V Anthroposu je k vidění výstava o zkamenělinách

Až do 31. ledna probíhá v pavilonu Anthropos v Brně výstava „Zkameněliny ve vědecké grafice 19. století“. Návštěvníkům představí soubor vyobrazení vyhynulých živočichů a rostlin spolu s rekonstrukcemi někdejších krajinných prostředí vytvořených na základě vědeckého zkoumání a bádání ve druhé polovině 19. století. Jde o naprosto unikátní soubor velkoplošných nástěnných grafik, který vznikl dle podkladů dvou významných a uznávaných německých profesorů K. A. Zittela a K. Haushofera. Cílem bylo názorné představení nejmodernějších paleontologických poznatků při výuce geologie, paleontologie, zoologie a botaniky na tehdejších univerzitách a středních školách.

trilobit_1.jpg

Každá tabule je vlastně paleontologickou obrazovou rekonstrukcí, tedy zvláštní formou zobrazení skutečnosti. Paleontologové nemohou studovat organismy bezprostředně v jejich přirozeném prostředí a navíc studují jen zlomek původních organismů, který se do současnosti zachoval ve formě zkamenělin. Přesto se jim daří díky vědeckému a technickému vývoji získávat stále více informací, které se snaží předat veřejnosti pro ni srozumitelným způsobem – například právě formou obrazové paleontologické rekonstrukce tehdejších krajin, živočichů a rostlin. Ta může být přísně vědecká a odpovídat skutečné nálezové situaci, nebo může být částečně interpretací vědce, který neměl dostatek podkladů, aby dokázal přesnou rekonstrukci vytvořit. Výstava je doplněna ukázkami zkamenělin a starobylými modely dávných vyhynulých živočichů ze sbírek Moravského zemského muzea, které korespondují s druhy rostlin či živočichů vyobrazených na nástěnných grafických tabulích.
Více na www.mzm.cz


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...