Nejlepším biovínem je Ryzlink rýnský ze Znojemska

Brno, 24. srpna 2021 – V minulých dnech proběhlo ve Vinařském centru Excelence ve Valticích hodnocení již 20. ročníku soutěže Bio víno roku. Šampionem, a tedy nejlépe hodnoceným biovínem roku 2021, se stal Ryzlink rýnský 2018, pozdní sběr z Vinařství Barabáš, které sídlí ve Strachoticích nedaleko Znojma. Bio víno roku je součástí celostátní soutěže Česká biopotravina 2021.

barabas-ryzlink-rynsky

Kromě celkového Šampiona soutěže, tedy Ryzlinku rýnského 2018, pozdní sběr z Vinařství Barabáš, byly vyhlášeni ještě Šampion bílých vín, Šampion červených vín a Nejlepší kolekce vín. Nejlepším bílým vínem se stal Ryzlink vlašský Organic 2018, pozdní sběr z vinařství VINO CIBULKA – Portz Insel s.r.o., nejlepším červeným Rulandské modré 2018, výběr z hroznů z Rodinného vinařství Pavel Binder a nejlepší kolekci vín získalo rodinné Bio vinařství Víno Marcinčák Mikulov.

„Víno je z historicky ceněné viniční trati Strachotický vrch. Zrálo dlouho na jemných kvasinkách v dubovém sudu. Má sytě zlatožlutou barvu, chuť je plná, komplexní s pikantní kyselinkou a tóny ušlechtilého dřeva, doplněna charakteristickou petrolejovou dochutí,“ přiblížil Šampiona Ing. Jiří Barabáš, majitel Vinařství Barabáš.

Soutěž si klade za cíl porovnání a odborné zhodnocení biovín z různých vinařských oblastí, obcí a tratí v České republice. Celkem se do letošního ročníku přihlásilo 68 moravských a českých vín, která obdržela 44 zlatých a 15 stříbrných medailí.

„Soutěž Biovíno roku je nejprestižnější soutěží biovín v České republice a je součástí celostátní soutěže Česká biopotravina roku. Všechna hodnocená vína byla mimořádně kvalitní a dosáhla vysokého bodového hodnocení,“ sdělil k soutěži Petr Marcinčák, majitel rodinného vinařství Víno Marcinčák.

Veřejná prezentace a možnost ochutnání těchto vín bude 10.–12. září v rámci Pálavského vinobraní v Mikulově, spolu s víny z Národní soutěže vín – Mikulovské vinařské podoblasti.

Bio víno roku pořádá PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců, Sdružení vinařů mikulovské vinařské podoblasti, EKOVÍN – Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína a Svaz vinařů ČR. Účastnit se jí mohou všechna bio vína z České republiky, která mají certifikát ekologického zemědělství a splňují základní statut soutěže. Odborným vedoucím hodnocení a odborným garantem soutěže vín je Libor Nazarčuk, hodnocení vín provádí komise složené z řad odborné veřejnosti.


Související články: