Autorské divadlo MALÉhRy uvede premiéru hry Biostory

Brno, 10. května 2013 – Originální autorské divadlo MALÉhRY Barbory Seidlové a Daniely a Nikoly Zbytovských chystá premiéru nové hry s názvem Biostory. Komedii o tom, jak se prospěšná idea může v rukou „nepravých" stát pastí pro ty slabší, poprvé představí 23. a 26. května v Divadle Bolka Polívky.

jablko bio

Děj Biostory je zasazen do prostředí fiktivního bio-kurzu, kde se setkávají tři ženy: výživová poradkyně na mateřské dovolené, zubní hygienistka a psychiatrička. Pomocí praktik duchovního mistra Dušana Hunky se snaží nalézt samy sebe a být bio. Bio totiž nemusí označovat jen produkty ekologického zemědělství, může znamenat i něco jiného. Při příležitosti uvedení hry jsme všechny tři herečky vyzpovídali.

Koho, podle vás, téma hry Biostory nejvíce osloví, pro koho je určena? A jsou i tací-takové, které naštve?
Daniela: Biostory je komedie! Komedie ze života, dnešního života, ve kterém řešíme vztahy, řešíme kdo jsme a proč jsme tady. Hledáme. Dříve jsme hledali smysl života v materiálním světě a nenašli, teď se obracíme do duchovních oblastí. Navštěvujeme kursy a komunity stejně "hledajících" a občas se dostaneme do spárů těch, kteří našeho "hledání" chtějí využít. To se právě stane našim třem hrdinkám, které se dostanou do spárů mistra duchovna Dušana Hunky.

Jste proslulé tím, že vaše hry vychází z reálného života, tedy i reálných situací, které vás potkávají, rozhovorů, které slýcháte. Je to podobné i v případě komedie Biostory?
Nikola: Nosíme papírky, zápisníčky, staré účtenky a zapisujeme. Všechno, co občas pronesou lidé na ulici, v kavárně a občas i nějaké nesmysly, co během příjemného hovoru vypadnou z nás samotných. Někdy nás pobaví, o jakých nesmyslech jsme schopny hodiny diskutovat.

Bára: Biostory není výjimkou. Měly jsme delší pauzu, než vznikla tahle inscenace. Bylo toho zapotřebí zase hodně prožít. Bez osobních prožitků nám to nedává smysl! A tak jsme žily, milovaly, naštvávaly se, přicházely na nové myšlenky, na nové vhledy.

Zajímáte se o „bio-život"?
Daniela: Nevím, jestli to nazvat bio-životem. Všichni chceme být bio, často ale nevíme, co přesně to je. V naší komedii jsem dali této zkratce hned několik významů, jako třeba Být I Okraden.

Nikola: Bára třídí odpad!

Bára: A tomu, co jíme, taky docela věnujeme pozornost. Někdy to trochu přeženeme, ale i chybami se člověk učí, ne?

Zdravý životní styl a osobní rozvoj jsou dnes velká témata. Zabývá se jimi stále více lidí, neodradí je od toho vaše představení?
Bára: To rozhodně není naší ambicí! Naopak, chtěly bychom, aby si lidé uvědomili, že každý z nás má obrovskou sílu, obrovskou zodpovědnost za svůj život, že má smysl hledat nové cesty a že to každý dokáže i bez pomoci samozvaných duchovních vůdců.

Daniela: Je třeba důvěřovat sám sobě. Všichni jsme velcí, krásní a dostateční, i když se nám okolí snaží všemožně dokázat, že tomu tak není.

Nikola: Hlavně, aby bylo divákům dobře, abychom si ty společné chvíle v divadle dokázali užít, aby byla legrace a možná nás i trošku zamrazilo.

Premiéra bude v Brně, chystáte se pak vyrazit s Biostory také dál?
Bára: Koncem sezony máme domluveno první hostování s Biostory v Hustopečích v rámci letního festivalu. A dál už po celé naší vlasti, všude tam, kam pravidelně jezdíme hrát a kam nás pozvou.

Pojďme ještě k vašemu divadlu. Základem jste vy, tři ženy, dá se říci, že i témata jsou ženská, stejně jako převážná část publika? A jak vás lidé berou?
Daniela: Hrdinkami našich inscenací jsou samozřejmě ženy. Chceme si přece zahrát. (Smích.) I když si občas přizveme k hostování nějakého milého kolegu, například Pepu Poláška do hry Vepřo, knedlo, zelo, nebo několik kolegů z brněnských divadel. Rozhodně ale ženám nenadržujeme. Naopak, muži se občas mohou cítit jako hvězdy.

Bára: Chodí smíšené publikum. Docela nás překvapuje, že i hodně mužů. Ale to nevíme, zdali je to kvůli nám, nebo, že nechtějí nechat jít manželky samotné.

Nikola: Jak nás lidé berou? Samochvála vždycky smrdí! Přijďte se podívat!

Barbora Seidlová

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
192021232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události