Moravská vína ovládla soutěž vín v Polsku

Brno, 19. května 2022 – Z první opravdu kvalitní mezinárodní soutěže vín konané v sousedním Polsku, zaměřené navíc zejména na vína z oblastí s chladnějším klimatem, dorazila na Moravu vynikající zpráva. Moravská vína zde dosáhla hned na dvě nejvyšší bodové hodnocení a úctyhodných 26 medailí. Účast na soutěži tradičně finančně podpořil Vinařský fond a organizačně zajistilo Národní vinařské centrum.

vinarska soutez polsko

Šampionem, tedy nejlepším vínem soutěže bylo vyhlášeno Rulandské šedé 2018, výběr z cibéb z ANNOVINO vinařství Lednice, které se zároveň stalo nejúspěšnějším moravský vinařstvím se ziskem 4 zlatých a 2 stříbrných medailí.

„Jedná se o další úspěch pro tuto naší krásnou Rulandu šedou 2018, výběr z cibéb, botrytický sběr, která je mimo jiné také mezi stovkou nejlepších vín v Salonu vín 2022 a loni se třeba stala nejvýše hodnoceným vínem z České republiky na soutěži ve Štrasburgu,“ sdělil Roman Žďárský, ředitel ANNOVINO vinařství Lednice a dodal: „Polsko je jedna ze zemí, které byly vytipovány pro export moravských vín a navíc Morava je turistickým cílem řady polských návštěvníků. I u nás v Lednici či Valtickém Podzemí jsou vítanými návštěvníky.“

Na druhém místě se pak umístila Pálava 2020, slámové víno z vinařství Réva Rakvice. Z celkového počtu 26 medailí pro naše vína bylo 11 zlatých a 15 stříbrných. Dařilo se také vinařství Lahofer se ziskem 7 medailí, Vinařství Velké Bílovice s 5 medailemi a 3 medaile si odvezlo ještě Vinařství Válka nebo Zámecké vinařství Bzenec.

„Hodnocení soutěže se konalo v krásném prostředí zámečku Dwór Sieraków nedaleko Krakova, kde pořádající polský magazín Czas Wina soutěž organizačně zajistil na výbornou,“ uvedl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra ve Valticích, který se účastnil jako porotce hodnocení, a dodal: „komise byla obsazena kvalitními degustátory z Evropy i USA. O to více těší vynikající úspěch našich vín v této polské soutěži vín. Může to být dobrým krokem k posílení zastoupení našich vín na polském trhu.“

Porota 4. ročníku mezinárodní soutěže Cool Climate Wine Awards (CCWA), složená z 15 porotců ze 13 zemí světa hodnotila vína z celého světa. Soutěž je pro všechny druhy vín (tedy tiché i šumivé, suché i sladké), ze všech vinařských oblastí po celém světě, které spadají do kategorie vín tzv. chladného klimatu - „cool klimatu“. Cílem je hlavně jejich propagace a následné zvýšení prodeje. Mezinárodní porota složená z nejrenomovanějších vinařských expertů na světě, včetně Masters of Wine, vydává nezávislý a nezaujatý verdikt o těchto vínech a zajišťuje tak, že soutěž je spravedlivá a profesionální.

Zdroj a foto: vinazmoravy.cz


Související články: