Festival krátkometrážních filmů Brněnská šestnáctka vstoupí do svého 54. ročníku

Brno, 4. října 2013 – Nejstarší festival krátkých filmů v České republice opět představí krátkometrážní filmy, které nevznikly pro komerční využití. Účastní se jí amatéři, nezávislí filmoví tvůrci i posluchači filmových škol. Festival se uskuteční od 16. do 19. října v Kině Art. Ve středisku volného času Labyrint na Švermové paralelně proběhne tzv. Malý filmový festival mladé tvorby.

B16 TK

Festival Brněnská šestnáctka (krátce B16) je nejstarší pravidelně se odehrávající festival v České republice. B16 vznikla v roce 1960 původně jako festival amatérských filmů. Od soutěže filmových agitek se během krátké doby vyprofilovala v renomovaný festival amatérských krátkých hraných filmů, od roku 1969 s mezinárodní účastí. Původní zaměření na filmy natočené na 16 mm formát zároveň signalizovalo zájem o amatérské filmy autorského charakteru, tedy o dobovou „nezávislou" tvorbu. V devadesátých letech festival rozšířil pole působnosti z amatérů také na filmy studentů filmových škol a na tzv. nezávislé profesionály.

Z českých tvůrců na festivalu začínali to například Tomáš Vorel, Martin Čihák, Pavel Marek, Pavel Dražan, Saša Gedeon, Bohdan Sláma, Václav Švankmajer, Vladimír Franče a Karin Babinská.

Stejně tak v průběhu let festival představil filmy z celého světa. Ze zajímavých filmařů evropského a světového formátu měl v soutěži krátký film například režisér Andreas Dresen a Ozgür Yildirim z Německa. První filmy zde uvedli také skandinávští filmaři Erik Richter Strand, Mårten Klingberg a Josef Fares. Pozoruhodné filmové kolekce se objevily z Izraele (zvlášť vynikl Nir Bergman) a v průběhu minulých let festival poměrně komplexně zmapoval krátkometrážní rumunskou kinematografii (Cristian Nemescu, Radu Jude, atd.), která v lecčems vynikala i nad celovečerními filmy tzv. rumunské nové vlny. V rámci široké škály kulturních činností Turistického informačního centra města Brna představuje B16 „rodinné stříbro", jejíž tradici i perspektivu všestranně rozvíjí.

O soutěži a o porotách

Na festivalu Brněnská šestnáctka je hlavní soutěž krátkých hraných filmů, která se skládá ze 40-50 krátkých filmů. Nejlepším filmům udělí odborná porota složená z řad odborníků hlavní cenu festivalu. Účast v letošní porotě přislíbila Šárka Tryhuková, dřívější ředitelka Brněnské šestnáctky, Declain Clarke, producent Robin Saban, režisér Petr Marek (FAMU, člen kapely Midilidi) a spisovatel Maurice Suckling. Protiváhu k odborné porotě tvoří studentská porota, kterou deleguje Jaromír Blažejovský z řad studentů Teorie filmu a audiovizuální kultury. Studentská porota udělí svou cenu nejlepšímu filmu v soutěži.

Do předvýběru Brněnské šestnáctky bylo přihlášeno 360 krátkých filmů. Sešla se pestrá a různorodá kolekce filmů z celého světa. Kromě filmů ze sousedních evropských zemí jako Polsko, Slovensko, Německo, přišla řada filmů z Francie a Španělska, výrazně byly zastoupeny filmy z Ruska, Běloruska, Kazachstánu. Mezi silné zážitky patřily také filmy z Íránu a Indie.
Tvůrci zaslaných filmů ve svých dílech často komentovali současné společenské problémy. Ve filmech hojně využívali žánrů (dystopie a sci-fi), ale také komedií. I tak – řada filmů měla výrazný punc autorské autenticity. Do soutěže nakonec předvýběrová komise vybrala 46 filmů.

Retrospektivy a další doprovodný program

V rámci festivalu byl navrhnutý také doprovodný program, který většinou proběhne v prostorách Kina Art. Jedná se o několik skromných retrospektiv. První z nich je věnovaná krátkým (i delším) filmům Petra Marka, který zasedá v letošní porotě. Petr Marek učí na FAMU, je členem kapely Midi lidi (hudba k filmu Protektor). Na Brněnské šestnáctce byly v soutěži v 90. letech uvedeny jeho filmy Moje milé děti (1995) a Všechno na Mars (1998). V bloku porotce Petra Marka bude uveden starší Film Petra (1996) a pak nové filmy Podsvětí (2012) a Návrat ztraceného pokladu (2013).

Připravena je retrospektiva Petra Hviždě, filmaře bytostně spjatého s festivalem Brněnská šestnáctka. U příležitosti nedožitých padesáti let bude uveden blok jeho amatérských filmů (např. filmy Stínohra a Útočiště), kterými si v osmdesátých letech získal respekt na Brněnské šestnáctce a na Mladé kameře v Uničově. Dále je naplánované pásmo amatérských animovaných filmů.

foto: tisková konference B16, archiv pořadatelů


Související články:

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  3  4  5
  6  7101112
1314151719
2021222324
27282930   
Nejbližší akce

Žádné události