Na trh míří 1,75 milionu lahví Svatomartinského vína ročníku 2020

Brno, 3. listopadu 2020 – V pátek 30. října proběhlo ve Valticích druhé kolo hodnocení vín, která se letos ucházela o možnost používat známku Svatomartinské. I v druhém kole uspělo více než 90 % přihlášených vzorků. Těšit se tedy můžeme na 312 vín od 74 vinařů a vinařských firem a na trh se tak dostane okolo 1,75 mil. lahví Svatomartinských vín ročníku 2020. V komplikovaném roce tak jde cca o 20% meziroční pokles. Vysokou kvalitu si ale tato vína zachovají i letos.

Svatomartinské růžové v ruce 600x400

Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína (143), následována růžovými a klarety (87) a červenými víny (82). Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée. U bílých vín se jedná o Müller Thurgau (82), Veltlínské červené rané (21), Muškát moravský (40), u růžových o Modrý Portugal (6), Svatovavřinecké (43), a Zweigeltrebe (38), u červených o Svatovavřinecké (29), Modrý Portugal (53).

„V druhém kole bylo hodnoceno 84 vín od 34 firem. To je stejně vzorků jako loni a o 21 % méně vinařů oproti roku 2019. Požadovanou kvalitu neprokázalo jen 6 vín, což odpovídá pouhým 7 % z přihlášených. Celková letošní úspěšnost je tedy kolem 90 % a to je myslím velmi pěkný výsledek,“ přiblížil letošní hodnocení Svatomartinských vín Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a dodal: „Pokles v množství Svatomartinských vín se nijak netýká jejich kvality, kterou jsme během hodnocení posuzovali. Letošní ročník se alespoň z hlediska Svatomartinských vín jeví jako velmi povedený. Svatomartinská vína tak budou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru, svěží s příjemnou kyselinkou.“

V letošním roce bohužel vzhledem k aktuální situaci neproběhne tradiční největší ochutnávka Svatomartinských vín v Brně ani další akce, které se ve spojení se svatým Martinem konají každoročně po celé republice. Zavřené jsou bohužel i restaurace, které nabízejí svatomartinská menu.

„Ačkoliv jsou svatomartinské akce zrušeny a restaurace uzavřeny, tak to neznamená, že letos o Svatomartinská vína přijdeme. Koupit si je můžeme v obchodech nebo objednat prostřednictvím e-shopů našich vinařů. Vychutnáme si je pak v klidu doma, v rodinném kruhu. Na webu Vína z Moravy, vína z Čech jsme vytvořili tematickou stránku o Svatomartinských vínech, kde se zájemci dozvědí veškeré potřebné informace a najdou databázi vinařů, kteří tato vína prostřednictvím svých e-shopů nabízejí,“ sdělil Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který už od roku 2005 vlastní značku a zajišťuje společnou propagaci Svatomartinských vín.


Související články: