Do tří let bude v Brně evropské vědecké centrum CEITEC

Brno, 7. června 2011 (MEDIAFAX) - V Brně vznikne do tří let středoevropský technologický institut CEITEC. Moderní laboratoře budou stát 5,2 miliardy korun, sdělila Petra Střítecká, tisková mluvčí institutu CEITEC.

tomas_hruda-CEITEC250

Moderní laboratoře o rozloze 25 tisíc metrů čtverečních budou v Univerzitním kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích a v kampusu Vysokého učení technického pod Palackého vrchem. „Peníze na vybudování evropského centra získaly společně brněnské vysoké školy a výzkumné instituce z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace,“ uvedla Střítecká.

CEITEC propojí výzkum v přírodních vědách a technických oborech. Bude jej využívat na 600 vědců, více než 1200 studentů a také české i zahraniční firmy.

Podle Střítecké je CEITEC vůbec prvním typem vědeckého centra v České republice, které integruje výzkum a vývoj v oblasti věd o živé přírodě, pokročilých materiálů a technologií v takovém rozsahu. „Výzkum je rozdělený do sedmi programů, a to nanotechnologie a mikrotechnologie, pokročilé materiály, strukturní biologie, genomika a proteomika rostlinných systémů, molekulární medicína, výzkum mozku a lidské mysli a molekulární veterinární medicína.

V centru bude téměř 700 speciálních přístrojů a unikátních zařízení vybraných na základě konkrétních potřeb vědeckých výzkumů.

Na vzniku centra excelence se podílí Masarykova univerzita v Brně, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Ústav fyziky materiálů Akademie věd a Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Lenka Horáková, foto - zdroj: CEITEC (na fotografii Tomáš Hruda, ředitel projektu CEITEC)

Co nového v medicíně?

Informace o nemocech a léčení, přehledně a srozumitelně, příznaky, nemoci, práva pacientů a poradnu najdete na Hledám-zdraví.cz.

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN