Vědec z CEITECu získal prestižní americký grant pro výzkum nádorů vaječníků

Brno, 7. května 2013 - Vědec Dalibor Blažek z CEITECu MU získal prestižní grant Pilot Study Award od americké nadace Marsha Rivkin Center, která financuje výzkum v oblasti nádorové biologie vaječníků. Centrum uděluje granty vědcům, jejichž výzkum je inovativní a má významný potenciál pro získání nového vhledu do molekulární podstaty vzniku nádorů vaječníků, čímž může přispět k  včasné detekci tohoto zákeřného onemocnění a úspěšnější léčbě. Ocenění vědci pocházejí většinou z předních amerických univerzit, úspěch brněnského vědce je tak o to významnější.

vajecnik-vajecniky


Marsha Rivkin Center je nezisková organizace dvou renomovaných klinických a výzkumných institucí v USA, a to Swedish Medical Center a Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu. Nadace uděluje každoročně několik grantů Pilot Study Award financujících pilotní experimenty výzkumu, které jsou inovativní a mají značný potenciál přinést koncepčně zcela nové poznatky ve výzkumu nádorů vaječníků. Žadatelé o grant musejí projít náročným výběrovým řízením, kdy je každá žádost posuzována panelem předních amerických odborníků. Hlavními kritérii pro přidělení grantu je inovativnost a potenciál navrhovaného výzkumu pro pochopení molekulární podstaty vzniku nádoru vaječníků a zlepšení jeho detekce a terapie.  

Ocenění vědci, kteří většinou pocházejí z předních amerických univerzit, získávají roční grant ve výši 75 000 dolarů. Granty Pilot Study Award představuji přímou podporu vědcům, jejichž výzkum nemusí být nutně součástí vědeckého mainstreamu, ale je výrazným přínosem při studiu této nemoci. Tento grant má také jejich držitelům pomoci při financování pilotních experimentů, jejichž výsledky se předkládají do soutěží o dlouhodobé granty.

Dalibor Blažek vystudoval molekulární biologii a genetiku na Masarykově univerzitě a farmacii na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně, kde rovněž získal titul Ph.D. V letech 2004-2010 působil jako postdoc a výzkumný pracovník na University of California v San Franciscu. V roce 2011 nastoupil jako výzkumný pracovník do CEITECu a od roku 2012 zde také vede vlastní výzkumnou skupinu, která se zabývá molekulárními mechanismy regulace genové exprese. Dalibor Blažek je autorem publikací v renomovaných vědeckých časopisech jako např. Genes and Development, Molecular Cell nebo PNAS.

The Marsha Rivkin Center pro výzkum nádorů vaječníků
Marsha Rivkin Center pro výzkum nádorů vaječníků je americká nadace, která byla v roce 1996 založena významným onkologem Saulem E. Rivkinem na počest jeho ženy, která podlehla tomuto nádorovému onemocnění. Nadace vznikla partnerstvím dvou prestižních amerických institucí -Swedish Medical Center a Fred Hutchinson Cancer Research Center v Seattlu. Formou grantu podporují slibný výzkum v oblasti prevence, detekce, léčby a porozumění vzniku rakoviny vaječníků. Dále pořádá konference a semináře na tato témata. Cílem nadace je „zachraňovat životy a snížit utrpení pomocí lepší léčby a včasné detekce nádorů vaječníků.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...