Galerie Žlutý kopec vystaví fotografie člena polární expedice

Brno, 1. února 2012 – Galerie Žlutý kopec Masarykova onkologického ústavu od čtvrtka vystavuje fotografie profesora Pavla Ševčíka, které pořídil při svém vědeckém pobytu na české vědecké stanici v Antarktidě. Výstava nese název Antarktida – nejvzdálenější kampus České republiky. Ševčík Byl jedním z 11ti členů expedice, která na stanici působila v lednu a únoru loňského roku. Byl lékařem expedice a staral se nejen o zdravotní stav svých kolegů, ale uskutečňoval také samostatný vědecký program.

antarktida

Při své práci na polární stanici se Ševčík zaměřoval na monitorování projevů zátěže členů posádky při různých činnostech, zejména dlouhodobém pobytu v terénu a typických expedičních činnostech. Prostřednictvím vystavených fotografií se návštěvníci výstavy přenesou do 15 tisíc km vzdáleného univerzitního pracoviště v ledových končinách jižní polokoule.

Projekt Vybudování české vědecké stanice v Antarktidě vznikl v roce 1999 na půdě Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty, finančně byl podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Cílem projektu bylo vytvořit v Antarktidě vědeckou a technicko-logistickou bázi pro realizaci českých vědeckých programů. Základna Johanna Gregora Mendela byla dokončena 4. března 2006 a slavnostně předána do užívání 27. února 2007. Jejím vybudováním se Česká republika zařadila mezi vyspělé státy světa, podílející se na výzkumu ledového kontinentu. Provozovatelem stanice je Masarykova univerzita v Brně.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...