Moravská vína opět připravila Francouze o medaile!

Brno, 8. července 2021 – Hned dvě mezinárodní soutěže vín se v uplynulých týdnech konaly v Mekce vinařů ve Francii a opět to byli moravští vinaři, kterým v konkurenci světové špičky přidělali porotci medaile. Z jedné z nejslavnějších světových soutěží vín Vinalies Internationales v Paříži jich bylo 49 a ze specializované soutěže růžových vín Le Mondial du Rosé ještě další dvě.

1624536897-vinalies-reims-2021-photo-michel-jolyot-33

Naši vinaři přihlásili do jedné z nejprestižnějších a nejrespektovanějších soutěží vín Vinalies Internationales 167 vín a v konkurenci 2900 přihlášených vzorků (z toho bezmála polovina byla francouzských) z 39 zemí světa získali úctyhodných 14 zlatých a 35 stříbrných medailí. Velmi se dařilo zejména vinařství Znovín Znojmo, které si odváží čtyři zlaté medaile, dvě za odrůdu Pálava a dvě za Tramín červený. Dvě zlaté medaile přidalo ještě vinařství Baloun. Úspěch zaznamenalo také vinařství Krist, které porota ocenila jednou zlatou a čtyřmi stříbrnými medailemi.

„Vinalies Internationales patří mezi nejprestižnější soutěže na světě zejména pro vysokou úroveň svého hodnocení, které je velmi přísné, profesionální a celosvětově respektované. Úspěch na takové soutěži pak není jen vyvolání pozitivního dojmu, ale nezpochybnitelná garance nevyšší kvality přihlášených vín,“ sdělil k výsledku soutěže Martin Šmíd, sommelier Znovínu Znojmo, který zároveň s Josefem Valihrachem ml. reprezentoval Českou republiku a hodnotil vína. „O soutěži se někdy říká, že má na vína hodně francouzský pohled, což podtrhla i aktuální složitá situace, kvůli které letos převažovali hodnotitelé právě z domácí Francie. V tomto kontextu jsou pak tři zlaté a osm stříbrných za Pálavu, tuto ryzí moravskou odrůdu, velmi lichotivé,“ dodal ještě Martin Šmíd.

Světovou soutěž růžových vín Le Mondial du Rosé pořádá stejný tým Unie francouzských enologů jako Vinalies Internationales. Stejně jako v loňském roce do ní moravští vinaři přihlásili 25 svých vín a v konkurenci více než tisíce rosé z 29 zemí světa získali jedno zlato a jedno stříbro. Le Mondial du Rosé se těší patronátu OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno), UIOE (Mezinárodní unie enologů) a je součástí VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů).

„Poděkování a velký respekt patří hlavně francouzským enologům, kteří dokázali obě soutěže vůbec uspořádat. Termíny byly několikrát posunuté, ve Francii navíc platily v době konání velmi přísná protiepidemická opatření, takže organizace nebyla určitě jednoduchá,“ doplnil ještě k soutěžím Martin Šmíd.

Foto: Michel Jolyot


Související články: