Vodáci se v Brně loučili se sezónou závodem dračích lodí

draci_lod_detail250Brno, 8. října 2011 (MEDIAFAX) - Bezmála čtyři stovky závodníků a mosty obsypané diváky - taková je kulisa závodů dračích lodí Prestige cup, kterým se vodáci loučí v Brně se sezonou. Na tradiční, původně sousedskou akci brněnských kanoistů se letos sjely posádky z celé Moravy a dokonce i ze Slovenska. "Závody jsou hlavně přátelským setkáním lidí od vody. Přesto každý v posledním závodě sezony pádluje naplno," řekla v sobotu Zuzana Artimová, trenérka české juniorské reprezentace dračích lodí. Sama usedla do dvacetičlenné posádky domácích brněnských Draků k jedné z úvodních rozjížděk závodů.

Závodní trať mezi loděnicí brněnských Lodních sportů ve Veslařské ulici v Pisárkách a mostem v Jundrově, dlouhou 2,6 kilometru, zvládly i s obrátkou nejlepší dvacetičlenné posádky něco více jak za dvanáct minut. Od plného nasazení je neodradil ani déšť a jen asi patnáctistupňová teplota, což potleskem a povzbuzováním hlasitě kvitovali diváci na březích řeky i na mostech, odkud byl na klání dračích posádek nejlepší výhled. "Závody bychom jeli, i kdyby sněžilo," poznamenal viceprezident České asociace dračích lodí, Zdeněk Janeček.

Nejvíce podle něj závod prožívají Veteráni Brno, jejich věkový průměr je šedesát devět let. "Vzhledem k jejich věku už nemají takovou rychlost, ale jsou velmi vytrvalí, a protože závod na dlouhou trať je víc o vytrvalosti než o rychlosti, chtějí zaútočit na medailové pozice a pokořit mnohem mladší posádky," řekl Janeček. Dodal, že Prestige Cup je totiž především přátelský závod, ve kterém se nepádluje o body v soutěži, ale především o prestiž.

Závody dračích lodí si získávají stále větší popularitu. Mohou je jezdit jak profesionální sportovci, tak ryzí amatéři, mají i vlastní republikový šampionát a Česko ve světě velmi úspěšně reprezentují národní výběry. V řadě lodí jezdí společně muži i ženy. "Často se skládají posádky třeba v jednotlivých firmách. Lidé chodí po práci trénovat a může je to docela dobře spojit," řekla Artimová. Dodala, že výhodou rekreačního ježdění na dračích lodích je skutečnost, že s pádlováním mohou začít lidé v jakémkoliv věku. Jedinými "profesionály" bývají v dlouhých lodích kormidelníci - ukočírovat na vodě úzkou dračí loď s dvaceti lidmi na palubě totiž není jednoduché.

Letos se podařilo pořadatelům poskládat dokonce i jednu ryze dámskou posádku - jízda dvaceti pádlujících žen se má stát dokonce zlatým hřebem sobotního podvečera.

Jiří Nováček

Kulturní akce v Brně

<<  Březen 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627283031
Nejbližší akce
29.03. Vesmírnosti..
10.04. Mýty a legendy..

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN