Brno veze z Madridu cenu za Evropské hlavní město Vánoc

Brno, 5. ledna 2024 – Krásný vánoční dárek dostalo Brno, které v polovině prosince mezinárodní porota zvolila jako Evropské hlavní město Vánoc 2024 nad 100 tisíc obyvatel. Zástupci organizátorů Brněnských Vánoc nyní převzali ve španělském Madridu významné ocenění.

brno cena Z madridu brno stred

Na slavnostním vyhlášení v hlavním městě Španělska zastupovali město Brno čelní představitelé TIC Brno a městské části Brno-střed, která tradičně organizovala adventní trhy na Zelném trhu a Moravském náměstí.

„K našemu městu vánoční trhy již historicky neodmyslitelně patří – právě Brno bylo před sto lety prvním městem v Česku, kde stál na náměstí vánoční strom. Mimo to je pro nás tato cena také potvrzením, že naše tradice jsou srozumitelné nejen pro nás, ale i pro naše přátele po celé Evropě,“ připomněl při vyhlášení starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl, který zároveň v Madridu poděkoval za spolupráci primátorce města Brna Markétě Vaňkové, Radě města Brna, ředitelce TIC Brno Janě Janulíkové či všem lidem, kteří se na organizaci vánočního programu podíleli.

Vánoční Brno podle mezinárodní poroty uspělo z několika důvodů. Porotci vyzdvihli například respekt ke kulturnímu dědictví, kreativní pojetí i vysokou úroveň předloženého projektu.

„Jsem rád, že se nám podařilo moderní pojetí adventních trhů propojit s tradičními hodnotami. Na Zelném trhu polovinu prodejců tvořili řemeslníci a nositelé lidových tradic. Velký prostor jsme věnovali rodičům s dětmi. Dále na náměstích jsme poskytovali zdarma stánky pro šedesát charitativních organizací. Otevřeni jsme i novým nápadům, jakým byl například dobročinný projekt Daruj Kelímek. Tyto aktivity dodaly trhům kouzlo pospolitosti a solidarity,“ sdělil starosta Vojtěch Mencl, jenž převzal cenu z rukou předsedkyně European Capital of Christmas a polské europoslankyně Danuty Hübner.

Kromě Brna obdržel titul Evropské město Vánoc (pro města pod 100 tisíc obyvatel) irský Waterford. Ocenění Evropské hlavní město Vánoc (European Capital of Christmas) a Evropské město Vánoc (European City of Christmas) vzniklo v roce 2017 a získalo záštitu Evropského parlamentu. Od té doby získala ocenění města jako Lutych (Belgie), Janov (Itálie), San Sebastián (Španělsko), Valkenburg (Nizozemsko) nebo Kyjev (Ukrajina).

Zdroj a foto: MČ Brno-střed


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...