Tescan bude v Brně vyrábět mikrotomografy

Brno, 27. září 2018 – Necelý půlrok po akvizici belgického výrobce mikrotomografů XRE přesunuje TESCAN jejich výrobu do Brna. Firma nabírá nové zaměstnance a chce první hotové přístroje posílat k zákazníkům na podzim tohoto roku.

tescan brno ano

V brněnských Kohoutovicích se nebudou vyrábět jen elektronové mikroskopy, ale také mikrotomografy. Namísto paprsku elektronů využívají sérii rentgenových snímků z různých směrů. Z těchto snímků se pomocí speciálního počítačového programu skládá trojrozměrný obraz vzorku. Přístroje fungují na stejném principu jako počítačová tomografie (CT) používaná v medicíně pro výzkum měkkých tkání, pracují ale s vyšším rozlišením.

Výrobu mikrotomografů bude TESCAN zajišťovat ve stávající budově výrobního závodu. „V prvních fázích výroby se bude jednat o kusovou produkci na základě konkrétních objednávek. Mikrotomografy budeme vyrábět ve třech řadách, podle typu požadovaného použití,” uvedl Robert Komanec, ředitel výroby TESCAN Brno. Cena přístrojů se bude pohybovat od deseti do dvaceti milionů korun. Metoda mikrotomografie se začíná stále více prosazovat v biologickém i průmyslovém výzkumu a vývoji.

„Rozhodli jsme se sjednotit výrobní závody do Brna, kde máme výrobní základnu s více než 25letou tradicí. Je to pro nás výhodnější jak logisticky, tak i obchodně. Do budoucna zde budeme schopni zajistit dostatečnou výrobní kapacitu se samostatnou linkou. Často nás navštěvují zákazníci, kteří mají zájem o koupi elektronového mikroskopu i mikrotomografu, protože v praxi se tyto přístroje mohou doplňovat. Nově budeme schopni jim ukázat obě výroby zároveň,” vysvětlil Robert Komanec.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...