Mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz 2017

Brno, 10. července 2017 – Již po čtrnácté letos proběhne mezinárodní výstava vín Grand Prix Austerlitz. Je specifická v mnoha ohledech. Třeba, že výsledky jsou vyhlášeny až po ukončení veřejných ochutnávek.

Výstava symbolicky připomíná bitvu tří císařů u Slavkova (Austerlitz) z roku 1805 a také vína jsou pro soutěž vybírána pouze taková, která mají se slavnou bitvou něco společného. Setkáme se tedy s víny z Francie a jejich tehdejších spojenců, s víny spojeneckými (Rusko, Rakousko atd.), samozřejmě s našimi víny a také s víny se zemí, jejichž zástupci se účastní novodobých rekonstrukcí bitvy. Samostatnou sekci letos tvoří sladká vína.

Každým rokem se soutěže účastní kolem 50 vinařů a představí se zde na 250 vzorků vín. Hodnocení je dvoukolové, do druhého kola jsou puštěna vína, která dosáhnou 80 a více bodů. Základní kolo proběhne 11. srpna, finální pak 19. srpna v Brně, v den konání ochutnávky pro veřejnost. Jako jediná výstava v České republice výsledky neuveřejňuje na degustaci, ale až po ní. Má to velkou výhodu: návštěvníci nepořádají „hony na šampiony“, ale degustují podle svých chutí a preferencí.

GPA1V letošním roce budou moci návštěvníci přechutnat všechna vína opět v Brně a následně i v Praze. Organizátoři pro letošní rok přináší výrazné vylepšení, a to v přesunu samotného místa konání o několik desítek metrů, tedy z tradičního Biskupského dvora do dvorany Dietrichsteinského paláce (budova Moravského zemského muzea) na Zelném trhu. Kdo zažil minulé horké ročníky, jistě ocení stinné venkovní prostory paláce, připravena je ale i „mokrá“ varianta. Začátek akce je ve 14 hodin a předpokládaný konec ve 20 hodin.

Výstavu bude doprovázet i kulturní program jako je cimbálová muzika, krojovaný soubor Věcně mladý Danaj, sabrage sektu, ukázky výcviku napoleonských vojsk a další zajímavosti. K dispozici budou pochutiny k vínu a malé občerstvení.

Výstava dostala záštitu Ministra zemědělství České republiky Ing. Mariana Jurečky, záštitu hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka a je pořádána za podpory Vinařského fondu České republiky. Po odborné stránce je zaštítěná Asociací sommeliérů České republiky. Historickou část programu zajišťuje projekt AusterlitzPro. Celou akci pořádá Moravská banka vín. Více na www.bankavin.cz.


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit