Novinky brněnských vinoték – březen 2021

Brno, 1. března 2021 – Na březen si vinaři připravili pro Brno sérii velmi zajímavých novinek. Zahrnuje hned tři cuvée, dva sekty, řadu odrůdových vín, zralé VOC víno z Modrých hor i Pálavu v třílitrovém balení.

Vivat vinum 07 600x400

 

 

Cuvée 11 2018 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 63x248

Cuvée 1+1 2018 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast
1650 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Hrozny pochází z vinice s regulovanou sklizní. Jsou zpracovány technologií kontrolované fermentace s prodlouženým zráním na pevných částech bobule. Víno dlouhodobě zrálo pouze v nových barikových sudech z francouzského dubu. Buket přezrálých švestek a černých třešní doplňují likérové višně v tmavé čokoládě. V chuti je víno hluboké, vrstevnatě strukturované s čokoládovým perníkem v závěru. Ke kachním prsům s višněmi a černými lanýži, nebo nadívané srnčí kýtě s máslovými hříbky s borůvkovým rizotem provoněným rozmarýnem a tmavou zvěřinovou omáčkou. Nádherně se rovněž hodí k čokoládovému fondantu. Cuvée odrůd Rulandské modré a Frankovka, s 14,5 % alkoholu.

 • stříbrná medaile – Decanter World Wine Awards 2020 (Velká Británie)
 • zlatá medaile – Národní soutěž vín 2020 – Velkopavlovická podoblast (Valtice)
 • velmi dobré víno *** – TOP 77 vín v České republice 2020 (Brno)
 • zlatá medaile – Salon vín České republiky 2021 (Valtice)

Ryzlink vlašský brut 2019 - Vinařství Hulata 63x245

Ryzlink vlašský brut 2019

Vinařství Hulata
Morava
220 Kč (HUL)

Při výrobě sektu padla volba na jednodruhové složení, odrůdu Ryzlink vlašský. Vyrobeno metodou Charmat (druhotné kvašení vína v tlakové nádobě). Barva zelenkavá se zlatavými odstíny a intenzivní perlení. Vůně připomínající citrusové tóny. Chuť plná, pikantní kyselina s dlouhotrvající dochutí. Doporučeno podávat ke slavnostním příležitostem či ke snídaňovému menu. Alkohol 12 %.

Sauvignon 2019 pozdní sběr - Vinařství sv. Barbora 58x258

Sauvignon 2019 pozdní sběr

Vinařství sv. Barbora
Morava, Slovácká podoblast, Ratíškovice, Hrubé pole
199 Kč (KAR)

Po ručním sběru hroznů a jejich pomletí následovalo třídenní ležení na slupkách, což pozitivně ovlivnilo výsledný senzorický projev vína. Barva je světle žlutá se zelenkavými odlesky. Ve vůni najdeme tóny černého rybízu, doplněné o hluchavky a pupeny černého rybízu. Chuť je výrazná, šťavnatá, harmonická a velmi dlouhá. 11,5 % alkoholu, suché bílé víno.

Ryzlink rýnský 2019 pozdní sběr - Rodinné vinařství Jedlička Bořetice 60x246

Ryzlink rýnský 2019 pozdní sběr

Rodinné vinařství Jedlička, Bořetice
Morava, Velkopavlovická podoblast, Bořetice, Terasy
210 Kč (VSV, VUD)

Výrazné plné vyvážené víno, žluto-zlatý odstín barvy. Jemná minerální bohatá vůně s nádechem rozkvetlých růží, sušených meruněk a s jemnými tóny kandovaného ovoce, oříšků, medu. Chuť plná jemně kořenitá připomínající grapefruit, meruňky, vařenou hruštičku a s jemnými tóny lipového thé. Kyseliny 6,9 g/l, zbytkový cukr 4,0 g/l, alkohol 12,5 %.

 • stříbrná medaile – Festwine 2020 (Velké Pavlovice)
 • stříbrná medaile – Michelangelo International Wine and Spirits Awards 2020 (JAR)
 • stříbrná medaile – Česká biopotravina 2020 (Valtice)

Ryzlink rýnský 2019 pozdní sběr - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x261

Ryzlink rýnský 2019 pozdní sběr

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Velkopavlovická podoblast, Přítluky, U majáku
265 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Nazrálý buket zavařeného žlutomasého peckového ovoce je rozvíjen sušenými bylinkami, flambovanou hruškou a kořenitostí hřebíčku v závěru. K husí terině s šípkovým gelem na křupkavém pečivu nebo pečenému filátku parmice nachové s ragů z mladé zeleniny v bylinkovém másle. Ideálně souzní s horskými zrajícími sýry. Bílé víno s 13,5 % alkoholu.

 • stříbrná medaile – Salon vín České republiky 2021 (Valtice)

Irsai Oliver demi-sec 2019 - Vinařství Hulata 63x243

Irsai Oliver demi-sec 2019

Vinařství Hulata
Morava
220 Kč (HUL)

Vyrobeno z netradiční odrůdy pro sekty – Irsai Oliver, nejžádanějšího aromatického vína. Výroba probíhala metodou Charmat (druhotné kvašení vína v tlakové nádobě). Barva světlá, perlení intenzivní. Ve vůni lze hledat květnaté, sladké tóny a v chuti osloví letní ovoce, zejména meruňka, a dlouhotrvající dochuť. Doporučujeme podávat ke slavnostním příležitostem. Alkohol 11,5 %.

 

Cuvée Venalis 2019 pozdní sběr - Vinařství Vít Sedláček 60x262

Cuvée Venalis 2019 pozdní sběr

Vinařství Vít Sedláček
Morava, Velkopavlovická podoblast
270 Kč (ROC)

Venalis je latinský název, který v překladu znamená „kupný, prodejný“. Kupáž tří odrůd: Ryzlink rýnský, Aurelius, Rulandské bílé. Jednotlivé odrůdy kvasily a zrály zvlášť v akátových a barikových sudech. Ryzlink v 900l akátovém sudu, Aurelius v 600l akátovém sudu a Rulanda ve dvou barikových sudech. Barva je zlatožlutá s pěknou viskozitou, vůně vanilky, trávy a rozkvetlé louky. Chuť je šťavnatá, plná příjemných stop dřeva. Cuvée ke krémovým polévkám, rybám a také drůbeži. Zbytkový cukr 10,2 g/l, kyseliny 6,7 g/l, alkohol 12,5 %.

 • zlatá medaile – Berliner Wein Trophy 2020 (Německo)
 • zlatá medaile – Národní soutěž vín 2020 – Velkopavlovická podoblast (Valtice)

Cuvée Pinot 2019 pozdní sběr - VÍNO BLATEL 58x258

Cuvée Pinot 2019 pozdní sběr

VÍNO BLATEL
Morava, Slovácká podoblast, Blatnice pod Svatým Antonínkem (Floriánky) / Uherský Ostroh (Plachty)
190 Kč (LGB)

Cuvée odrůd Rulandské bílé, Rulandské modré a Rulandské šedé. Je zlatožluté barvy s vůní lískového oříšku, medu a obilného klasu s jemným aroma dřeva. Chuť doplňuje vůni s dlouhým minerálním závěrem. Víno je vhodné k uzeným rybám, k pernaté zvěři, k paštikám, k tvrdým sýrům i výraznější chuti. Alkohol 13,0 %, kyseliny 6,4 g/l, zbytkový cukr 1,0 g/l (suché).

Syrah 2018 - Vinařství LAHOFER 57x262

Syrah 2018

Vinařství LAHOFER
Francie, Languedoc
165 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Suché červené odrůdové víno z Francie. Surovina pochází z oblasti Languedoc z jižní Francie, víno je doškoleno naším sklepmistrem. Víno tmavě červené, intenzivní barvy s vůní červeného ovoce, sušených třešní, skořice a hořké čokolády s příjemným, jemně vanilkovým tónem. Vyniká harmonickou strukturou určenou příjemnou kořenitostí a komplexní chutí dozrávajícího ovoce s lehce nasládlou tříslovinou v závěru. Víno nebylo před lahvováním filtrováno. Alkohol 14,0 %, zbytkový cukr 1,4 g/l, kyseliny 4,9 g/l.

Rulandské modré Ch. Dowina barrique 2017 výběr z hroznů - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x262

Rulandské modré Ch. Dowina barrique 2017 výběr z hroznů

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Věstoňsko
265 Kč (BOR, MBV, VPV, VUR)

Nazrálý buket transformovaného drobného tmavého ovoce doprovází projev podzimního padaného listí s kandovaným ostružinovým želé obaleným v černé čokoládě. K perličce s pečeným pórkem, ostružinami a makadamovými ořechy nebo s bažantem na víně s kořenovou zeleninou. Nádherně doplní sýry typu Camembert. Nefiltrováno, alkohol 13 %.

Modrý Portugal 2016 VOC Modré hory - Vinařství Vít Sedláček 59x259

Modrý Portugal 2016 VOC Modré hory

Vinařství Vít Sedláček
Morava, Velkopavlovická podoblast, Vrbice, Skale
355 Kč (ROC)

Hrozny jsou z redukované sklizně, delší macerace na rmutu. Víno zrálo rok na vyváženém sudu. Výjimečný ročník, víno s vyšší rubínovou barvou, elegantní ovocnou vůní, chutí přezrálých třešní a jejich pecek. Působí mladým dojmem. Víno vydrží v kondici 7 až 10 let. Víno k drůbeži s výraznějším kořením nebo k vepřovým plátkům, připravovaným na tomto víně. 13 % alkoholu.

 • zlatá medaile – Národní soutěž vín 2019 – Velkopavlovická podoblast (Valtice)
 • stříbrná medaile – Hustopečská pečeť 2019 (Hustopeče)
 • stříbrná medaile – Promenáda červených vín 2019 (Velké Pavlovice)

Pálava 2019 moravské zemské víno - Vinařství Vajbar 171x230

Pálava 2019 moravské zemské víno

Vinařství Vajbar
Morava
484 Kč / Bag in Box 3 l (KAR, ROU, VGA, VSV, VUR)

Bag in Box je v překladu pytlík v krabici. Jedná se o velmi moderní způsob balení vín, který úspěšně dobývá nejen restaurace, ale i zahradní párty. Výhodou obalu je, že se vnitřní sáček smršťuje spolu s vytáčením vína pomocí malé pípy. Nemůže tedy dojít k oxidaci vína a následně k jeho znehodnocení. Navíc velmi praktické, snadno odnositelné a dobře skladovatelné. Barva vína je šperkově zlatá. Vůně je velmi bohatá a široká. Najdeme v ní kvetoucí bílé růže, šeřík, citrusy i jemné tóny koření. Chuť je doslova dech beroucí. Najdeme tu marmelády snad ze všeho domácího ovoce a k nim i ovoce exotické. Velmi dlouhá sladší dochuť s pikantními tóny koření a citrusové kůry. Podávejte k ovocným dezertům.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – březen 2021

BOR – Borgo Shop
HUL – Vinotéka Hulata
KAR – Vinárna U Karafy
LGB – La Gurmán Boutique
MBV – Moravská banka vín
NCK – Vinotéka NC Královo Pole
PER – Vinotéka Perkmistr
ROC – RockWine
ROU – Vinotéka Roučí
UZM – Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA – Vinná Galerie
VPV – Vinotéky Pálavské vrchy
VSV – Vinný sklípek Vinárium
VUD – Vinárnička u Divadla
VUR – Vinotéka u Romana
VVI – Vinotéka Vínovín

Více v Přehledu brněnských vinoték


Související články: