Kam za vínem na jižní Moravě od 1. do 14. dubna?

Brno, 29. března 2018 - Vypadá to, že zima už definitivně řekla své poslední sbohem, a jarní počasí klepe na dveře. Co tedy pro výlet zvolit návštěvu vinného sklepa či koštu? Z přehledu akcí věnovaných vínu, které se uskuteční v druhé polovině března, si vybere každý...

1. duben

 • Dolní Věstonice: Již 44. ročník tradiční výstavy vín s ochutnávkou se koná v neděli 1. dubna od 9 hodin v kulturním domě v Dolních Věstonicích
 • Šitbořice, sokolovna: 53. ročník místní výstavy vín se koná v neděli 1. dubna od 10 hodin v sále sokolovny v Šitbořicích. Každoročně bývá k degustaci připraveno okolo 600 vzorků vín. Od 15 hodin zahraje a zazpívá mužácký sbor Švarcavan z Nosislavi. Zajištěno je také bohaté místní občerstvení.
 • Milotice, Kulturní dům Milotice: Tradiční košt vín proběhne v neděli 1. dubna od 13 hodin v Kulturním domě v Miloticích. Tradičně hojně navštěvovaný košt nabídne jako každý rok více než 1 000 vzorků vín, vinařské občerstvení a bohatý doprovodný program. Během dne bude ochutnávky doprovázet cimbálová muzika a na večer je připravena taneční zábava s dechovou hudbou.
 • Šakvice, sokolovna: Tradiční velikonoční výstava vín spojená s koštem se koná v neděli 1. dubna od 10 hodin v sále sokolovny v Šakvicích. Akce každoročně nabízí ochutnávku více než 400 vzorků toho nejlepšího z Šakvic a okolních obcí. Odpoledne košt doprovodí cimbálová muzika. Navíc Šakvice leží na Velkopavlovické vinařské stezce, takže si na své také příznivci cyklistiky a pěší turistiky.
 • Valtice, Vinařská 47: Velikonoční večer ve Valtickém Podzemí proběhne v neděli 1. dubna od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů. Velikonoční ochutnávka nabídne vína Lednicko-valtického areálu a speciality Valtického Podzemí za doprovodu cimbálové muziky.
 • Rakvice, sál sokolovny: Velikonoční výstava vín se koná v neděli 1. dubna od 10 hodin v sále sokolovny v obci Rakvice. Tradiční košt nabídne stovky vzorků vín od místních i okolních vinařů. Chybět nebude ani doprovod cimbálové muziky.
 • Bořetice, kulturní dům: Tradiční velikonoční výstava vín proběhne v neděli 1. dubna od 9 do 20 hodin v kulturním domě v Bořeticích. Výstavu pořádá Svobodná spolková republika Kraví hora a obec Bořetice. Od 14 hodin doprovodí ochutnávku cimbálová muzika.
 • Uherčice (okr. Břeclav), kulturní dům: Tradiční velikonoční výstava vín se koná v neděli 1. dubna od 10 hodin v kulturním domě v Uherčicích. K ochutnání je běžně cca 700 vzorků vína, které je podávané z chladících boxů. Ke zpěvu tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Hudci z Kyjova. Připraveno je regionální občerstvení a bohatá tombola.
 • Nový Šaldorf-Sedlešovice, obecní sál: Velikonoční výstava vín proběhne v neděli 1. dubna od 10 do 22 hodin v obecním sále v obci Nový Šaldorf-Sedlešovice. Letošní 25. ročník prezentační soutěžní přehlídky nabídne k ochutnání vína místních vinařů, vinařů sousedních obcí a vína partnerských vinařských obcí Rakouska.
 • Moravská Nová Ves, sokolovna: Vinařský spolek Moravská Nová Ves zve všechny přátele a milovníky vína na Velikonoční výstavu vín, která se uskuteční v neděli 1. dubna od 13 hodin v sále místní sokolovny. Připravena bude ochutnávka bílých, červených i růžových vín a klaretů od vinařů z Moravské Nové Vsi a nejbližších obcí regionu Podluží.
 • Dubňany, hala Sportcentra Želva: Již 70. ročník velikonoční výstavy vín se koná v neděli 1. dubna od 13 hodin v prostorné hale sportcentra Želva v Dubňanech. K dobré náladě ochutnávky zahraje cimbálová muzika.
 • Ořechov (okr. Brno-venkov), sál orlovny, Sokolská 116/2: Velikonoční výstava vín se uskuteční v neděli 1. dubna od 10 do 18 hodin v hale orlovny v Ořechově. Výstava je tradičně spojená s volnou ochutnávkou vín. Občerstvení je zajištěno a o dobrou náladu se postará cimbálová muzika se zpěvákem Karlem Hegnerem.
 • Dolní Dunajovice, taneční parket na náměstí: Jubilejní 40. ročník tradiční výstavy vín s ochutnávkou v Dolních Dunajovicích se uskuteční na Velikonoční neděli 1. dubna, nově na tanečním parketu na náměstí.
 • Ivaň, obecní sál Ivaňka: Tradiční velikonoční výstava vín proběhne v neděli 1. dubna od 14 hodin v obci Ivaň, v sále obecní restaurace Ivaňka. Od 17 hodin doprovodí ochutnávky cimbálová muzika.
 • Rousínov-Královopolské Vážany, sokolovna: Čtrnáctý ročník tradiční výstavy vín s ochutnávkou proběhne v neděli 1. dubna od 9 do 22 hodin v sokolovně obce Rousínov – Královopolské Vážany. Odpoledne doprovodí ochutnávku cimbálová muzika Denica ze Šardic.

1. duben – 30. září

 • Šatov, vinné sklepy: Pro každého milovníka vína, který kdy zažil zklamání, když přijel ochutnat vína a všechny sklípky do jednoho byly zavřené se Sdružení vinařů Šatov rozhodlo držet od 1. dubna do 30. září vinařskou pohotovost. Každý týden si v Šatově budou místní drobní vinaři střídat službu otevřených sklepů, aby pocestným zaručili alespoň jeden otevřený sklípek, kde hosty obslouží a nalijí jim svá skvělá vína. Rozpis jednotlivých vinařů bude zveřejněn na webových stránkách sdružení.

1. duben – 31. říjen

 • Znojmo, Vlkova věž, Kollárova 385/6: 1. dubna zahájí sezonu Informační centrum VOC Znojmo ve Vlkově věži. Otevřeno bude do 31. října a během sezony zde mohou návštěvníci získávat informace o vinařstvích VOC Znojmo a vinařských akcích ve Znojmě a okolí. Vína VOC Znojmo mohou zájemci ochutnat buď v přízemí věže ze speciálního vinného baru, nebo na vrcholku věže 123 schodů vysoko, kde si mohou se sklenkou v ruce užít nejenom lahodné víno, ale i vyhlídku na krásy Znojma a jeho okolí.

2. duben

 • Brno-Jundrov, sokolovna Jundrov, Stromovka 6: Velikonoční krojovaná zábava s cimbálovou muzikou proběhne v pondělí 2. dubna v sokolovně Jundrov v Brně. Velikonoční košt nabídne ochutnávku zhruba 200 vzorků vín převážně profesionálních vinařství Z Moravy a dalších zemí. Košt začne v 19 hodin a cimbálová muzika se k zábavě přidá kolem 20 hodiny. Vstupné je 200 Kč na osobu a zahrnuje skleničku, katalog a neomezenou degustaci. Pro krojované seniory je vstupné 100 Kč.

7. duben

 • Velké Bílovice: 13. ročník akce putování Ze sklepa do sklepa v největší vinařské obci České republiky se koná v sobotu 7. dubna od 11 do 19 hodin v areálu sklepů a města Velké Bílovice. Ze sklepa do sklepa je největší vinařská akce v ČR zaměřená na putování po sklepech a degustace v jednotlivých vinařstvích. Během putování je připravené rozmanité krajové občerstvení a bohatý kulturní program. V ceně vstupenky je zahrnuta sklenička, propagační materiály a kupóny k nákupu vín.
 • Valtice, Vinařská 47: Tradiční víkendový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí proběhne v sobotu 7. dubna od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.
 • Mikulčice, kulturní dům: Velkomoravský košt vín proběhne v sobotu 7. dubna od 13 hodin v kulturním domě v Mikulčicích. K poslechu, tanci a dobré náladě bude vyhrávat cimbálová muzika a svá vína zde k ochutnání nabídnou profesionální výrobci i drobní vinaři z Mikulčic a blízkého okolí.

14. duben

 • Čejkovice (okr. Hodonín), vinice: Netradiční akce Čejkovická vinná stezka se uskuteční v sobotu 14. dubna a nabídne návštěvníkům nevšední vinařský zážitek. Stezky jsou vhodné pro pěší turistiku, cyklistiku i příznivce north-walkingu. V prostředí svých vinic se představí čejkovičtí vinaři a nabídnou ochutnávku mladých svěžích vín ročníku 2017 přímo ve vinicích ze kterých vína vzešla. Vstupné je 700 Kč na osobu a zahrnuje krom jiného také poukaz na nákup vína v hodnotě 300 Kč nebo vstup na večerní zábavu s DJem na zájmeckém nádvoří.
 • Vendryně, kulturní dům: První ročník Vendryňského koštu vín proběhne v neděli 1. dubna od 14 hodin v místním kulturním domě. Koštu se účastní 5 vinařů, kteří představí více než 40 vín, červených, bílých i růžových Atmosféru této vinařské akce doplní tóny tradiční folklórní muziky Górole. Každý návštěvník obdrží při zakoupení vstupného degustační skleničku, katalog nabízených vín a viněnky v hodnotě 100 Kč. Vstupné je 250 Kč v předprodeji a 300 Kč na místě.
 • Blučina, Lidový dům: 28. ročník výstavy vín v obci Bulčina proběhne v sobotu 14. dubna od 13 hodin v místním Lidovém domě. Zajištěno je bohaté místní občerstvení a k tanci, poslechu a dobré náladě zahraje cimbálová muzika. Ochutnávka proběhne formou volné degustace a vína budou podávána z chladících boxů.
 • Želešice, Klub vinařů - Vinárna U kulaté: 31. ročník místní výstavy vín v Želešicích se koná v sobotu 14. dubna od 13 hodin v Klubu vinařů ve Vinotéce U Kulaté. K dobré pohodě zahraje cimbálová muzika Veronica.
 • Vlkoš, sokolovna: Košt vín místních vinařů a vinařů z okolí Kyjova se koná v sobotu 14. dubna od 14 hodin v sokolovně v obci Vlkoš. Výstava s ochutnávkou nabídne kolem 650 vzorků vín. Ochutnávat se budou především mladá svěží vína ročníku 2017, ale najdou se i starší ročníky, převážně ze slovácké vinařské oblasti. Zajištěn je vinařský bufet a od 18 hodin zahraje pro lepší náladu Dolinečka. Vstupné včetně katalogu a skleničky je 250 Kč na osobu.
 • Prušánky, Nechory - vesnička vinných sklepů, Vinné sklepy u Jeňoura: Nechorský košt vín, tradiční výstava vín v Prušánkách, zasazená do malebného prostředí vesničky vinných sklepů Nechory proběhne v sobotu 14. dubna od 10 hodin. Jedná se o tradiční výstavu vín pořádanou každoročně „Vinaři z Nechor“, opět umístěnou do areálu ve Vinných sklepech U Jeňoura. Vína budou hodnocena a bodována místními i přespolními vinaři o čtrnáct dnů dříve.
 • Znojmo, Pension Jesuitská s vinným sklípkem: Akce Snoubení vína a regionálních sýrů proběhne v sobotu 14. dubna od 18 do 21 hodin v romantických sklepních prostorách v samotném centru města Znojma ve vinárně pensionu Jesuitská. V rámci řízené degustace hosté ochutnají 6 vzorků různých typů vín znojemských vinařů, která mají ideální chuťový a aromatický profil k párování se sýry z místního regionu a které chuť vína rozvinou nebo budou naopak chuťově v kontrastu. Cena vstupného je 350 Kč na osobu a zahrnuje obvyklé degustační sousto s vodou.
 • Valtice, Vinařská 47: Tradiční víkendový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí proběhne v sobotu 14. dubna od 20 hodin ve Valticích. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky.
 • Vrbovec, jídelna ZŠ a MŠ Vrbovec: Jarní košt vín z vrbovecké podoblasti proběhne v sobotu 14. dubna od 13 hodin v jídelně Základní školy v obci Vrbovec. Připravena je ochutnávka toho nejlepšího od vrboveckých vinařů, výhradně z místních vinohradů nebo vinných sklepů. K poslechu zahraje dětská cimbálová muzika.
 • Brumovice, sál sokolovny: Oblastní výstava vín proběhne v sobotu 14. dubna od 13 hodin v sále sokolovny v Brumovicích. Výstava se koná u příležitosti výročí osvobození obce Brumovice. Očekává se široká účast vystavovatelů z regionu celé jižní Moravy a západního Slovenska. Vyhlášení šampionů proběhne krátce po zahájení výstavy, a kromě vína je připraveno bohaté občerstvení a pro dobrou náladu zahraje cimbálová muzika Vonica.
 • Kyjov, Bohuslavice u Kyjova, sál U Vodičků: Tradiční výstava vín se koná v sobotu 14. dubna od 13 hodin v Bohuslavicích u Kyjova. K ochutnání budou vzorky od místních vinařů a vinařů a vinařství z celé jižní Moravy. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Hudci z Kyjova.
 • Dambořice, katolický dům: 19. ročník výstavy vín v Dambořicích proběhne v sobotu 14. dubna od 13 hodin v katolickém domě. Připravena je prezentace více než 500 vzorků bílých, červených a ostatních vín místních a okolních vinařů slovácké vinařské podoblasti. K tanci, poslechu a dobré náladě zahraje cimbálová muzika a zazpívá Mužský sbor z Dambořic. Chybět nebude ani bohaté občerstvení.