Odešel Pavel Vrba, dvorní textař Olympiku i Karla Gotta a rodák z Brna

Praha, 7. září 2011 (MEDIAFAX) - Hity jako Jasná zpráva nebo Jedeme dál Pavla Vrby, jednoho z nejlepších českých textařů posledních let, doslova zlidověly. Rodák z Brna, který psal písničky pro Olympic i Karla Gotta, zemřel ve středu po dlouhé nemoci ve věku 73 let.

PavelVrba-cb-250

Básník, publicista a písňový textař Pavel Vrba se narodil 16. dubna roku 1938 v Brně. Na svém kontě má zhruba 1300 nahraných písniček, celkem asi 2000 různých písňových textů pro nejrůznější interprety.

Během své kariéry spolupracoval například s rockovou skupinou Olympic (Jasná zpráva), kapelou Blue Effect (alba Svět hledačů či 33) nebo interprety - Věrou Špinarovou, Petrem Spáleným, Helenou Vondráčkovou, Petrem Novákem, Michalem Davidem nebo Karlem Gottem.

Na svém kontě má mimo jiné ceny z Bratislavské lyry, Děčínské kotvy či Výroční cenu ČHF 91 za textovou tvorbu. Některé jeho slogany se staly součástí obecné češtiny (jasná zpráva, jedeme dál).

Kromě skládání písňových textů psal i pro divadlo, film a televizi. Vydal sedm knih. Vrba působil také jako dramaturg v Hudebním divadle Karlín, pro divadlo Ungelt přebásnil Webberův a Blackův komorní muzikál Líp se loučí v neděli, ve kterém ztvárnila hlavní postavu Marta Kubišová a obdržela za ni výroční cenu Thalie 2001. Spolu se scenáristou Jiřím Hubačem napsal Královnu Antoinettu.

Kateřina Vlasáková, foto - zdroj: archív Pavla Vrby

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...