Muzea a galerie otevřou o páteční noci své brány dokořán!

Brno, 17. května 2018 – Na tři desítky muzeí a galerií otevřou v pátek večer a v noci své brány dokořán. Uskuteční se totiž již čtrnáctý ročník Muzejní noci. Rok 2018 je pro celou zemi mimořádný – slavíme významná jubilea spjatá s českou státností. Také v Brně se budou konat tematické oslavy a právě Muzejní noc poskytne jednu z příležitostí, kdy mohou lidé navštěvovat kulturní instituce a dozvídat se zajímavosti o české historii, umění, vědě či vzdělávání.

Do té letošní, která se bude konat 19. května od 18 do 24 hodin, se zapojí 27 kulturních institucí.Samozřejmostí budou i doprovodné programy – koncerty, výtvarné dílny, komentované prohlídky výstav a další.

Tématem Mezinárodního dne muzeí pro rok 2018 jsou Hyperpropojená muzea: Nové cesty, nové publikum, přičemž brněnské kulturní instituce rozhodně jdou touto cestou vzájemné spolupráce a komunikace. Právě Brněnská muzejní noc je nejen zážitkovou akcí pro návštěvníky, ale také příležitostí institucí k prohloubení vztahů.

Samozřejmostí jsou zakládající instituce jako Moravská galerie, Moravské zemské muzeum, Technické muzeum, Diecézní muzeum, Dům umění města Brna nebo Muzeum romské kultury. Postupně se přidávají další instituce, novinkou pro rok 2018 je zapojení Židovského muzea nebo Domu Jiřího Gruši v Medlánkách.

Kromě prohlídky aktuálních výstav a expozic připravují organizátoři také rozmanitý doprovodný program – návštěvníky čeká například workshop stínového divadla na nádvoří Místodržitelského paláce, módní přehlídka na Špilberku, textilní workshop v Industře nebo hudební vystoupení kapely MR. Swing u Dietrichsteinského paláce.

Noční veselí si užijí i děti, pro něž pravidelně připravuje bohatý program zábavný vědecký park VIDA! Nebo Muzeum ve Šlapanicích, vyzkoušet si budou moci také novou šifrovací hru v Pražákově paláci. Program spjatý s osmičkovými výročími chystá Muzeum města Brna na Špilberku, kde návštěvníkům prostřednictvím dobové módy i šermířských vystoupení připomenou období 30leté války nebo také revoluční rok 1848, Moravská galerie zase výstavou 1968:computer.art upozorní na progresivitu československého umění v éře socialismu.

Vizuál letošní Brněnské muzejní noci dává důraz na paměť města Brna – pracuje se známými brněnskými sochami, kupříkladu se sochou muže domu U čtyř mamlasů na náměstí Svobody či alegorickou sochou tolerance v parku Lužánky. Jeho autory jsou grafičtí designéři Alena Gratiasová a Karol Lament.

Jako praktický průvodce Brněnskou muzejní nocí bude návštěvníkům sloužit tištěná brožura, v níž lidé najdou mapku s vyznačenými pořádajícími institucemi a také jízdní řád speciální autobusové dopravy, která bude opět zdarma. Kompletní informace budou k dispozici také na webu brnenskamuzejninoc.cz a Facebooku. Na většině míst bude vstupné dobrovolné, některé akce a výstavy budou zpoplatněny symbolickou částkou nebo s výraznou slevou.


Komentáře  

 
0 #2 Zdenka 2018-05-18 09:08
Možná byste měli uvést na pravou míru, že muzejní noc se nekoná v pátek, ale až v sobotu - vaše oznámení je zavádějící.
Citovat
 
 
0 #1 Karel 2018-05-18 06:53
Tak nevím, zda se koná muzejní noc v pátek a nebo 19.května???
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Kulturní akce v Brně

<<  Leden 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  810111213
14151620
2124252627
28293031   
Nejbližší akce
22.01. Salome (1905)..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..
14.02. S batohem do Peru..
21.02. Agadir: Na strunách naděje, Teťana..
03.03. Benefiční koncert Police Symphony ..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Tiskárna Brno (CCB)