Výstava Skleněná krása aneb Historie nejen vánočních ozdob

Brno, 3. listopadu 2011 - Nová výstava Dětského muzea  Moravského zemského muzea v Brně nabízí návštěvníkům všech věkových kategorií pro zimní až předjarní období pozoruhodnou podívanou i zážitky. Ústředním tématem výstavy jsou tradice a současnost českých skleněných ručně vyráběných vánočních ozdob, které se za více jak jeden a půl století let proslavily po celém světě.

Vanocni-stromek-banka

Výstavě předcházela spolupráce Dětského muzea s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Dětské muzeum do Jablonce zapůjčilo několik svých putovních výstav a tehdejší vedení jabloneckého muzea nabídlo jako reciprocitu výstavu o skleněných vánočních ozdobách, kterou tehdy právě připravovalo. Pro brněnskou výstavu byla zapůjčena kolekce z produkce Jablonexu, soukromá sbírka historických balotinových ozdob, speciální vitríny na prezentaci ozdob a dojednána zápůjčka firem Rautias, a.s. a Ornex, spol. s.r.o. Ve výstavě jsou zastoupeni i čeští a moravští výrobci, takže s žádostí o zápůjčku k tématu se kurátorky výstavy obrátili i na muzea a firmy působící nejen v Čechách, ale i v oblastech severní a jižní Moravy.

Díky tomuto úsilí může nyní Moravské zemské muzeum nabídnout milovníkům ozdob půvabnou kolekci českých a moravských historických ozdob, z nichž nejstarší pochází z období kolem roku 1910. Jsou zde zastoupeny skleněné ozdoby foukané z volné ruky i do forem, perličkové i balotinové ozdoby, stejně jako oplétané drátkem nebo papírové s dekorem. Nechybí ani tvary muchomůrky, které jsou ryze českým prototypem.  

Druhou částí výstavy jsou obsáhlé soubory ozdob našich předních soudobých výrobců, čerpající z tradičních motivů i novodobých technologických a výtvarných trendů. Malý soubor tvoří ozdoby a dekorace českých výrobců a výtvarníků s jarní a velikonoční tématikou.   Zajímavým doplňkem k tématice skla jako materiálu poslouží ukázka  prací ze studentské soutěže  odborných sklářských škol „Mistr křišťálu 2010“ na téma „Skleněné vánoční ozdoby - minulost, současnost, vize“.

V celé výstavě je představeno téměř tři tisíce ozdob a dekorací ze skla a okrajově i dalších, zejména přírodních materiálů. Ty jsou především ve výtvarné dílně, kde budou sloužit dětem, ale
i dospělým k inspiraci při výtvarných činnostech i workshopech v rámci školních programů i volném čase. Návštěvníci se totiž ve výstavě nejen dozvědí, jak a za jakých podmínek se u nás ozdoby v průběhu 150 let vyrábějí, ale ve stálé výtvarné dílně si budou moci zhotovit vlastní  výtvarné návrhy a jednu ozdobu si i vyrobit. Další zajímavé výtvarné činnosti pak mohou vyzkoušet v sobotních výtvarných workshopech, kde se budou postupně učit vyrábět další typy ozdob a dekorací se zimní a v průběhu února 2012 i s jarní tématikou. První sobotní doprovodný program je připraven na 19. listopad, tradiční velkou vánoční dílnu pak pracovnice Dětského muzea připravují na pátek 9. prosince 2011.

Školním a zájmovým skupinám včetně seniorů nabízíme moderovaný program na objednávku na tel: 533 435 274 nebo 371.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události