Novinky brněnských vinoték – říjen 2021

Brno, 1. října 2021 – Říjen přináší na trh novinky v podobě krásných suchých mladých vín, ale i vín se zbytkovým cukrem. Najdou se zde ale i vyzrálá vína červená. Naším tipem je pak pěstitelský sekt z vinařství pana Bronislava Vajbara.

Vivat vinum 04 600x400

 

 

Sekt Vajbar Veltlínské zelené - Ryzlink rýnský brut 2018 pěstitelský sekt - Vinařství Vajbar 68x228

Sekt Vajbar Veltlínské zelené - Ryzlink rýnský brut 2018 pěstitelský sekt

Vinařství Vajbar
Morava
349 Kč (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Sekty kvašené v láhvi. Barva je žluto-zelenkavá s velmi výrazným a vytrvalým drobným perlením. Vůně je velmi bohatá, mnohovrstvá. Sušené meruňky se tu snoubí s hruškovou zmrzlinou a sorbetem ze zeleného jablíčka. Chuť je svěží, bohatá, nabitá čerstvými i kandovanými citrusy. K ovoci se přidávají ušlechtilé tóny toastů s máslem a téměř nekonečná minerální dochuť. K vyzkoušení s klasickými ruskými bliny s lososovým kaviárem a zakysanou smetanou.

Alibernet Cuvée President 2018 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x255

Alibernet Cuvée President 2018 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Bílovice, Přední Hora
798 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Buket kouřem sušených švestek přechází do višní v čokoládě se závěrem belgických pralinek. V chuti je víno plné, dlouhé, s robustními odrůdovými taniny a elegantními taniny francouzského dubu. Ke kančímu na červeném víně s houbami nebo medailonkům z jeleního hřbetu s malinovo-čokoládovou omáčkou. Skvěle doplní zrající sýry s dvojí plísní nebo čokoládový fondant. Suché červené víno s 14 % alkoholu.

Rulandské šedé 2020 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 59x262

Rulandské šedé 2020 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Uherský Ostroh, Plachty
195 Kč (LGB)

Bílé suché víno je žlutozlaté barvy s vůní kandovaného ovoce, kůry citrusů, oříšku až máslové sušenky. V chuti je příjemné sladké dřevo, vanilka a citrusy snoubící se s plností, dlouhou dochutí, minerálností až jemnou slaností v pozadí. Víno je vhodné k drůbeži, k játrům, uzeným rybám a uzeným pařeným sýrům a také sýrům s mořskou solí. 12,5 % alkoholu, 4,0 g/l zbytkového cukru a 7,1 g/l kyselin.

Chardonnay Cépage 2020 pozdní sběr - NOVÉ VINAŘSTVÍ 59x266

Chardonnay Cépage 2020 pozdní sběr

NOVÉ VINAŘSTVÍ
Morava, Mikulovská podoblast, Klentnice, Sluneční vrch
330 Kč (NCK)

Suché bílé víno s 7,5 g/l zbytkového cukru, 7,3 g/l kyselin a 12,5 % alkoholu. Vyznačuje se světlou zeleno-žlutou barvou. Ve vůni lze najít tóny exotického ovoce. V chuti je víno šťavnaté a harmonické, s vyváženým poměrem cukru a kyselin. Lahev má skleněný uzávěr, který je nejen snadný na otevření, ale především udržuje víno v kondici.

 

Veltlínské zelené 2020 moravské zemské víno - Šťastný sklep 60x253

Veltlínské zelené 2020 moravské zemské víno

Šťastný sklep
Morava, Mikulovská podoblast, Valtice
280 Kč (KLV)

Polosladké bílé víno světle zlaté barvy. Ve vůni kořenitost, v chuti dominující sladkost (zbytkový cukr 22,2 g/l) uhlazená vyšší ovocnou kyselinkou (kyseliny 8,3 g/l). Lehká mineralita a náznak pepřovitého závěru. Cukernatost při sběru byla 20 °NM, alkohol 11,5 %.

Frankovka Ch. Dowina barrique 2018 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x261

Frankovka Ch. Dowina barrique 2018 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Novosedly, Kamenný vrch
330 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Buket višní v čokoládě doprovází rumové pralinky s pardubickým perníkem v čokoládě a výrazným dotekem toustovaného sudu v závěru. K pečenému dančímu hřbetu s brusinkovou omáčkou a bramborovými noky. Výborně doplní zrající sýry s vnitřní i povrchovou plísní. Suché červené víno s 13 % alkoholu.

Pálava Cépage 2020 pozdní sběr - NOVÉ VINAŘSTVÍ 59x264

Pálava Cépage 2020 pozdní sběr

NOVÉ VINAŘSTVÍ
Morava, Mikulovská podoblast, Klentnice, Stará Hora
330 Kč (NCK)

Polosuché bílé víno s 13 g/l zbytkového cukru, 8,2 g/l kyselin a 11 % alkoholu. Víno se vyznačuje světle zlatavou barvou s velmi líbivou aromatikou připomínající tropické ovoce, liči a s lehkou kořenitostí. V chuti je víno svěží s harmonickým poměrem kyselin a zbytkového cukru. Víno je uzavřeno skleněnou zátkou Vinolok.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – říjen 2021

BOR – Borgo Shop
KAR – Vinárna U Karafy
KLV – Klášterní vinárna
LGB – La Gurmán Boutique
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
ROU – Vinotéka Roučí
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUR – Vinotéka u Romana

Více v: Přehled brněnských vinoték


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...