Tóny vína v Redutě navštívilo přes 200 lidí

Brno, 25. března 2011 - Vinná galerie a Divadlo Reduta uspořádaly ve čtvrtek 24. března v Národním divadle v Brně, v Mozartově slavnostním sále Divadla Reduta jedinečný večer, ve kterém se propojil degust nejlepších vín s hudbou napříč žánry. V každém z ochutnávaných vín, která v loňském roce získala některou z cen na soutěži Festwine, hledalo více než 200 návštěvníků tóny hudby.

 

Tony-vina

„Hudba a víno je dvojice, jež má k sobě blíž, než by se mohlo na první pohled zdát. V Redutě se sešli návštěvníci, kteří si cení dobrého vína, stejně jako kvalitní hudby. Zrekonstruovaná budova divadla navíc divákům a posluchačům umožnila užít si večer opravdu všemi smysly. Mohli se kochat pohledem na obsah sklenky i unikátní architekturu, přičichnout k vínu, osahat si každé ochutnávané víno, vyslechnout si jedinečný přednes skladeb napříč staletími a samozřejmě vychutnat ta nejlepší vína, která nabídl loňský ročník soutěže Festwine, na jazyku,“ zhodnotil akci Tomáš Vican z pořádající brněnské Vinné galerie. „Víno je zážitkem smyslů. Je také kulturním faktorem – odpradávna inspirovalo básníky, filozofy, malíře, sochaře či divadelníky k jeho opěvování. Bez symbiózy vína a umění by naše životy byly jen šedé skořápky bez jiskřivých momentů. Tóny vína nabídly právě ono organické spojení vína a umění,“ dodal Petr Štědroň, umělecký šéf Divadla Reduta.

O hudbu se během jedinečného večera postaral Ensemble Messiaen (Jiří Besperát – housle, Miloš Havlík – housle, Jan Škrdlík – violoncello a Šárka Besperátová – klavír), komorní soubor složený z umělců s dlouholetými zkušenostmi z koncertních podií v desítkách zemí světa. K jeho vzniku dalo podnět nastudování unikátního díla O. Messiaena – Kvartet pro konec časů. Slyšet jste mohli živé provedení skladeb J. S. Bacha, J. Ježka, G. P. Telemanna, A. Dvořáka, S. Prokofjeva, H. I. Bibera, B. Martinů, D. Milhauda, O. Messiaena a D. Šostakoviče. „Zazněly skladby od baroka po dvacáté století. K pestrosti večera přispělo i různé nástrojové obsazení jednotlivých skladeb,“ řekl Jiří
Besperát.

Světem vína provedl návštěvníky oceňovaný sommeliér Pavel Chrást, který ke skladbám přičlenil nejlepší vína z moravských vinařství, jež zvítězila na mezinárodní soutěži FESTWINE (www.festwine.cz). „Nejdříve byl vybrán repertoár a poté dle hudební inspirace jsem vybral vína. Při výběru vín jsem také zohlednil příběh skladby či jejího autora,“ vysvětluje Pavel Chrást.

K jednotlivým skladbám degustovali návštěvníci vína z těchto vinařství: Nové vinařství, Reisten, Bíza, Volařík, Znovín, Plaček, Trpělka a Oulehla, Baloun, Maděřič a Adámkovo vinařství. Hudbu, která s degustovaným vínem souzněla, okomentovali muzikolog Jan Špaček a dlouholetý profesor brněnské Konzervatoře Jiří Besperát.

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...