Zkušební ústavy se privatizovat nebudou, rozhodl Nečasův kabinet

Praha, 24. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Zatímco vláda Mirka Topolánka (ODS) chtěla prodat šest státních zkušebních ústavů do rukou soukromníků, kabinet Petra Nečase (ODS) po třech letech privatizační rozhodnutí ve středu zrušil. Soukromým rukám se tak vyhne i Strojírenský zkušební ústav a Textilní zkušební ústav v Brně.

08-research-250

Změnu navrhovali společně ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).

Topolánkova vláda chtěla zprivatizovat po třech zkušebních ústavech v Praze, dvou v Brně a jednom v Ostravě. V hlavním městě měl stát odprodat Elektrotechnický zkušební ústav, Technický a zkušební ústav stavební Praha a Výzkumný a vývojový ústav dřevařský. V Brně měli soukromníci získat Strojírenský zkušební ústav a Textilní zkušební ústav, v Ostravě pak Fyzikálně technický zkušební ústav.

Ministři v listopadu 2008 návrh na prodej státních zkušebních ústavů odsouhlasili, vláda v srpnu 2011 má jejich rozhodnutí zrušit. Příslušná pracoviště mají po vyjmutí z privatizace zůstat dál v působnosti ministerstva průmyslu a obchodu.

Současná situace je podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) proti té, která byla před třemi lety, výrazně odlišná. Původně schválená privatizace probíhala podle plánu jen do poloviny roku 2009, připomíná předkládací zpráva. Pak přišel březnový pád Topolánkova kabinetu a Česko si uvědomilo, že i jeho se týká celosvětová hospodářská krize. První polovina veřejných výběrových řízení tak byla v květnu zastavena bezprostředně před jejich vyhlášením.

Situace se zlepšila ve třetím čtvrtletí roku 2010, kde se projevy hospodářské krize zmírnily a podmínky pro privatizaci se zdály být opět příznivější. MPO v této době provedlo analýzu možností privatizace v konkrétních aktuálních podmínkách jednotlivých zkušebních ústavů a z hlediska jejich postavení na trhu.

V říjnu 2010 ředitelé jednotlivých ústavů i zástupci Hospodářské komory ČR a profesních svazů upozornili na aktuální rizika při odprodeji zkušebních ústavů. V souhrnu ale tato stanoviska nesignalizovala závažnější překážky, které by bránily pokračování privatizace schválenou metodou.

Zásadní připomínky požadující zamítnutí privatizace se objevily až v letošním roce, kdy příslušná ministerstva chtěla požádat vládu o prodloužení lhůt na prodej uvedeného státního majetku. Připomínkové řízení tak nebylo vůbec vypořádané a MPO se rozhodlo, že ministrům předloží zcela nový materiál s aktualizovaným návrhem řešení transformace státních zkušebních ústavů.

Změna nebude mít podle předkládací zprávy žádný vliv na státní rozpočet ani na ostatní veřejné rozpočty.

Jan Kálal

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...