Špilberk odkrývá svá tajemství aneb Mimořádná prázdninová prohlídka hradu

Brno, 22. července 2013 - Pod tímto názvem připravilo Muzeum města Brna zcela novou mimořádnou prázdninovou prohlídkovou trasu s výkladem, která návštěvníky provede hradem Špilberkem, především jeho nově opravenými částmi v jižním křídle, ale i těmi prostorami, které prošly rekonstrukcí na přelomu tisíciletí. Hrad nad Brnem představí nejen jako vzorový kasárenský objekt německého wehrmachtu ale seznámí i s dochovanými středověkými pozůstatky, odkrytými při jeho úpravách ve 20. a 21. století.

spilberk250

Prohlídka začíná historickým úvodem a popisem vzniku hradu na malém nádvoří, kde upozorní na gotický portál v patře a sedile v průjezdu, pokračuje dolní kaplí s gotickou klenbou, prostorami východního křídla s hranolovou, pravděpodobně původně obytnou věží a přes nadprůjezdí vede do nově upraveného impozantního prostoru Královské kaple s odkrytými částmi gotických sedilií a ostění oken, do nichž jsou osazeny vitráže - poslední realizované dílo prof. Stanislava Libenského. Další zastávkou je reprezentační renesanční salonek s portréty habsburských panovníků pořízených pro brněnskou městskou radu. Trasa pak přechází do před několika týdny otevřeného jižního křídla hradu, vybudovaného jako novostavba státního vězení v letech 1835 až 1836 na místě zbořeného gotického paláce s renesančními a barokními dostavbami, relikty jehož zdiva jsou dodnes patrné. Zásadní, vysoce kvalitní stavební úpravy zde byly realizovány na počátku 40. let. 20. století pro účely německé armády. Zhlédnout lze z té doby zachovanou společnou umývárnu mužstva, stojany na zbraně (puškovnice) na chodbách a kvalitně provedená monumentální schodiště.

Z původně barokních kasáren, přistavěných na hradním parkánu k jižnímu křídlu v polovině 18. století a upravených v 60. letech 20. století pro potřeby Hradní vinárny, se sestoupí do sklepního prostoru souvisejícího s původním královským palácem ze 13. století. Protože Hradní vinárně sloužil jako vinný sklípek, mohou zde návštěvníci absolvovat malou ochutnávku vín a poté pokračovat v prohlídce nově zrestaurovaného historizujícího interiéru poddůstojnické jídelny, který si řada návštěvníků jistě vybaví jako legendární Hradní vinárnu na Špilberku. Má ozdobné dřevěné obložení stěn, vyřezávané trámové stropy a malovaná kachlová kamna. Do salonku nad restaurací s dvojicí malovaných kachlových kamen vede kamenné točité schodiště a za příznivého počasí je možné odtud vystoupit na jižní terasu s nádherným výhledem. Prohlídka končí v původně barokní kapli Nejsvětější Trojice z roku 1693, kde se nachází oltářní výklenek, tzv. Trenckova kaple, pojmenovaná po proslulém plukovníku pandurů Františku von Trenck, který zemřel ve špilberském vězení roku 1749. Nynější podobu kaple získala radikální přestavbou, kterou německá armáda sakrální prostor znesvětila na nacistickou „síň slávy" tzv. Feierreum. Dnes je zde jako memento zrůdné ideologie instalována expozice fotomontáží Johna Heartfielda, jež umělec pro tento účel muzeu věnoval.

Mimořádná příležitost

Prohlídku dosud většinou nepřístupných prostor doplní historické fotografie, díky nimž bude možno porovnat, jak vypadá místo dnes a jak vypadalo v časech minulých. Návštěvníci se dostanou do nejstaršího sklepního prostoru pod již nedochovaným palácem Přemysla Otakara II., do renesančního salonku, který se otevírá jen při výjimečných příležitostech, nebo do salonku prince Evžena Savojského určeného původně pouze důstojníkům německé armády.

Termíny mimořádných prohlídek

Červenec: 17., 21., 25., 28.
Srpen: 7., 10., 11., 15., 25., 31.
Září: 10., 13., 17., 28.

Čas začátku prohlídek: v 18.30 hod.
Trvání prohlídky: 1,30 - 2 hod.
Sraz: 10-15 minut před prohlídkou na mostě při vstupu na malé nádvoří hradu Špilberk

Kapacita:   max. 25 osob v prohlídce
Cena: 150 Kč/na osobu (při platbě na místě – mějte peníze přesně)
Úhrada vstupného na místě nebo v předprodeji na pokladně kasemat v otevírací době.
Rezervace (nutná):  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo tel. č. 542 123 614 (nebude-li e-mailová rezervace do 2 dnů potvrzena, telefonovat na totéž číslo)
Podmínky: prohlídka není vhodná pro malé děti a osoby s omezenou pohyblivostí
doporučujeme vhodnou obuv
Po celou dobu prohlídky je zakázáno pořizovat fotografické a video záznamy interiéru hradu.

Zdroj: Muzeum města Brna

 


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události