Novinky brněnských vinoték - prosinec 2018

Vivat vinum 02 600x400Brno, 1. prosinec 2018 – Dnešní díl novinek přináší jak vína pro běžné pití, tak exkluzivní ukázky mistrovství vinařů. A právě taková vína mnozí jistě nejdou mezi vánočními dárky. Osm let v sudu, oranžové víno, barikovaný sekt a mnoho dalších rozhodně zasluhují pozornost.

 

Cuvée Royal de Vinselekt 2009 - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 65x248Cuvée Royal de Vinselekt 2009

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast
2 190 Kč (MBV, MOR, VPV, VUR)

Červené sladké jakostní likérové víno s 15,5 % alkoholu. Víno je připraveno z vyzrálých hroznů s cukernatostí 26–29 °NM odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot z vinic s redukovanou sklizní. Po částečné fermentaci byl kvasící rmut fortifikován vlastním jemným vinným destilátem. Následně víno zrálo 8 let v nových barikových sudech z francouzského dubu. Víno nebylo sířeno po celou dobu zrání v sudech ani při lahvování. Nazrálý buket plný transformovaného černého ovoce, zavařených a sušených švestek, nakládaných černých třešní a višní uzavírá harmonická dezertnost taninů, černé čokolády a belgických pralinek s punčovo-likérovým závěrem.

Rulandské šedé oranžové víno 2016 výběr z hroznů - Rodinné vinařství Jedlička Bořetice 70x233Rulandské šedé, oranžové víno 2016 výběr z hroznů

Rodinné vinařství Jedlička, Bořetice
Morava, Velkopavlovická podoblast, Bořetice, Terasy
590 Kč (VSV)

Vůně kvetoucího žita, kopru, vosku, medové plástve, sušeného ovoce a karamelu. Chuť velmi plná s jemným tříslem, extraktivní s dlouhou dochutí. Kořenité tóny chuti připomínají kandovaný pomeranč, grapefruit, sušené meruňky, med a žitný chléb. Suché víno bylo vyrobeno bez použití síry, bez chemického školení i filtrace technologií známou již více než 8 000 let! Ano, tento typ vína mohl skutečně pít i Ježíš. Víno se doporučuje k luxusním sýrům. Alkohol 13,5 %, kyseliny 4,8 g/l, zbytkový cukr 0,8 g/l, bezcukerný extrakt 24,2 g/l.

Ryzlink vlašský Terroir Železná 2017 pozdní sběr - Vinařství Volařík 64x242Ryzlink vlašský Terroir Železná 2017 pozdní sběr

Vinařství Volařík
Morava, Mikulovská podoblast, Železná, Perná
330 Kč (PER)

Jedinečný suchý vlašák ze Železné zrál téměř celý rok na hrubých kvasnicích v dubovém sudu. Mineralita, kovovost a slanost, které jsou pro tuto trať typické, dodaly vínu exkluzivní a dominantní charakter. Sytě zlatavá barva a výjimečná mohutnost. Zbytkový cukr 2,4 g/l, kyseliny 8,9 g/l, alkohol 14,0 %, cukernatost při sběru 24,0 °NM.

Ryzlink vlašský 2017 výběr z hroznů - Vinařství LAHOFER 58x260Ryzlink vlašský 2017 výběr z hroznů

Vinařství LAHOFER
Morava, Znojemská podoblast, Dyjákovice, Vinohrady
175 Kč (MBV, NCK, PER, UZM, VGA, VUD, VVI)

Víno má příjemnou slámově žlutou barvu. V jeho vůni se objevují vyzrálé medové tóny s nádechem čerstvého slámového stohu. V chuti výrazné medové a kořenité tóny a sladěný přírodní hroznový cukr se šťavnatou kyselinkou doplněnou o vysoký extrakt, což vínu dodává plnost a mohutnost. Doporučeno ke sladkovodním rybám, zeleninovým jídlům, těstovinám a tvrdým sýrům.

Ryzlink vlašský 2017 VOC Pálava - VINSELEKT MICHLOVSKÝ 60x252Ryzlink vlašský 2017 VOC Pálava

VINSELEKT MICHLOVSKÝ
Morava, Mikulovská podoblast, Perná, Purmice
350 Kč (MBV, MOR, VIT, VPV, VUR)

Nazrálý buket zavařených rynglí a sušených meruněk se vrstevnatě prolíná s rozinkami, pečeným žlutým ovocem a mandlovou peckou v závěru. K obří krevetě s červenými pomeranči nebo perličce s liškami, karamelizovanou cibulkou a bramborovými noky. Exceluje rovněž s tvrdými zrajícími sýry. Suché bílé víno s 13,0 % alkoholu.

Kerner 2017 pozdní sběr - Vinařství Baláž 62x250Kerner 2017 pozdní sběr

Vinařství Baláž
Morava, Mikulovská podoblast, Dolní Dunajovice, Zimní vrch
185 Kč (ROC)

Bílé suché víno s 12,5 % alkoholu, 4,9 g/l zbytkového cukru, 5,9 g/l kyselin. Vyvážené a svěží víno s křupavou kyselinou a středně dlouhou ovocně-kořenitou dochutí. Ve vůni intenzivní tóny vyzrálého ovoce a zároveň osvěžující citrusový nádech.

Sylvánské zelené 2017 pozdní sběr - VINICE  HNÁNICE 58x258Sylvánské zelené 2017 pozdní sběr

VINICE – HNÁNICE
Morava, Znojemská podoblast, Vrbovec, Waldberg
170 Kč (VIT)

Bílé suché víno s 12,5 % alkoholu, 2,7 g/l zbytkového cukru, 21,8 g/l bezcukerného extraktu a 6,2 g/l kyselin. Je baleno v lahvích Schlegel se šroubovým uzávěrem. Víno žluté barvy uchvátí aromatikou jablek letniček a hřebíčku, v chuti se snoubí mochyně peruánská s tonka bobulí a je doplněna svěží kyselinkou v závěru. Doporučeno k filetu z mořského vlka na páře s rajčatovým concassé a olivovým olejem se zeleným pepřem.

 

Sekt Vajbar Pinot Blanc Barrique Brut 2014 - Vinařství Vajbar 69x230Sekt Vajbar Pinot Blanc Barrique Brut 2014

Vinařství Vajbar
Morava, Velkopavlovická podoblast, Rakvice, Trkmansko
499 Kč (VPV)

Barva je sytě zlatá s mosaznými odlesky. Sekt velmi bohatě perlí, jemné perličky tvoří dlouhé pevné řetízky. Vůně je velmi bohatá a plná, přináší nazrálé tóny vzniklé dlouhým zráním v láhvi doplněné o bohaté tóny koření z barrique sudu. Klasické opečené toasty se potkávají s celým spektrem marmelád i medu. Chuť je plná, suchá a osvěžující. Neuvěřitelně ušlechtilá a bohatá. Opakují se tóny toastů, selského másla, koření, marmelád, postupně přichází červený grep a v suchém závěru i pomerančová kůra.

Ryzlink vlašský extra brut 2016 - VICAN rodinné vinařství 63x239Ryzlink vlašský extra brut 2016

VICAN rodinné vinařství
Morava, Mikulovská podoblast, Mikulov, Pod Mušlovem
369 Kč (VGA)

Bílé jakostní šumivé víno. Skvěle se hodí jako aperitiv, ke krémovým polévkám nebo lehkým tvarohovým dezertům. Sekt byl vyroben klasickou metodou – kvašením v lahvích. Ve vůni lze rozeznat jemné lipové květy
doplněné medovými tóny. Chuť je příjemně plná s pikantní kyselinkou v závěru.

Tokaji Szamorodni édes 2013 - Grand Tokaj63x230Tokaji Szamorodni édes 2013

Grand Tokaj
Maďarsko, Tokaj
269 Kč (MKV)

Skvostné víno silné, kořenité vůně s botrytisem a vanilkou. Chuť karamelu postupně střídají tóny svěžích citrusových plodů s dlouhým závěrem. Doporučeno servírovat jako aperitiv, k ovocným zákuskům nebo dezertním sýrům.

  • Šampion – Cisterciácká pečeť 2018 (Velehrad)

Cabernet Sauvignon rose 2017 moravské zemské víno - Ing. Libor Průdek - Rodinné vinařství62x245Cabernet Sauvignon rose 2017 moravské zemské víno

Ing. Libor Průdek - Rodinné vinařství
Morava, Velkopavlovická podoblast, Rakvice, Kozí horky
170 Kč (KLE)

Růžové polosladké víno lososové barvy, ve vůni ovocné, s 10,0 %alkoholu, 16,2 g/l zbytkového cukru, 18,2 g/l bezcukerného extraktu a 6,5 g/l kyselin. V chuti výrazné, s jemnou kyselinkou a příjemnou dochutí. Je vyrobené z odrůdy modrých hroznů metodou krátkého naležení odzrněných hroznů, tzv. rmutu. Rosé vína velmi dobře doprovázejí grilovaná jídla, zejména ryby, bifteky, krůtí maso.

Blauburger 2017 pozdní sběr - Vinařství HANZEL58x261Blauburger 2017 pozdní sběr

Vinařství HANZEL
Morava, Znojemská podoblast, Hostěradice, Volné pole
165 Kč (MBV, SOM, UZM, VVI)

Víno karmínově červené barvy, v jehož vůni je usušené kukuřičné šustí a cedrové dřevo s nádechem hřebíčku. Dominantní chuť hořké čokolády je doplněná o tón jemně ožehnutého dřeva, v závěru s pikantní kořenitou tříslovinou. Příjemně pitelné víno ke specialitám ze zvěřiny a hovězího masa.

LAvvocata 2017 Barbera dAsti DOCG - Coppo 62x247L‘Avvocata 2017 Barbera d‘Asti DOCG

Coppo
Itálie, Piemonte, Asti
309 Kč (BOR)

Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 650–820 metrů, jsou exponované na jih až jihozápad. Název L'avvocata vznikl podle majitelky vinohradu. Mladé a bez kontaktu se dřevem, zraje pouze v nerezu. Černé višně a ostružiny ve vůni, chuť svěží, ovocná. Červené suché víno odrůdy Barbera a 14,5 % alkoholu, vhodné k salámovým nářezům či boloňské omáčce.

Pálava 2017 moravské zemské víno - Ing. Libor Průdek - Rodinné vinařství 63x247Pálava 2017 moravské zemské víno

Ing. Libor Průdek - Rodinné vinařství
Morava, Velkopavlovická podoblast, Rakvice, Kozí horky
200 Kč (KLE)

Bílé polosuché víno zlatavé barvy. Ve vůni jemné tóny citrusů s medovým podtónem. V chuti ovocité, po kompotovaném liči. Dochuť velmi výrazná a extraktivní. Podává se k silněji kořeněným jídlům, k paštikám, ke sladkým úpravám masa, k jemným ovčím či kozím sýrům a chipsům. Alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 9,0 g/l, bezcukerný extrakt 22,0 g/l, kyseliny 6,1 g/l.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

Přehled vinoték – prosinec 2018

BOR Borgo Shop
KLE Klenotnice vín
MBV Moravská banka vín
MKV Mešní a košer vína
MOR Moravská Vinotéka Mojmírák
NCK Vinotéka NC Královo Pole
PER Vinotéka Perkmistr
ROC RockWine
SOM Sommelierský Servis
UZM Vinný sklep U Žíznivého mnicha
VGA Vinná Galerie
VIT Vinotéka Vitis
VPV Vinotéky Pálavské vrchy
VSV Vinný sklípek Vinárium
VUD Vinárnička u Divadla
VUR Vinotéka u Romana
VVI Vinotéka Vínovín

Více v Přehledu brněnských vinoték


Související články:

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

MZM - Ondřej Sekora
Šalina 300x250