Už za necelý měsíc ochutnáme první letošní víno - Svatomartinské

Brno, 15. října 2012 - Už za necelý měsíc, tedy 11. 11. úderem 11 hodiny vypukne po celé republice stále populárnější svátek všech vinařů - milovníků vína i výrobců. O neustále rostoucí oblibě těchto mladých, svěžích, příjemně pitelných vín mezi spotřebiteli svědčí fakt, že vinaři od počátku obnovené svatomartinské tradice vyrábějí každý rok více Svatomartinských vín než v roce předešlém.

svatomartinske-vino-krystof-turek

Podle předběžných informací Vinařského fondu tomu ani v osmém ročníku nebude jinak. Vinaři letos plánují uvést na trh až přes 2 mil. lahví. Podle dosavadního průběhu sklizně lze už teď napovědět, že kvalita Svatomartinských vín ročníku 2012 bude vynikající.

Ruku v ruce se zájmem spotřebitelů jde také zájem vinařů. Vinaři, kteří se do projektu Svatomartinských vín zapojili, zvyšují každoročně svoji produkci. Potěšující je, že se přidávají další výrobci včetně těch nejopatrnějších a nejkonzervativnějších. Svatomartinská vína tak zaznamenávají jedinečný úspěch. Když Vinařský fond značku Svatomartinské v roce 2005 poprvé uváděl na trh, přihlásilo se 36 vinařství. V loňském roce to bylo už 125 vinařských firem a náročným hodnocením v Národním vinařském centru prošlo 365 vzorků. Lze očekávat, že tyto hranice budou i letos opět překonány. O možnost používat logo „Svatomartinské“ se letos bude podle předběžných přihlášek ucházet okolo 150 vinařských firem a vinařů, kteří přihlásí až 500 vzorků vín a na trh dodají cca 2 200 000 lahví Svatomartinského vína ročníku 2012.

Novinkou letošního ročníku bude povinnost deponovat vzorek každého z vín, které ponese značku Svatomartinské. Vinařský fond jako vlastník značky Svatomartinské tak bude mít v průběhu prodeje Svatomartinských vín možnost provést kontrolu, zda víno na trhu skutečně odpovídá kvalitativními i senzorickými vlastnostmi vínu, které bylo hodnoceno a jako Svatomartinské uznáno.

„Svatomartinská vína se od roku 2005, kdy Vinařský fond uvedl značku Svatomartinské na trh, stala, nebojím se říci, celonárodním fenoménem, který Českou republiku aspoň na několik týdnů doslova promění. Uvedení Svatomartinských vín na trh představuje první příležitost k ochutnání vín nového ročníku a posouzení, jak vinařům příroda přála a jaká vína se jim podařila. Samozřejmě máme radost i z toho, že Svatomartinská vína otevírají dveře krásného světa vína také lidem, kteří by si k nim jinak hledali cestu déle či obtížněji,“ řekl ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Značku „Svatomartinské“ mohou nést vína vyráběná z těchto odrůd:

• bílé víno – odrůdy: Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
typová charakteristika: příjemné, vyrovnané, svěží ovocité suché víno

• růžové víno – odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
typová charakteristika: příjemné, dobře pitelné ovocité suché víno

• červené víno - odrůdy: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
typová charakteristika: hladké sametové suché víno, odbourané kyseliny, případně karbonická macerace

Tyto odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrány proto, že v našich podmínkách dozrávají dříve, a nabízejí tak včas potřebnou vysokou kvalitu hroznů. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.

Svatomartinské víno zdaleka není každé mladé víno, které dokáží vinaři vyrobit před 11. listopadem a odpovídá daným odrůdám. Svatomartinská vína nejprve procházejí kontrolou nezávislé komise, která zhodnotí, zda senzorické parametry vína odpovídají požadované charakteristice. Označení Svatomartinské tak mohou nést pouze moravská a česká vína, která splní všechna požadovaná kritéria. Letos bude komise zasedat ve dnech 25.10. a 1.11.2012 a už cca 2.11.2012 by měla být oficiálně známa všechna vína, která od 11. 11. ponesou logo sv. Martina na koni.

Hlavní sklizeň hroznů révy vinné byla započata začátkem měsíce září. V současné době je sklizeno asi 75 % z celkového množství hroznů.

„Pokud jde o množství, předběžně očekáváme asi 30% propad oproti desetiletému průměru, který způsobily výrazné zimní a náhlé květnové mrazy. Co se ale kvality hroznů týče, průběh sezóny, hlavně léta, byl příznivý a vše nasvědčuje, že ročník 2012 bude patřit mezi ty nadprůměrné,“ přibližuje očekávání vinařů Ing. Martin Půček, tajemník Svazu vinařů České republiky. – schválit, Martin Půček.

První otevírání láhví nového „Svatomartinského“ proběhne jako každý rok na Martina 11. listopadu v 11 hod. na slavnostních akcích v Čechách, na Moravě, ve vinotékách a restauracích po celé zemi a čím dál častěji také v domácnostech. Každý rok si ale Svatomartinská vína získávají oblibu také v zahraničí, např. na Slovensku, v Rakousku, Německu, a nezřídka zamíří i do exotičtějších destinací.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten v letošním roce již poosmé společně s Národním vinařským centrem organizuje propagaci těchto vín pod jednotným logem. Značku „Svatomartinské“ mohou využít všichni vinaři registrovaní v České republice, kteří splní všechna náročná kritéria.

Zdroj: NVC, ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...