Přehradní flotila se rozrostla o dva přírustky

Brno, 31. března 2011 (MEDIAFAX) - Během čtvrtka dorazí k Brněnské přehradě dvě nové lodě, které od května posílí výletní flotilu dopravního podniku. Na každou z nich se vejdou dvě stovky lidí a obě disponují dvěma palubami, řekla mluvčí DP Linda Škrancová.

lod

Lodě za sedmnáct milionů korun ponesou jména Utrecht a Vídeň, což jsou partnerská města Brna. "Vídeň spustíme na vodu 14. května, Utrecht o dva týdny později," upřesnila Škrancová. Dodala, že po příjezdu do přístaviště musejí dělníci lodě nejprve nalakovat, namontovat na ně kapitánské můstky a instalovat kamery, které budou hlídat bezpečnost výletníků na palubách.

Obě pětadvacet metrů dlouhé lodě vyrazily ve čtvrtek dopoledne na závěrečnou část cesty z Hlavečníku na Pardubicku. Nadměrný náklad parkoval na valnících během noci na odpočívadle v Domašově u dálnice D1.

Elektromotory poháněné Vídeň a Utrecht jsou součástí dodávky pěti nových lodí, kterými brněnský dopravní podnik postupně obměňuje flotilu. Nové lodě nahradí od nové plavební sezony elektroparníky Bratislavu a Prahu, které vozily turisty po přehradě půl století. Bratislava bude nyní sloužit v suchém doku v Jundrově jako výletní hospůdka. Třiatřicetitunová Praha z roku 1953 skončila na břehu Vranovské přehrady, kde bude od nové sezony stát jako doplněk hřiště v bítovském kempu.

Od loňska se plaví po Brněnské přehradě nově Lipsko, další dvě výletní lodě dodá výrobce v roce 2012. Podle Škrancové pak čeká vyřazení lodě Dallas a Veveří.

Brněnský dopravní podnik provozuje v současnosti šest výletních lodí. Pravidelná plavební sezona na přehradě začne 16. dubna a skončí v září.

Po Brněnské přehradě se plaví lodě od roku 1946. Vozí turisty, ale i místní obyvatele po devítikilometrové trase z přístaviště v Bystrci k hradu Veveří a do Veverské Bítýšky. Během sezony přepraví flotila při pravidelných plavbách zpravidla více jak 200 tisíc turistů.

 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...