Díky mnohamilionové investici bude digitárium na hvězdárně promítat ve 3D

Brno, 19. prosince 2017 - Brněnští zastupitelé na svém posledním zasedání schválili zásadní investici v řádu desítek milionů korun do Hvězdárny a planetária Brno. Díky ní se na podzim roku 2018 mohou návštěvníci těšit na jedno z největších a nejmodernějších 3D planetárií v Evropě.

„Na podzim příštího roku naše digitárium oslaví páté narozeniny. Zdá se to málo, ale křemíkové útroby našeho přístroje na vizuální zázraky, jak mu také familiárně říkáme, jsou však dávno za hranicí životnosti. Ostatně vzpomeňme, jak rychle stárnou mobilní telefony, notebooky nebo datové projektory. Jsem proto nadšený, že za pár měsíců přejdeme na technologii, která nabídne nesrovnatelně lepší zážitek všem našim návštěvníkům,“ uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

Klíčovou částí projektu 3^RESTART je instalace nového projekčního zařízení, které umožní extrémně věrnou projekci na kopuli digitária. Modely vesmírných těles, jejich uspořádání v prostoru, stejně jako speciální představení tak získají zcela jinou podobu. Mnohem krásnější však budou i klasické projekce – ostřejší, barevnější. Výše investice za nový projekční systém dosáhne přibližně 39 milionů korun. Další interiérové a exteriérové úpravy pak zhruba 8 milionů korun.

Nejbližší, takto velké a moderní digitální planetárium, je k navštívení například v polské Varšavě anebo německém Hamburgu. Rozlišení promítaného obrazu bude vyšší než desetinásobek rozlišení HD, nad hlavami diváků jej přitom vykouzlí datové projektory s laserovými zdroji světla, doplněné speciální optikou.

Projekt 3^RESTART je ale mnohem rozsáhlejší. Návštěvníci Hvězdárny a planetária Brno se totiž na podzim příštího roku dočkají i dalších změn. Dojde k úpravám interiéru budovy, díky nimž se stane návštěva na Kraví hoře ještě pohodlnější. Vznikne infosystém informující o aktuálním dění v celém přilehlém vesmíru. Proběhne částečná reinstalace volně přístupné expozice v podzemním sále exploratoria. Velké změny se odehrají i v přilehlém parku – díky úpravě nosné zdi na západní straně astronomických kopulí budou zvětšeny travnaté plochy, instalovány designové lavičky, vyznačen místní poledník a posíleny prvky využívající smart technologie, jako je veřejná wi-fi či dobíjecí stanice.

 „Brno je dynamické centrum inovací a moderních technologií a jsem rád, že instituce jako Hvězdárna a planetárium nezaostává za moderními trendy. Společně s panem ředitelem Duškem se nám podařilo v rozpočtu města nalézt finance na modernizaci digitária. Symbolicky tak páté narozeniny digitária budou moci návštěvníci oslavit v nové rozšířené podobě jednotlivých produkcí,“ dodal Jaroslav Kacer, náměstek primátora statutárního města Brna.


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Inzerce

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2018  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     
  3  4  6
101516
171920212223
24252627282930
31      
Nejbližší akce
18.12. Téma Grálu v dílech Richarda Wagne..
18.01. Svatební veletrh v Brně..
23.01. SHOW stání - Stand-up comedy..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Ocean48
Velkobílovická vína