Národní soutěž vín zahajuje ročník 2016

Valtice, 28. července 2016 - Letošní ročník, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, bude zahájen 11. a 12. srpna hodnocením vín slovácké vinařské podoblasti. Nejvyšší možnou úroveň hodnocení garantuje vedle pořádajícího Svazu vinařů a Národního vinařského centra, které hodnocení technicky zajišťuje, také obsazení hodnotících komisí našimi nejlepšími degustátory.

V odborném pracovišti Národního vinařského centra ve Valticích zasednou 11. a 12. srpna v komisích hodnotitelé a jako první vyberou nejlepší vína s původem hroznů ve slovácké. Nejlépe hodnocenému vínu každé podoblasti bude udělen titul Šampiona, budou určeni vítězové jednotlivých kategorií, úspěšným vínům budou podle dosažených bodů uděleny medaile a vinaři s nejvyšším průměrným hodnocením přihlášených vín dané podoblasti získají cenu za nejlepší kolekci. Podle stejného klíče následně proběhnou hodnocení soutěže také ve velkopavlovické (15. – 16. 8.), mikulovské (22. – 23. 8.) a znojemské (30. 8.) vinařské podoblasti. Hodnocení vín vinařské oblasti Čechy proběhne 24. srpna.

Nejlepší vína dále postoupí do prvního, už celostátního kola Národní soutěže vín, kde se potkají se zástupci všech ostatních vinařských podoblastí. Ti nejlepší postoupí do finálového kola, které rozhodne o složení Salonu vín ČR nebo titulu absolutního Šampiona.

Národní soutěž vín 2

Loňského ročníku se zúčastnilo 1423 vín od 215 vinařů a vinařských firem a letošní ročník bude podle dosavadního průběhu přihlášek ještě bohatší. Takto vysoký počet hodnocených vín už nám dává dokonalou představu o vínech a vinařství v České republice, jejich kvalitě, potenciálu, podoblastních a regionálních specifikách, vinařských přístupech a využívání technologií atd.,“ komentoval hodnocení Národní soutěže vín ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra a dodal: „Celý systém Národní soutěže vín včetně dvou navazujících celostátních kol pak zajišťuje, že 100 vín oceněných zlatou medailí Salonu vín České republiky reprezentuje skutečně to nejlepší, co u nás bylo vyrobeno. Úspěch totiž vyžaduje postup hned přes tři různé, naslepo hodnotící komise. Od loňského ročníku oceňujeme stříbrnou medailí také vína, která se probojovala do finálové dvoustovky, jsou vysoce kvalitní, tzn. získala v konečném hodnocení minimálně 83 bodů, ale přesto nedosáhla na zlatou medaili a umístění v Salonu vín.“

Na odbornou hodnoticí část v každé podoblasti navazuje také výstava pro veřejnost, která tak bude mít příležitost posoudit kvality zúčastněných vín a mít první příležitost ochutnat vína usilující o zařazení do prestižního Salonu vín.

Výstavy vín pro veřejnost jednotlivých regionech:
Velkopavlovická podoblast: 27. srpna 2016, Hustopeče
Mikulovská podoblast: 9. až 11. září 2016, Mikulov
Slovácká podoblast: 10. září 2016, Uherské Hradiště
Znojemská podoblast: 10. září 2016, Znojmo
Čechy: 24. září 2016, Kutná Hora

foto: Svaz vinařů


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

upoutavka-restaurace3-FIN

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN