Dva šampioni a 49 medailí ze Slovenska pro naše vinaře

Brno, 7. července 2022 – U našich nejbližších východních sousedů se moravským a českým vínům tradičně velmi daří. Z již 27. ročníku mezinárodní soutěže vín Muvina Prešov si odvážejí 2 tituly šampiona, 1 velkou zlatou a 48 zlatých medailí. Stali se tak druhou nejúspěšnější zemí v počtu ocenění hned za domácím Slovenskem. Účast našich vín finančně podpořil Vinařský fond a organizačně ji zajišťovalo Národní vinařské centrum.

vino nalevani kost

Moravským a českým vinařům se podařilo v konkurenci 400 vín z 9 zemí světa získat dvě ze sedmi nejvyšších ocenění soutěže, tedy tituly šampionů, a to za červená a šumivá vína. Oba tituly porota udělila vinařství Vinselekt Michlovský za Merlot výběr z hroznů 2019, resp. Crémagne blanc de blanc extra brut 2009 a k nim přidala dalších 9 zlatých medailí. Úspěšné bylo také Vinařství Baloun, které si připsalo jedinou naši velkou zlatou medaili za Ryzlink rýnský pozdní sběr 2016 a k tomu další 4 zlaté. Čtyři zlaté medaile si odváží ještě vinařství Žůrek.

"Největší zastoupení na soutěží mají každoročně vína zejména středoevropského regionu. Zajímavé je pak ale hlavně srovnání moravských a českých vín s domácím Slovenskem. Obě země jsou si co se vína týče stále velmi blízké a příliš se neliší. Ať už to jsou přírodní podmínky, skladba odrůd a vinařský styl nebo preference v oblasti vína, které jsou velmi podobné," sdělil Marek Babisz, hlavní sommelier Salonu vín ČR, který zasedl v jedné z porot a dodal: „naši vinaři si zde již vybudovali poměrně silnou pozici, tradičně se jim velmi daří, pravidelně dosahují na nejvyšší ocenění a nejinak tomu bylo i letos.“

Odborná pětadvacetičlenná porota udělila celkem 6 velkých zlatých medailí, 118 zlatých medailí a 7 titulů Šampiona. Pravidelně na této soutěži zasedají v komisích také profesionálové z České republiky. Letos to byli kromě Marka Babisze také vinaři Miloš Michlovský, Radomil Baloun a Vojtěch Masařík. Soutěž Muvina Prešov probíhá pod záštitou OIV (Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví se sídlem v Paříži).


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...