AŽD Praha začíná v Brně vyrábět nejmodernější mikroskopy současnosti

Praha/Brno, 7. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Společnost AŽD Praha, která je domácím lídrem v oboru zabezpečovací a sdělovací techniky, zejména pro kolejovou dopravu, rozšířila spolupráci s nadnárodní společností FEI Company, která vyvíjí a vyrábí nejmodernější elektronové mikroskopy dneška. Společnost o tom informovala v pondělí. Ryze česká společnost AŽD Praha uvedla v Brně do provozu nové technologicky čisté prostory o výměře 750 metrů čtverečních, v nichž bude vyrábět základní mechanické, elektronické a vakuové části elektronových mikroskopů, které umí manipulovat s částmi hmoty menšími než je vlnová délka světla.

Vedkyne-mikroskop

K rozšíření čistých prostorů došlo poté, co společnost AŽD Praha v dubnu 2011 vyhrála ve výběrovém řízení pro outsourcing tubusů transmisních elektronových mikroskopů a vysokonapěťových zdrojů nutných pro provoz elektronových mikroskopů. Do té doby stačily čisté prostory o výměře 350 metrů čtverečních, kde se kompletovaly a testovaly konzoly řady Quanta, Tecnai a Titan.

Elektronové mikroskopy z nových výrobních prostor jsou určeny pro vědu a výzkum, oblasti biomateriálu, elektroniky a průmyslu, mineralogie, kriminalistiky, metalurgie a dalších oblastí. "Z Brna jsou mikroskopy dodávány do 50 zemí celého světa a jejich podíl na světovém trhu elektronových mikroskopů činí 39 procent, což činí FEI Company nejúspěšnější společností v oboru," poznamenal ředitel společnosti FEI Czech Republic Hynek Peřina.

Začátek spolupráce AŽD Praha s FEI Company se datuje do roku 1998, kdy se jednalo o prostou kooperaci k vytížení dělnických i technických profesí a to zejména v období kolísání investiční výstavby na domácím trhu. Z této spolupráce se postupně vyvinul oboustranně vyvážený partnerský vztah. Dodávky technologických celků elektronových mikroskopů pro FEI Company jsou v současnosti samostatnou položkou výrobního programu společnosti AŽD Praha. A potvrzuje to i vývoj objemu výroby pro FEI Company. Zatímco v hospodářském roce 2005/2006 činil objem 220 milionů korun, v roce 2010/2011 narostl téměř na 436 milionů korun.

Další strategií společnosti AŽD Praha ve spolupráci s FEI Company je do dvou let dosáhnout úrovně světového dodavatele vyšších celků elektronových mikroskopů a do čtyř let úrovně dodávek ucelených systémů.

Filip Sušanka

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN