Na logopedické problémy písničkou. Vychází album Nešišlej!

Brno, 4. února 2013 – Logopedické písničky pro odvážné děti a jejich rodiče z pera Amálky K. Třebické právě vychází u vydavatelství Indies Scope. Vtipné autorské album Nešišlej! je určeno nejen jako nenásilná pomůcka pro děti s logopedickými problémy, ale i všem ostatním prostě pro radost.

„S dětmi pracuji mnoho let a za pochodu vznikaly různé písničky. Ty si děti zpívaly i doma, až jedna maminka – logopedka přišla s tím, že některé z nich s úspěchem používá ve své praxi a jestli nechci složit další," přibližuje vznik alba Třebická. Album tedy sice vzniklo na popud logopedky, ale nemá ambice odborného materiálu. Podle autorky by mělo sloužit především jako doplněk pro všechny malé děti k často tak úmornému procvičování problematických hlásek. Pro větší děti pak jako pomůcka pro srozumitelnější mluvu, což začíná být velký problém v posledních letech v současné zkratkovité e-kultuře. A pro všechny lidi bez rozdílu věku a rétorických schopností pro radost. Celé album je poctivě akustické, ve stylu crossover.

trebickaVelkou roli hrají na nahrávce texty. Každý text je zaměřen na jedno problematické písmeno tak, aby opakovaným zpíváním části docházelo nenápadnou formou k procvičování vybrané hlásky. Navíc za někdy drsnější slupkou najdete etický či ekologický rozměr. „Nejtěžší byla vždy první věta, ze které by se rozvinul příběh, ideálně ještě s nějakým ekologickým či etickým, řekněme trochu nadneseně, poselstvím. A už od prvních řádků si text našel svůj rytmus a melodii, které třeba později prošly menšími změnami, ale to základní zůstalo," přibližuje písničky Třebická.

„Z pohledu klinického logopeda je album Nešišlej! vítanou pomůckou pro mou práci i pro rodiče. Forma písničky je skvělá pro nenásilné a přitom velice účinné procvičování jednotlivých problematických hlásek, výrazně napomáhá k fixaci správných mluvních návyků a zároveň děti přirozeně učí rytmizaci řeči. Rozhodně bych doporučila Nešišlej! všem rodičům i logopedům jako doplněk terapie či jen tak pro radost," říká logopedka Iva Krčmářová.

Kromě nahrání nástrojů si Třebická na písně také nazpívala. Na albu ale také uslyšíte i Viktora Dyka, vyznavačku slovenského folklóru Aničku Kučerovou nebo Amálčiny dcery. Ve studiu se objevili i další hosté Hana Pecková (sólová operní pěvkyně a hlasový pedagog), Jan Ježek (bicí, perkuse), Johana Kučerová (violoncello) či Michal Vojáček (příčná flétna). I díky tomu nahrávka zní pestře nejen žánrově, ale i zvukově.

Autorem obalu je známý výtvarník Martin Velíšek, který každou píseň v bookletu doplnil i obrázkem. „Dlouho jsem přemýšlela nad výtvarnou stránkou projektu, zkoušela různé návrhy, až najednou během okamžiku se vhlavě něco rozsvítilo a bylo to jasné –jestli by někdo uměl vystihnout náladu těch písniček podle mých představ, tak je to Martin Velíšek! Přestože takovéto zakázky odmítá a obaly a booklety vytváří jen pro „svoji" kapelu Už jsme doma, naše světy si okamžitě porozuměly a Martin velice rychle a s nadšením vytvořil fantastické obrázky," pochvaluje si spolupráci Třebická.

Křest alba se uskuteční 23. února od 19.30 v pražském Café v lese. Titulní píseň alba Nešišlej! Žvitodárná si můžete poslechnout zde.

(red), foto (shora): obal alba Nešišlej!, Amálka K. Třebická


Inzerce

Kulturní akce v Brně

<<  Červen 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       2
  3  4  5  9
10111213141516
171819202223
242526272830
Nejbližší akce
29.06. KUŽELNA FEST vol. 2..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Grand Prix Austerlitz 2019