Moravská vína bodují i v jižní Africe

Brno, 18. září 2023 – Moravským a českým vínům se na mezinárodních soutěžích nedaří pouze v Evropě nebo Americe, ale úspěchy slaví i v Africe. Z 27. ročníku největší a nejstarší soutěže vín černého kontinentu – Michelangelo International Wine & Spirits Awards 2023, konané v Jihoafrické republice, si v konkurenci více než 1500 vín z celého světa připsala 3 velké zlaté, 4 zlaté a 2 stříbrné medaile. Účast vín z České republiky podpořil finančně Vinařský fond a organizačně zajistilo Národní vinařské centrum.

vina sudy afrika

Nejúspěšnějším zástupcem moravského vinařství na soutěži se stalo vinařství Karla Novotného z Milotic u Kyjova, které se může pyšnit jednou z velkých zlatých medailí a k tomu přidalo ještě jednu stříbrnou. Nejvyššího počtu cenných kovů pak zaznamenalo vinařství Žůrek se 3 zlatými a jednou stříbrnou medailí. Zbylé velké zlaté medaile si rozdělila vinařství Štěpán Maňák a Vinofol, kterému patří i druhá stříbrná medaile.

„Závěrečný týden mého letošního července patřil již tradičně soutěži Michelangelo Awards v jižní Africe kousek od Kapského města v okrajové části města Stellenbosch. Hodnocení probíhalo ve vinařství Lourensford, kde bylo pro porotce připraveno celkem 1555 vzorků vín a také destilátů. Složení zahraničních hodnotitelů bylo velice pestré a díky tomu mohla být každá komise poskládaná z různých národností,“ přiblížil soutěž Karel Novotný ze stejnojmenného vinařství, který se účastnil hodnocení za ČR a dodal: „osobně si myslím, že Česká republika se může směle účastnit i takových výzev jako je soutěž na druhé straně zeměkoule. Naše vína jdou stále kupředu a rozhodně není důvod se obávat neúspěchu. Bylo mi ctí se Michelangelo Awards zúčastnit a doufám, že se do JAR ještě někdy podívám.“

Soutěž Michelangelo International Wine & Spirits Awards byla založena v roce 1997 s cílem nabídnout jihoafrickým výrobcům možnost nechat svá vína posoudit vysoce zkušenou a uznávanou porotou odborníků z celého světa. Od roku 2003 se soutěž stala mezinárodní i co do zúčastněných vín, otevřela se pro vína z celého světa a stala se největší vinařskou akcí v Africe. Všechny přihlášené vzorky jsou hodnoceny naslepo pětičlennými komisemi podle mezinárodně uznávaného 100bodového systému hodnocení OIV.

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...