Tramvajový tunel na Žabovřeské proražen!

Brno, 24. srpna 2021 - Zásadního milníku dosáhla 19. srpna stavba Velkého městského okruhu Žabovřeská. Byl proražen tunel, který stavbaři budují pro tramvajovou dopravu. Proražení je důležitým krokem, následovat budou práce na vnitřku tunelu, únikové štole, opěrných zdech a dalších prvcích.

VMO Zabovreska

„Ražená část tunelu měří 334 metrů, celková délka je 501 metrů. Odstřely skály začaly letos 3. května a podařilo se je zatím zvládnout bez výraznějších dopravních omezení. Lidem z přilehlých lokalit se omlouváme za vyšší míru hluku i prašnosti, kterou s sebou práce přinesly, a děkujeme jim za jejich trpělivost. Rozumíme, že dočasný diskomfort spojený s pracemi byl nepříjemnou komplikací letošního léta,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

210819 VMO Zabovreska pruraz foto sch093

Přeložením tramvajové trati do připravovaného tunelu se vytvoří prostor pro rozšíření přetížené silnice. „Obdivuji rychlost stavebníků, se kterou pracují. Věřím, že tunelem už v lednu 2023 projedou první tramvaje linky 1,“ připomněl ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

210819 VMO Zabovreska pruraz foto sch034

Práce na VMO Žabovřeská zatím pokračují podle harmonogramu. „Při odstřelech jsme použili 13 tun trhaviny a vyvezlo se celkem 30 tisíc m3 zeminy. V tunelu je nyní nutné udělat vnitřní část, únikovou štolu, dále jsou na stavbě v plánu v nejbližší době opěrné zdi nebo lávka pro pěší,“ shrnul ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic David Fiala.

210819 VMO Zabovreska pruraz foto sch062

Stavba Velkého městského okruhu Žabovřeská začala první etapou v roce 2018. Stavbaři nejdříve pracovali na části mezi Kníničským a Kamenomlýnským mostem. Tyto práce dokončili letos na jaře, kdy se přesunuli dál směrem k Pisárkám. Projekt má za cíl odstranit zúžení mezi dvěma již vybudovanými úseky městského okruhu. Silnice se rozšíří díky přesunutí tramvaje do tunelu a doprava v této oblasti se tak stane plynulejší. Dokončení stavby je plánováno na rok 2024. Na stavbě se podílí město Brno a Ředitelství silnic a dálnic. Druhá etapa projektu vyjde přibližně na miliardu korun.

210819 VMO Zabovreska pruraz foto sch064

Foto: archív MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...