Honeywell představuje navigační řešení pro drony založené na technologii vyvinuté v Brně

Brno, 8. prosince 2021 – Společnost Honeywell nedávno oznámila spuštění dvou nových odolných navigačních systémů vyvinutých v Honeywell Technology Solutions (HTS) v Brně: Honeywell Compact Inertial Navigation System a Honeywell Radar Velocity System. Tyto systémy společně s GPSdome, což je systém proti rušení signálu od firmy InfiniDome, která je partnerem společnosti Honeywell, jsou navržené pro komerční i vojenské zákazníky, kteří potřebují spolehlivá navigační řešení, jež budou co nejmenší, nejlehčí a nejvýkonnější.

dron honeywell

Tyto systémy poskytují ochranu o několika vrstvách, která dovoluje dronům fungovat i v oblastech, kde je signál globálních navigačních satelitních systémů (GNSS) nespolehlivý nebo je rušen.

GNSS systémy jsou dnes na celém světě primární metodou používanou k navigaci, a to ve vzduchu, na souši i na vodě. To ovšem vedlo k výraznému nárůstu výskytu záměrných i nezáměrných manipulací se signálem GNSS, včetně jeho rušení (jamming) nebo falšování (spoofing). Pro vzdušná, pozemní i námořní vozidla je důležité, aby byla vybavena technologií, jež se dokáže s rušením signálu vypořádat a udržet přístup ke kriticky důležitým navigačním a časovým údajům. Filozofie společnosti Honeywell v oblasti odolné navigace je založena na systému několika vrstev: systému proti rušení signálu GNSS, inerciální navigace a alternativních navigačních systémů.

„S tím, jak se obloha nad hustě zalidněnými oblastmi plní stále více malými bezpilotními letouny, je naprosto nezbytné zajistit dostupnost signálu GNSS, který zajistí spolehlivou navigaci, zabezpečení a ochranu majetku. Zároveň ale stoupá počet případů záměrného rušení nebo falšování signálu GNSS. Díky partnerství s firmou InfiniDome dokážeme nabídnout rychlé řešení této naléhavé situace, která napomáhá zajistit bezpečnost veřejnosti v rychle se vyvíjejícím segmentu letounů pohybujících se v nízkých výškách, jako jsou nákladní drony nebo městské dopravní letouny,“ vysvětluje Oliver Stucky, viceprezident a generální ředitel Honeywell Technology Solutions Česká Republika.

Systém GPSdome od infiniDome je malé přídavné zařízení, které poskytuje první vrstvu ochrany před pokusy rušit signál GPS, aby zajistilo kontinuitu provozu u rušení s nízkým výkonem. Systém GPSdome je kompatibilní se všemi běžně prodávanými GPS přijímači a anténami. Společnost Honeywell v srpnu podepsala s firmou infiniDome dohodu o spolupráci, jejímž cílem bylo společně vyvinout a nabízet systémy pro ochranu GPS signálu.

Nové řešení Honeywell Compact Inertial Navigation System (HCINS) má zhruba velikost balíčku karet a používá inerciální senzory v nejvyšší kvalitě, aby mohlo nabídnout komerčním i vojenským zákazníkům přesné informace o poloze. Tato druhá vrstva odolnosti umožňuje navigaci i během kratších výpadků signálu GNSS. To je zvlášť užitečné v takzvaných městských kaňonech, kde je dostupnost GNSS sporadická, nebo v prostředích se silným rušením, kde protirušící systémy nepostačují. Toto zařízení je jedinečné v mnoha ohledech a je plně integrováno s Hex Cube Orange (dříve Pixhawk 2.1), což je nejčastěji používaný autopilot bezpilotních letounů na trhu. HCINS navíc obsahuje také vestavěný LTE komunikační modul, čímž šetří hmotnost i místo uvnitř dronu. Systém HCINS byl navržen jako snadno rozšiřitelný a integrovatelný, takže jej lze bez problémů kombinovat s celou řadou systémů alternativní navigace od společnosti Honeywell.

dron honeywel 1l

Honeywell Radar Velocity System (HRVS) je malý a lehký systém alternativní navigace na bázi radaru. Tato třetí vrstva odolnosti umožňuje navigaci během delších výpadků signálu GNSS. Systém HRVS funguje i v podmínkách deště, mlhy, prachu nebo sněhu a je zamýšlen jako zdroj informací o rychlosti pohybu pro inerciální navigační systémy, jako výškoměr a jako senzor pro vyhýbání se terénu. Kromě toho firma Honeywell vyvíjí několik dalších alternativních navigačních systémů, aby umožnila svým zákazníkům pokračovat v bezpečném a spolehlivém provozu i v prostředích, kde je signál GNSS problematický nebo je rušen.

První testy v realném prostředí s aktivními GPS rušičkami udělaly velký dojem na přihlížející vojenské představitele a prokázaly tak robustnost celého řešení. Kromě podpory malých a středně velkých bezpilotních letounů, a to zejména těch provozovaných bez přímého vizuálního dohledu pilota (tzv. BVLOS), mohou v budoucnu tyto odolné navigační systémy sloužit také autonomním vozidlům, speciálním komerčním vozidlům i pro osobní navigaci.

Společnost HTS Česká Republika je držitelem více než 100 patentů, z nichž 17 bylo registrováno v loňském roce. Její technologické centrum se zaměřuje na podporu vesmírných programů EU a spolupráci na projektech, jako je mise Proba-3 Evropské kosmické agentury, nebo nové oblasti letectví, jako je městská vzdušná mobilita a elektrická letadla. Mezi další výzkumné a vývojové projekty tohoto druhu v Brně patří práce na navigačních systémech a řešeních pro kokpit, systémech fly-by-wire, komunikačních datových spojeních a radarech pro letadla. Dalšími oblastmi vývoje a testování v brněnském centru HTS jsou řešení pro budovy a průmyslové závody stejně jako osobní ochranné pomůcky a pokročilá řešení pro sklady a logistická centra. Ve svém HTS kampusu v Brně, továrně na letecké součástky v Olomouci a pražských kancelářích společnost Honeywell dohromady v České republice zaměstnává více než 2 000 odborníků a vysoce kvalifikovaných techniků.

Foto: Honeywell


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...