V Anthroposu je k vidění výstava o zkamenělinách

Až do 31. ledna probíhá v pavilonu Anthropos v Brně výstava „Zkameněliny ve vědecké grafice 19. století“. Návštěvníkům představí soubor vyobrazení vyhynulých živočichů a rostlin spolu s rekonstrukcemi někdejších krajinných prostředí vytvořených na základě vědeckého zkoumání a bádání ve druhé polovině 19. století. Jde o naprosto unikátní soubor velkoplošných nástěnných grafik, který vznikl dle podkladů dvou významných a uznávaných německých profesorů K. A. Zittela a K. Haushofera. Cílem bylo názorné představení nejmodernějších paleontologických poznatků při výuce geologie, paleontologie, zoologie a botaniky na tehdejších univerzitách a středních školách.

trilobit_1.jpg

Každá tabule je vlastně paleontologickou obrazovou rekonstrukcí, tedy zvláštní formou zobrazení skutečnosti. Paleontologové nemohou studovat organismy bezprostředně v jejich přirozeném prostředí a navíc studují jen zlomek původních organismů, který se do současnosti zachoval ve formě zkamenělin. Přesto se jim daří díky vědeckému a technickému vývoji získávat stále více informací, které se snaží předat veřejnosti pro ni srozumitelným způsobem – například právě formou obrazové paleontologické rekonstrukce tehdejších krajin, živočichů a rostlin. Ta může být přísně vědecká a odpovídat skutečné nálezové situaci, nebo může být částečně interpretací vědce, který neměl dostatek podkladů, aby dokázal přesnou rekonstrukci vytvořit. Výstava je doplněna ukázkami zkamenělin a starobylými modely dávných vyhynulých živočichů ze sbírek Moravského zemského muzea, které korespondují s druhy rostlin či živočichů vyobrazených na nástěnných grafických tabulích.
Více na www.mzm.cz


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události