Vychází první ze sedmi svazků o historii Brna

Brno, 25. ledna 2012 – Brno se dočkalo nového zpracování své bohaté historie. V těchto dnech vychází první svazek sedmidílného knižního projektu Dějin Brna. Tan pojednává o přírodních poměrech, prehistorii a rané historii městského prostoru především na základě archeologických pramenů. Kniha obsahuje 570 stran textu, rejstříky archeologických lokalit, literatury a pramenů, množství mapových a výtvarných vyobrazení a bohatou barevnou fotografickou přílohu.

brno_historie2

Na celý projekt je městem Brnem vyhrazena částka ve výši maximálně 15 milionů korun. Současný stav vyčerpaných finančních prostředků je 1,4 milionu korun. „Už bylo na čase, aby město Brno mělo svůj dějinný vývoj zaznamenaný a vyhotovený autory po roce 1989, neboť poslední dějiny vyšly v roce 1969 a 1973 a jsou samozřejmě poplatné době. Současné sedmisvazkové dílo je ucelený projekt, který přinese opravdu pensum informací o Brně jeho historii,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka. První kniha vyšla v nákladu 3000 výtisků a zájemci ji mohou zakoupit v badatelně Archivu města Brna,

„Archiv města Brna je význačným nositelem projektu sedmisvazkových Dějin Brna, které v současnosti jsou už na pultech obchodů. Celý projekt, na který přispělo město celkovou částkou patnáct milionů korun, je naplánován až do roku 2018, kdy by měl vyjít poslední svazek,“ řekl tajemník MMB Pavel Loutocký.

K vydání je v letošním roce připravován už i druhý svazek Dějin Brna, věnovaný středověku od přelomu 12. a 13. století do konce 15. století. V dalších letech, postupně do roku 2018, budou následovat třetí svazek zachycující osudy města v období stavovského státu a habsburského absolutismu v 16. až 18. století, čtvrtý svazek zaměřený na modernizující se průmyslové město v 19. století a pátý svazek věnovaný Brnu v období demokracií a diktatur 20. století. Komplexnější pohled na dějiny později připojených obcí přinese šestý svazek a sedmý svazek bude věnován soupisu uměleckých památek.

Sedmisvazkový projekt Dějin Brna zpracovaný kolektivem autorů z Historického ústavu Filozofické  fakulty Masarykovy univerzity, Archivu města Brna a Historického ústavu Akademie věd ČR i badateli z příbuzných oborů postupně vydá Archiv města Brna.

foto: brno.cz


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...