Brněnská oční klinika má nový unikátní laser, který je rychlejší a šetrnější

Brno, 6. prosince 2022 – Již před 35 lety se v oční medicíně začal využívat laser pro odstranění dioptrických vad. S neustálým zdokonalováním technologií se zákrok stává stále rychlejším a šetrnějším, bez nutnosti hospitalizace. Nejmodernější přístroj Visumax 800 dokáže pacienty bezbolestně zbavit krátkozrakosti či astigmatismu za pouhých pár vteřin. Nově mohou podstoupit operaci za pomoci laseru nejnovější generace i pacienti z Brna.

NeoVize

Nejšetrnější metodu, díky které se mohou lidé s dioptrickou vadou zbavit brýlí i kontaktních čoček, představuje femtosekundový laser. Odstraňuje dioptrie přímo v rohovce, kde se vytvoří řez o velikosti pouhých tří milimetrů a lékař následně tímto drobným otvorem vyjme část rohovky ve tvaru čočky. Tím pacientovi umožní ostré vidění. Metoda zvaná SMILE je známá po celém světě a pomohla odoperovat již 6 milionů očí.

Nejmodernější verze femtosekundového laseru Visumax 800 zkracuje v porovnání se svými předchůdci dobu působení laseru na několik málo vteřin a díky kratším pulzům je i šetrnější. Brněnští pacienti mohou rychlost a pohodlí operace novým přístrojem využít od letošního podzimu, kdy byl nejrychlejší laser na světě zprovozněn i v moravské metropoli na Oční klinice NeoVize Brno.

„Pro pacienty to znamená zkrácenou dobu zákroku, a tedy i menší obavy z doby pobytu na operačním sále,“ uvádí doc. MUDr. Karolína Skorkovská, Ph.D. z Oční kliniky NeoVize Brno, které patří mezi několik vybraných očních klinik v Evropě, jež se mohou pochlubit vlastnictvím nejrychlejšího oftalmologického laseru na světě. Docentka Skorkovská dodává, že unikátní přístroj má přínosy nejen pro pacienty, ale i pro operatéry, kterým poskytuje díky inteligentnímu robotickému asistenčnímu systému zvýšení kontroly nad průběhem operace. „V NeoVizi jsme se rozhodli pořídit nové lasery na všechny tři hlavní kliniky v Praze, Brně a Bratislavě. Celková hodnota investice překračuje 2,4 milióny euro, tj. více než 60 milionů korun,“ informuje Petr Kocian, zakladatel a generální ředitel skupiny NeoVize.

NeoVize
MUDr. Karolína Skorkovská operuje s využitím nového femtosekundového laseru Visumax 800 jednoho z pacientů Oční kliniky NeoVize Brno.

Superrychlý femtosekundový laser nové generace nabízí řadu využití. „Kromě odstranění krátkozrakosti a astigmatismu jej budeme využívat i pro implantaci intrastromálních prstenců (tzv. Keraringů), kterými se léčí méně známé, ale o to nebezpečnější onemocnění zvané keratokonus. V první polovině roku 2023 plánujeme odstraňovat za pomoci nového přístroje i dalekozrakost,“ vypočítává primářka Skorkovská typy operací, při nichž bude pomáhat unikátní přístroj se dvěma robotickými rameny, který se kromě pokročilých funkcí pyšní i propracovaným moderním designem.

Nová generace femtosekundového laseru Visumax 800 přináší výhody pro pacienty i lékaře:

  • Rychlost: V porovnání s předchůdci nabízí kratší čas působení laseru a výrazně usnadňuje separaci tkáně. Vytvoření lentikuly za méně než 10 sekund a vytvoření flapu u metody FemtoLASIK přibližně za 5 sekund je možné díky vyšší frekvenci laserových pulzů 2 MHz a inovativnímu systému skeneru.
  • Menší stres pacientů: Vyšší rychlost pulzů se promítá v kratším čase přisátí, což vede k větší pohodě pacientů. Ke zklidnění operovaného přispívá i ambientní osvětlení.
  • Robotika a lepší kontrola pro lékaře: Inteligentní robotické asistenční systémy, jako je kompenzace cyklotorze a asistence při centraci, pomohou chirurgovi během operace získat lepší kontrolu nad průběhem zákroku. Zařízení je navrženo tak, aby zvýšilo efektivitu a ergonomii.
  • Komfort a bezpečí: Pacient pohodlně leží na chirurgickém ergonomickém lehátku a lékař k němu má bezproblémový přístup díky robotickým ramenům laseru.
  • Digitálně propojené pracovní prostředí: Spolehlivá integrace pomůže při zákroku zrychlit jednotlivé kroky, dosáhnout vyšší efektivity při zjednodušeném pracovním postupu a zároveň pomůže omezit zdroje chyb. Před a po laserové korekci zraku se veškerá příslušná dokumentace o chirurgickém zákroku včetně všech videí přiřadí ke každému příslušnému pacientovi a uloží do systému. Tím se snižuje administrativa a zvyšuje efektivita pracovního postupu. Správu údajů o pacientech a plánování léčby lze provádět z libovolného místa ve zdravotnickém zařízení.
  • Přesnost: Dokáže vytvořit velmi přesné a jemné řezy v rohovce. Nastavovat jejich průměr, tloušťku, polohu a úhel řezu je možné v širokém rozmezí. Díky vysoké přesnosti řezu lze tkáň snadno separovat.
  • Šetrnost: Povrch rohovky zůstává celistvý, nedochází tak k narušení její stability a pevnosti. Pacienti se po zákroku rychle vrací ke svým běžným činnostem.

Foto: Lukáš Grásgruber


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...