Soutěžní ročník 2013 byl pro moravské a české vinaře vydařený

Brno, 21. ledna 2014 - S počátkem roku 2014 začala také nová sezona mezinárodních vinařských soutěží, kterých se s pravidelnými úspěchy tradičně účastní moravští a čeští vinaři. Ani v loňském roce nechyběla nejvyšší ocenění. Vína z Moravy a Čech bodovala v konkurenci tisíců špičkových světových vín a na nejprestižnějších evropských soutěžích.

Degustace-vina-pan

Naši vinaři se se svými víny podívali také třikrát za oceán, kde jsou tradičně naše vína velmi dobře přijímána a sbírají cenné medaile. Společnou prezentaci moravských a českých vín u velké většiny soutěží financoval Vinařský fond a organizačně zajišťovalo Národní vinařské centrum.

Mezinárodní úspěchy moravských a českých vinařů můžeme sledovat již mnoho let a jejich celoroční rekapitulace působí impozantním dojmem.

V březnu proběhly ve Francii hned dvě soutěže, na kterých moravská a česká vína excelovala. První byla Vinalies Internationales, jež přinesla moravským a českým vinařům pět zlatých a 23 stříbrných medailí. Mezi nejúspěšnější vinařství patřilo Vinařství Tomáš Krist, Zámecké vinařství Bzenec, ZNOVÍN ZNOJMO a Vinařství Mikrosvín Mikulov či Vinařství Čech. Druhou byla mezinárodní soutěž Chardonnay du Monde. Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku zde získal zlatou medaili za své Chardonnay, výběr z bobulí 2011, a umístil se tak v nejlepší desítce světových Chardonnay.

Další obrovský úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Už počátkem dubna se stal Ryzlink rýnský 2009, ledové víno z firmy ZNOVÍN ZNOJMO šampionem na největší charitativní soutěži na světě - The Finger Lakes International Wine Competition, jež se koná v USA. Vítězství bylo o to cennější, že se soutěž koná v regionu celosvětově proslaveném ledovými víny. Příjemným překvapením byl také Double Gold pro Vladimíra Tetura z Velkých Bílovic. Double Gold se v Rochesteru uděluje těm vínům, jimž všichni členové poroty dali zlatou medaili. Zlaté medaile získali ještě Štěpán Maňák nebo vinařství Sonberk.

V květnu proběhly hned dvě významné soutěže vín s naší účastí. Soutěže Concours Mondial de Bruxelles a Decanter World Wine Awards vynesly našim vinařům 125 medailí a diplomů. Putovní soutěž Concours Mondial de Bruxelles, která se letos konala v Bratislavě, přinesla moravským vinařům sedm zlatých a 18 stříbrných medailí. V Londýně se na soutěži Decanter World Wine Awards prosadili vinaři pět stříbrnými a 42 bronzovými medailemi a 53 diplomy. Na Concours Mondial de Bruxelles bylo nejúspěšnější Vinařství Josef Dufek, Vinařství Vladimír Tetur, Vinařství Petr Skoupil, Château Valtice a Vinařství Čech. Na Decanter World Wine Awards bodovalo nejvíce Vinařství Tomáš Krist, Zámecké vinařství Bzenec, ZNOVÍN ZNOJMO, Nové Vinařství a Vinařství Josef Dufek.

V červnu vyrazili moravští vinaři opět za oceán. Soutěž Sélections Mondiales des Vins, jež se koná v kanadském Québecu, přinesla České republice 10 zlatých a sedm stříbrných medailí. Mezi nejúspěšnější účastníky se zde zařadili BOHEMIA SEKT, Vladimír Tetur, Štěpán Maňák, Sonberk, Vinné sklepy Lechovice a Vinice Hnanice.

Ani v Prešově, kde se v polovině června konala mezinárodní soutěž Muvina, moravští a čeští vinaři nechyběli. Celkově bylo medailemi oceněno 53 našich vín, z nichž dvě získala dokonce titul Champion, a to v kategoriích bílá suchá vína a šumivá vína. Titul Champion v kategorii bílá suchá vína získalo Vinařství Valihrach za Hibernal, výběr z hroznů 2012 a BOHEMIA SEKT za Chateau Radyně extra brut v kategorii šumivých vín. Vinařství Valihrach, které si odvezlo čtyři zlaté medaile, získalo rovněž ocenění za nejlepší kolekci vín. Další čtyři zlaté obdrželo Vinařství Dufek.

V červenci se moravští a čeští vinaři vypravili už potřetí za oceán. San Francisco International Wine Competition jim vynesla 76 medailí, z nichž byla jedna velká zlatá, jedna zlatá, 28 stříbrných a 46 bronzových. Cenu Best of Nation a velkou zlatou medaili za Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2012 získalo Vinařství Maděřič. Velká zlatá medaile se zde uděluje jen nepatrnému zlomku vín, na jejichž mimořádné kvalitě se shodne celá hodnoticí komise.

Velmi prestižní soutěž proběhla v září v rakouské metropoli. AWC Vienna je největší světovou soutěží, jen letos se jí zúčastnilo 12 299 vín z celého světa. Hodnocení vín je velmi přísné, zlatou medaili získávají pouze vína s hodnocením vyšším než 90 bodů ze 100. Mezi nejúspěšnější vinařské producenty ve Vídni patřili Vinařství Josef Valihrach, jež získalo pět zlatých a čtyři stříbrné medaile. Dalšími velmi úspěšnými účastníky se staly Vinné sklepy Lechovice a LIVI, které si vezou shodně tři zlaté a tři stříbrné medaile.

V říjnu se konala v Německu mezinárodní soutěž MUNDUS vini. Moravští a čeští vinaři si přivezli čtyři zlaté a čtyři stříbrné medaile. Hodnocení vín je zde ještě přísnější než na AWC Vienna, zlatou medaili získává víno s hodnocením nad 95 bodů. I přesto si Česká republika zlaté kovy přivezla čtyři pro Vinařství Arte vini, BOHEMIA SEKT, Vinařství U Dvou Lip a ZNOVÍN ZNOJMO.

Poslední událostí roku byla soutěž Terravino, jež se tradičně koná v Izraeli. V obrovské konkurenci získali moravští a čeští vinaři dvě speciální ceny, tři velké zlaté medaile, 10 zlatých a osm bronzových. Mezi nejúspěšnější se zařadily vinařské firmy Mikrosvín Mikulov, Vinselekt Michlovský, Břetislav Jakubík a mnoho dalších.

Zdroj: NVC


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...