Centrem Brna vede nová Mendelova stezka

Brno, 26. dubna 2022 - Centrem Brna nově vede stezka připomínající působení jedno z nejslavnějších světových vědců Gregora Johanna Mendela. Stezku tvoří 16 informačních panelů instalovaných v místech spojených s jeho životem. První zastavení se nachází na Biskupském dvoře, kde měla sídlo Hospodářská společnost, jejímž byl Mendel členem a funkcionářem. V roce 1865 zde poprvé zveřejnil výsledky svých pokusů s hybridy rostlin. Stezku v pondělí 25. dubna slavnostně otevřeli zástupci města a státu.

mendelova stezka

Další zastavení představují známá místa v nových souvislostech. Mnohé návštěvníky udiví, že dnešní divadelní budova Reduty sloužila v 19. století jako prostor pro výstavy květin, ovoce a zeleniny, kterých se Mendel účastnil jako hodnotitel. Překvapující může být i skutečnost, že studiem zemědělství, ovocnářství a vinařství se mladý Mendel zabýval na Filozofickém studijním ústavu u Minoritů. S výukou přírodovědy pak po úspěšném absolvování studia vypomáhal v budově Technického studijního ústavu.

V postavení ředitele Hypotéční banky Markrabství moravského docházel do budovy dnešní České národní banky a také pravidelně navštěvoval zasedání v Zemském dvoře (dnešní Ústavní soud). Kurátoři stezky neopomenuli ani Mendelovo kněžské působení a starobrněnský klášter. "Jsou to původní místa, kde se Mendel reálně fyzicky vyskytoval. Naším cílem bylo nejenom představit osobnost Johanna Gregora Mendela, jeho dílo v nějakém dobovém kontextu, ale představit i město Brno, ve kterém žil," uvedl generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

V letošním roce uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela, který je znám jako zakladatel genetiky. Na přípravě oslav se podílejí instituce z Brna i celé republiky a jejich cílem je osvěta a připomenutí Mendelova odkazu mezi lidmi z regionu, České republiky i zahraničí. Mendelova univerzita v Brně vydala úspěšný komiks Lucie Seifertové. „Výstava z něj složená aktuálně putuje po Slovinsku, od července bude i v Belgii. Univerzita chystá ve spolupráci s pivovarem Moravia také pivo MendelBier, na trhu bude od června. V červenci bude v Brně také velká genetická konference za účasti elitních světových vědců včetně několika nobelistům," uvedla vedoucí Oddělení komunikace a marketingu MENDELU Jiřina Studenková. Podle ní škola pořádá i edukativní workshopy na téma genetika a Mendel na středních školách.

Zdroj a foto: MENDELU


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...