Brněnské Městské divadlo uvede 19. listopadu premiéru muzikálu Jekyll a Hyde

Brno, 9. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Brněnské Městské divadlo připravilo na sobotu 19. listopadu v české premiéře vídeňskou verzi amerického muzikálu Jekyll a Hyde. Režie se zhostil Petr Gazdík, který zároveň hru přeložil a alternuje i v hlavní dvojroli. Klasický příběh skotského spisovatele Roberta Lousie Stevensona o Jekyllovi a Hydovi z roku 1885 se dočkal prvního muzikálového zpracování v roce 1990. Světovou premiéru vidělo divadlo Alley Theatre v americkém Houstonu. Písně složil Frank Wildhorn, libreto dodali textaři Steve Cuden a Leslie Bricuss. Hra obletěla celý svět, na Broadwayi zaznamenala úctyhodných 1500 repríz.

Jekkyl-hyde-mestske-divadlo-brno

Muzikál obletěl doslova celý svět - pozoruhodností přitom je, že příběh doktora Henry Jekylla a pana Edwarda Hydea se nikdy nehrál v divadlech v londýnském East Endu, kam autor horrový příbeh situoval. Hudebního nastudování muzikálu se v Brně ujal stejně jako před deseti lety ve Vídni německý skladatel Caspar Richter. "Jeho verze slavila v roce 2001 obrovský úspěch," řekl Gazdík.

Richter, který je kromě jiného i osobním přítelem autora Franka Wildhorna, původní muzikál s jeho svolením znovu instrumentoval do rozšířené formy. Hra obsahuje řadu dlouhých písní, podle tvůrců skoro operních árií. Drobná úprava instrumentace pak z řady z nich dělá pozoruhodné a expresivní popové písně. "Ústřední píseň muzikálu například zahajovala olympijské hry v Atlantě a jako hlavní motiv ji použil ve své úspěšné volební kampani americký prezident Bill Clinton.

V brněnské verzi Jekylla a Hydea hraje a zpívá hlavní dvojroli Dušan Vitázek a Petr Gazdík, v roli Lucy Harrisové alternují Ivana Vaňková a Viktória Matušovová, postavu Emmy Carewové ztvární Johana Gazdíková s Hanou Holišovou. Dirigentské taktovky se chopil Ondřej Tajovský.

"Na roli je docela těžké přeskakovat z těla do těla. Nechci přitom při ztvárnění rozpolcené postavy používat vnějškové, ale spíše vnitřní znaky," řekl jeden z představitelů hlavní dvojrole Dušan Vitázek.

Brněnská a zároveň i česká premiéra vídeňské verze "romantického horrorového muzikálu", se odehraje na hudební scéně Městského divadla v Brně 19. listopadu.

Jiří Nováček

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události