Brno-střed buduje centrum pro děti i seniory

Brno, 5. června 2021 – Městská část Brno-střed uspěla v soutěži vyhlášené Ministerstvem práce a sociálních věcí, umístila se dvakrát na druhém místě a získala v součtu 1,4 milionu korun na podporu dvou projektů pro aktivity rodin s dětmi a seniorů.

senior seniorka centrum

Ocenění a s tím spojenou finanční podporu získala městská část Brno-střed v soutěži Obec přátelská rodině a seniorům 2021. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo práce a sociálních věcí a Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Soutěže se mohou zúčastnit všechny obce České republiky. Soutěží se v pěti velikostních kategoriích podle počtu obyvatel a ve dvou soutěžních oblastech: Obec přátelská rodině a Obec přátelská seniorům.

„Od letoška máme k dispozici nové prostory a zázemí v bytovém komplexu na Vojtově ulici a rádi bychom tam společně s naší příspěvkovou organizací Kávéeska vybudovali centrum pro děti a rodiny a také pro seniory. Prostor by měl sloužit v dopoledních hodinách především maminkám s malými dětmi, v odpoledních hodinách jako prostor pro volnočasové vyžití dětí a pro společná zábavná odpoledne se zapojením rodičů. Pro seniory chceme vytvořit zázemí pro setkávání a organizovat pro ně například přednáškové cykly zaměřené na problematiku zdraví, právní ochrany, prevence, výtvarné, pohybové a vědomostní kurzy a v neposlední řadě společenské akce, jako jsou večerní hudební pořady, promítání filmů nebo víkendové komunitní aktivity,“ upřesnila iniciátorka projektů Marie Jílková, radní Brno-střed pro oblast zdravotní a sociální.

Prostory na Vojtově 7 spravuje příspěvková organizace městské části Brno-střed Kávéeska a oba projekty, které získaly ocenění a s ním i finanční podporu, jsou zaměřeny částečně na vybavení prostor a z větší části právě na organizaci zmiňovaných programů, zajištění lektorů, pedagogů a přednášejících.

„Vzhledem k rozložení prostor se zde nabízí možnost provozovat kroužky a setkání ve dvou patrech. Je tedy možné aktivity oddělovat nebo naopak propojovat, a to podle charakteru jednotlivých služeb a potřeb mezigenerační soudržnosti. Mezigenerační spolupráce a propojení dětí a seniorů bylo také jedním z cílů našich projektů,“ doplnila Marie Jílková.

Spuštění dětských i seniorských programů se chystá už od května, od letních prázdnin už začnou postupně probíhat výše uvedené aktivity. Městská část Brno-střed se dlouhodobě snaží budovat klima vstřícné rodinám i seniorům, v roce 2019 za tyto aktivity obdržela certifikát Family Friendly Community.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...