Na Orlí uvádí evropskou premiéru muzikálu Steel Pier

Brno, 10. prosince 2012 – Brněnské Divadlo na Orlí připravilo pro diváky evropskou premiéru broadwayského muzikálu Taneční maraton na Steel Pier. Příběh pojednávající o cestě za americkým snem v zábavním parku během Velké hospodářské krize v USA uvádí divadlo od 9. prosince. Hudbu a texty písní napsali Fred Ebba a John Kander, kteří jsou podepsáni také pod muzikálovými hity Chicago a Cabaret, informoval za divadlo Luboš Mareček.

steel_pier

Muzikálovou novinku připravil s brněnskými studenty Robert Gordon. „Muzikál po svém zpracovává fenomén amerického snu a celý se také mezi snem a realitou pohybuje. Děj je zasazen na zábavní molo Steel Pier u Atlantic City ve státě New Jersey," uvedla dramaturgyně Pavla Hoggard.

Píše se rok 1933, který současně pro americkou společnost znamená nejhlubší ekonomický propad po krachu na newyorské burze 1929. „Ocitáme se v prostředí, které současně zosobňuje showbusiness a reálný život. Účastníci tanečního maratonu tancují dnem i nocí pouze s patnáctiminutovými pauzami na odpočinek nebo na jídlo. Původně skvělý nápad vydělat si tancováním se postupem času stává fyzicky i psychicky vyčerpávajícím kláním. Z muzikálu s příjemnou taneční hudbou se stává hudebně taneční drama," doplňuje Hoggard.

Kontrast hospodářské krize v prostředí zábavního podniku navíc skýtá příběhy svých aktérů, balancujících mezi reálným životem a divadlem, mezi nadějí a beznadějí. Hlavní hrdinkou je Rita Racinová, kdysi hvězda vaudevillového divadla Orfeum, kterou jako první políbil pilot Lindbergh vzápětí poté, co v roce 1928 jako první přeletěl Atlantický oceán z Paříže do New Yorku. Stává se již poněkolikáté účastnicí tanečního maratonu, využívaná svým manželem coby hlavní atrakce.

steel_pierpruh1

Zábavní centrum z oceli

Taneční maraton na Steel Pier podle Hoggard oživuje kroky dnes již téměř zapomenutých, ale tehdy velmi oblíbených partnerských tanců jako charleston nebo foxtrot, ale i o něco pozdějších jako jive nebo cha-cha. Steel Pier byl známým zábavním centrem už od roku 1898 a pro Atlantic City fungoval jako tržiště senzací zejména o víkendech, podobně jako Cony Island pro New York nebo Disney World pro Floridu. Byl spektakulárním místem, nad oceánem zbudovaným z oceli (steel), a poskytoval návštěvníkům atrakce všeho druhu, zejména o víkendech – provazochodecká či cirkusová vystoupení, koncertní či jevištní podívané v proslulé Marine Ballroom, přičemž nejoriginálnějšími byly skoky koní s jezdci střemhlav do vody (Diving Horse), kterými se právě Steel Pier proslavil.

Právě zde byla historicky zaznamenána i vystoupení takových výjimečných osobností, jakými byli Charlie Chaplin nebo Frank Sinatra. Některé z těchto atrakcí zahrnuli do svého díla tvůrci Tanečního maratonu na Steel Pier. „Více než jako muzikál jej inscenujeme jako zdánlivě oslnivý příběh účastníků tanečního maratonu, pod kterým se rozkrývá dramatická realita jejich vlastních pravd a doby ekonomického propadu. Neobvyklému mezinárodnímu týmu konvenuje v našich podmínkách neobvyklá kombinace českého libreta s původními anglickými písňovými texty. Taneční maraton uvidí zájemci jako jedni z prvních diváků v kontinentální evropské premiéře," doplnila Hoggard.

Tvůrci muzikálu Fred Ebba a John Kander jsou podepsáni pod činohreními muzikálovými hity jako Cabaret a Chicago. Ve Steel Pier si přizvali ke spolupráci Davida Thompsona (libreto), Susan Stroman (choreografie) a Scotta Ellise (režie) a uvedli jej v broadwayské premiéře v Richard Rodgers Theatre v roce 1997.

Zdroj: Divadlo na Orlí


Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejbližší akce

Žádné události