Výstava historických kočárků vrátí návštěvníky Technického muzea do dětství

Brno, 15. února 2013 – Technické muzeum vystavuje od 12. února přes padesát kočárků z let 1880 – 1980. Bohatá kolekce ze soukromé sbírky Miroslavy Pecháčkové představí návštěvníkům historické kočárky, ve kterých se vozily děti, panenky i medvídci. Výstava potrvá do 19. května, informovala tisková mluvčí muzea Veronika Glettová

kocarek tmmb1

K nejstarším exponátům výstavy Kočárky 1880 – 1980 patří proutěný vozíček na dřevěných kolečkách a pár unikátních kočárků s umně vyplétanými ornamenty z pedigu. Následují elegantní a velmi efektní kočárky „princes", skládací cestovní kočárky, jednoduché a praktické kočárky z období druhé světové války a nechybí ani oblíbené „košatiny" z 50. let minulého století, nebo známé „liberty", které už mnozí z nás zažili.

„Výstava je unikátní především velmi citlivým přístupem k nezbytným opravám a autenticitě kočárků. Pánové ocení technické provedení, zručnost a dovednost dřívějších výrobců. Dámy potěší pohled na dobové peřinky," uvedla mluvčí muzea Veronika Glettová.

Ke kočárkům vždy neodmyslitelně patřila záplava krajek, volánků a mašliček. Ty společně s dobovými textiliemi umocňují zážitek z celé výstavy. Výstavu kočárků doplní naivní obrázky panenek a romantických účesů mladé výtvarnice a studentky Fakulty výtvarných umění VUT v Brně Drahomíry Malouškové.

Výstava Kočárky 1880 – 1980 je ucelenou sbírkou Miroslavy Pecháčkové a je součástí soukromého muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

(red), foto: výstava Kočárky 1880 – 1980, archiv Technického muzea v Brně.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...