Festival krátkometrážních filmů Brněnská šestnáctka vstoupí do svého 54. ročníku

Brno, 4. října 2013 – Nejstarší festival krátkých filmů v České republice opět představí krátkometrážní filmy, které nevznikly pro komerční využití. Účastní se jí amatéři, nezávislí filmoví tvůrci i posluchači filmových škol. Festival se uskuteční od 16. do 19. října v Kině Art. Ve středisku volného času Labyrint na Švermové paralelně proběhne tzv. Malý filmový festival mladé tvorby.

B16 TK

Festival Brněnská šestnáctka (krátce B16) je nejstarší pravidelně se odehrávající festival v České republice. B16 vznikla v roce 1960 původně jako festival amatérských filmů. Od soutěže filmových agitek se během krátké doby vyprofilovala v renomovaný festival amatérských krátkých hraných filmů, od roku 1969 s mezinárodní účastí. Původní zaměření na filmy natočené na 16 mm formát zároveň signalizovalo zájem o amatérské filmy autorského charakteru, tedy o dobovou „nezávislou" tvorbu. V devadesátých letech festival rozšířil pole působnosti z amatérů také na filmy studentů filmových škol a na tzv. nezávislé profesionály.

Z českých tvůrců na festivalu začínali to například Tomáš Vorel, Martin Čihák, Pavel Marek, Pavel Dražan, Saša Gedeon, Bohdan Sláma, Václav Švankmajer, Vladimír Franče a Karin Babinská.

Stejně tak v průběhu let festival představil filmy z celého světa. Ze zajímavých filmařů evropského a světového formátu měl v soutěži krátký film například režisér Andreas Dresen a Ozgür Yildirim z Německa. První filmy zde uvedli také skandinávští filmaři Erik Richter Strand, Mårten Klingberg a Josef Fares. Pozoruhodné filmové kolekce se objevily z Izraele (zvlášť vynikl Nir Bergman) a v průběhu minulých let festival poměrně komplexně zmapoval krátkometrážní rumunskou kinematografii (Cristian Nemescu, Radu Jude, atd.), která v lecčems vynikala i nad celovečerními filmy tzv. rumunské nové vlny. V rámci široké škály kulturních činností Turistického informačního centra města Brna představuje B16 „rodinné stříbro", jejíž tradici i perspektivu všestranně rozvíjí.

O soutěži a o porotách

Na festivalu Brněnská šestnáctka je hlavní soutěž krátkých hraných filmů, která se skládá ze 40-50 krátkých filmů. Nejlepším filmům udělí odborná porota složená z řad odborníků hlavní cenu festivalu. Účast v letošní porotě přislíbila Šárka Tryhuková, dřívější ředitelka Brněnské šestnáctky, Declain Clarke, producent Robin Saban, režisér Petr Marek (FAMU, člen kapely Midilidi) a spisovatel Maurice Suckling. Protiváhu k odborné porotě tvoří studentská porota, kterou deleguje Jaromír Blažejovský z řad studentů Teorie filmu a audiovizuální kultury. Studentská porota udělí svou cenu nejlepšímu filmu v soutěži.

Do předvýběru Brněnské šestnáctky bylo přihlášeno 360 krátkých filmů. Sešla se pestrá a různorodá kolekce filmů z celého světa. Kromě filmů ze sousedních evropských zemí jako Polsko, Slovensko, Německo, přišla řada filmů z Francie a Španělska, výrazně byly zastoupeny filmy z Ruska, Běloruska, Kazachstánu. Mezi silné zážitky patřily také filmy z Íránu a Indie.
Tvůrci zaslaných filmů ve svých dílech často komentovali současné společenské problémy. Ve filmech hojně využívali žánrů (dystopie a sci-fi), ale také komedií. I tak – řada filmů měla výrazný punc autorské autenticity. Do soutěže nakonec předvýběrová komise vybrala 46 filmů.

Retrospektivy a další doprovodný program

V rámci festivalu byl navrhnutý také doprovodný program, který většinou proběhne v prostorách Kina Art. Jedná se o několik skromných retrospektiv. První z nich je věnovaná krátkým (i delším) filmům Petra Marka, který zasedá v letošní porotě. Petr Marek učí na FAMU, je členem kapely Midi lidi (hudba k filmu Protektor). Na Brněnské šestnáctce byly v soutěži v 90. letech uvedeny jeho filmy Moje milé děti (1995) a Všechno na Mars (1998). V bloku porotce Petra Marka bude uveden starší Film Petra (1996) a pak nové filmy Podsvětí (2012) a Návrat ztraceného pokladu (2013).

Připravena je retrospektiva Petra Hviždě, filmaře bytostně spjatého s festivalem Brněnská šestnáctka. U příležitosti nedožitých padesáti let bude uveden blok jeho amatérských filmů (např. filmy Stínohra a Útočiště), kterými si v osmdesátých letech získal respekt na Brněnské šestnáctce a na Mladé kameře v Uničově. Dále je naplánované pásmo amatérských animovaných filmů.

foto: tisková konference B16, archiv pořadatelů


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události