Tři šampioni a 44 medailí ze Slovenska pro naše vinaře

Brno, 25. července 2023 – Na 28. ročníku mezinárodní soutěže vín Muvina Prešov obdržela moravská vína hned tři ze sedmi nejvyšších ocenění, tedy tituly šampionů a předčila tak i domácí Slovensko. Spolu s dalšími 44 medailemi tím opět dokázala, že u našich nejbližších východních sousedů se jim tradičně velmi daří. Účast našich vín finančně podpořil Vinařský fond a organizačně ji zajišťovalo Národní vinařské centrum.

vino cervene sklenicka splash

Šampionem ostatních bílých vín (kromě suchých, která mají vlastní kategorii) se stalo a velkou zlatou medaili si vysloužilo víno Műller Thurgau výběr z bobulí 2022 z vinařství Baloun z Velkých Pavlovic, které přidalo ještě další 2 velké zlaté a 4 zlaté medaile a stalo se tak nejúspěšnějším zástupcem z ČR na soutěži.

„Tento Müller považuji za světovou raritu. Cukernatost získal v době klasické sklizně a ne seschnutím. Obsahuje více než 11% alkoholu a více jak 80 g cukru. Má velmi jemnou, až muškátovou vůni, světlejší barvu a čistou aromatickou chuť s jemnou kyselinkou. Celkovým projevem se vymyká ostatním odrůdám ve své kategorii," přiblížil šampiona Radomil Baloun, majitel vinařství, který zároveň zasedl v jedné z hodnotících porot.

Šampionem šumivých vín a zlatou medailí se pak pyšní Crémant Pinot noir&Pinot Meunier extra brut z vinařství Vinselekt Michlovský. „Sekt byl připraven technologií Méthode Traditionnelle, tedy kvašením v láhvi a následným zráním po dobu minimálně 36 měsíců. Víno charakterizuje svěží ovocitý buket s příjemnými autolýzovanými tóny, který v chuti doplňuje červené zahradní ovoce s jemným dlouhotrvajícím perlením,“ přiblížil šampiona Doc. Ing. Miloš Michlovský, DrSc., který se letos také účastnil hodnocení. Vinařství získalo toto ocenění i v loňském roce za víno Crémagne Blanc de Blanc.

Ocenění pro šampiona červených vín a také zlatou medaili získal ještě Merlot moravské zemské víno 2020 z vinařství Josef Valihrach. „Muvina je jedna z nejdéle působících soutěží pod stálým patronátem OIV a letos se konal již 28. ročník. Každého úspěchu zde si tedy velmi vážíme. Během let se nám zde dařilo naštěstí poměrně tradičně a i letos všechna vína dopadla skvěle. Kromě šampiona červených vín máme také druhé místo v kategorii sektů, ze kterého máme snad ještě větší radost. Po delší době se nám zde poštěstilo hodnotit i se synem a opět šlo o velmi obohacující zkušenost. Ať již selekcí vzorků, nebo složením mezinárodní jury,“ sdělil Josef Valihrach.

V konkurenci 418 vín z 10 zemí světa zaznamenali moravští a čeští vinaři celkem 4 velké zlaté medaile a 40 zlatých. Soutěž Muvina Prešov probíhá pod záštitou OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži), kde platí 30% limit na udělení medailí, jinak by počet zlatých pro ČR byl ještě o 16 vyšší.

Odborná třiceticetičlenná porota rozdala celkem 13 velkých zlatých medailí, 117 zlatých medailí a 7 titulů Šampiona. Pravidelně na této soutěži zasedají v komisích také profesionálové z České republiky. Letos to byli ještě Zbyněk Kopeček, Hana Štěpánová a Marta Vítková. Pořádá ji Múzeum vín v Prešově.

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz


Související články: