Experti z CEITECu si urychlí cestu k evropské špičce

Brno, 21. ledna 2016 - Učit se od těch nejlepších a co nejrychleji dosáhnout díky strategickému partnerství na úroveň evropské špičky. K tomu chce evropským vědeckým centrům s potenciálem rychlého růstu směrem k excelenci pomoci Evropská komise prostřednictvím projektů Twinning.

mirkoskop ceitec

Získání tří z pěti projektů, které v ČR obdržely financování v  první evropské výzvě Twinning, potvrdilo, že CEITEC má svoji strategii mezinárodního růstu nastavenou správně. Úzké propojení s již nadprůměrně úspěšnými vědeckými instituty je příležitostí posunout se v konkrétních oblastech dále výrazně dopředu.  

Hlavním záměrem projektů je posílit ty směry výzkumu, které již mají úspěchy na mezinárodní úrovni a obsahují inovační potenciál do budoucna. Na těch hodlají výzkumné týmy CEITEC MU úzce spolupracovat s prestižním institucemi tak, aby se v průběhu následujících let zvýšila konkurenceschopnost CEITECu na poli mezinárodní vědy. CEITEC MU se zaměří na oblasti lékařské genomiky a bioinformatiky, strukturní biologie a nanosystémů pro biosenzory. Spolupráce bude zaměřena i na předávání zkušeností v oblasti managementu vědy. Na těchto tématech bude CEITEC MU spolupracovat s experty ze špičkových institucí z Anglie, Rakouska, Německa, Řecka, Francie, Itálie a Švédska.     

„Zájem evropských institucí o spolupráci s námi je dalším potvrzením toho, že CEITEC dostal Masarykovu univerzitu a Brno na vědeckou mapu Evropy a světa“, říká Jiří Nantl, ředitel CEITEC MU.

Projekty Twinning, které byly dnes slavnostně za účasti všech partnerů v Brně zahájeny, zahrnují mimo jiné pořádání přednášek, společných workshopů, letních škol a dalších odborných aktivit za účasti excelentních vědců přímo v Brně i výjezdy našich vědců do zahraničí.  Mladí vědci získávají možnost vybrat si v zahraničí svého mentora, absolvovat tam vědeckou stáž a účastnit se nejprestižnějších kurzů, které nejsou běžně dostupné. Částka, kterou CEITEC MU na podporu mezinárodní spolupráce získal, se blíží 47 milionům korun na tři roky.

„V horizontu tří let očekáváme my i Evropská komise konkrétní výsledky spolupráce. Budeme pracovat na zvýšení publikační činnosti v nejlepších časopisech typu Science a Nature, získávání mezinárodních projektů, které jsou známkou špičkového výzkumu, ale i na zvýšení zájmu zahraničních studentů o naši mezinárodní Ph.D. školu,“ vysvětlil Jaroslav Koča, vědecký ředitel CEITECu.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...