Novinky brněnských vinoték - říjen 2012

Brno, 15. října 2012 - Doba sběru hroznů, kvašení raných odrůd a hlídání ještě nesesbíraných vinic v očekávání vín přívlastkových činí říjen pro vinaře nejhektičtějším měsícem v roce. A i když ve sklepích vše žije a klokotá vínem letošním, trh je dále bohatě obdarováván ročníkem loňským, novinkami, které právě dosáhly počátku své zralosti.

vina-ruzna250

Sauvignon_2011_pozdni_sber-Vinarstvi_Baloun-GSauvignon 2011 pozdní sběr

Vinařství Baloun
Morava, Mikulovská podoblast, Klentnice, Nad sv. Leonardem
230 Kč (CRU, MAL, MBV, PAE, ROZ, SKR, VGA)

Suché bílé víno zelenožluté barvy a komplexní vůně se stopou kvetoucího bezu, černého rybízu, čerstvě utržené broskve, angreštu i směsi tropického ovoce. Chuť je jemná, svěží a zcela koresponduje s vůní. V dochuti zralé citrusy v kombinaci se svěží kyselinou. Vhodné k řadě pokrmů – telecí, drůbeží, husté polévky i pikantnější těstoviny. Velká zlatá medaile VinoFem, Šoproň 2011, zlaté medaile Femmes et Vins du Monde Monaco 2012, The Michelangelo CCL Label International Wine Awards of South Africa 2012, Sauvignon Forum 2012, Festwine 2012, aj.

10-Ryzlink_rynsky_2011_pozdni_sber-Vinarstvi_Gotberg_250Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr

Vinařství Gotberg
Morava, Mikulovská podoblast, Popice, Panenský kopec
220 Kč (OBE, KRA, PEC, ROZ)

Suché svěží víno světle žluté barvy s lehkými zelenými reflexy, příjemnou, intenzivní vůní čerstvých meruněk s tóny citrusových plodů. Vyvážený poměr kyselin a cukru dodává vínu jeho šťavnatou a harmonickou chuť, ke které se budou zráním přidávat i lehké petrolejové tóny. Zbytkový cukr 5,3 g/l, kyseliny 7,6 g/l, alkohol 12 %.

10-Pinot_Gris_2011_pozdni_sber-PROQIN_250Pinot Gris 2011 pozdní sběr

PROQIN
Morava, Mikulovská podoblast, Popice, Svidrunk
290 Kč (SON, U3K, VGA)

Víno má elegantní vůni přezrálých hroznů a kompotovaného jádrového ovoce, citlivě vystupuje svěžest citrusů s převládajícím projevem pomerančové kůry, která navazuje důraznou plností a extraktivností v chuti s působivou exotičností a nezaměnitelným projevem přezrálých plodů žlutého ovoce. Doporučeno podávat k salátům a těstovinám se sýrovo smetanovými omáčkami, lehkým ovocným a tvarohovým dezertům, tvrdým sýrům.

10-Muskat_moravsky_2011_pozdni_sber-Vinarstvi_U_Kaplicky_250Muškát moravský 2011 pozdní sběr

Vinařství U Kapličky
Morava, Velkopavlovická podoblast, Zaječí, U Kapličky
299 Kč (VUK, SON)

Polosladké bílé víno zelenkavé barvy se zlatými odlesky a květnaté vůně připomínající muškátový oříšek, květ černého bezu a čerstvě utržený hrozen. Chuť je svěží, citrusovo muškátová. Doporučeno k čínským úpravám drůbežího či vepřového masa, teplota podávání 11 – 13 °C. Alkohol 11,5 %, zbytkový cukr 17,6 g/l, kyseliny 6,6 g/l. Diamantová medaile Women and Wines of the World International Competition 2012, zlaté medaile, Muvina Prešov 2012, Weinparade Poysdorfer 2012, Epikuros 2012, Festine 2012, Výstava ČZS 2012, Champion výstavy Židlochovice 2012, aj.

10-Pinot_Noir_2008-Weingut_EBNER-EBENAUER_250Pinot Noir 2008

Weingut EBNER-EBENAUER
Rakousko, Weinviertel, Poysdorf
390 Kč (WVE)

Typický zástupce burgundských vín (Rulandské modré) s vůní malin, borůvek a rybízu a tóny připečeného toustu. Na patře plné, hedvábné a vyvážené, s nádhernou ovocností červených bobulí a šípků, s kyselinkou a pikantní mineralitou s jemně zakomponovanými taniny.

10-Sauvignon_2011_pozdni_sber-PROQIN_250Sauvignon 2011 pozdní sběr

PROQIN
Morava, Velkopavlovická podoblast, Velké Němčice, Punty
290 Kč (U3K)

Letošní šampion Nominační soutěže vín velkopavlovické vinařské podoblasti. Hrozny byly sklizeny ručně, mošt řízeně fermentoval při 15 - 16 °C, zrání spolu s kvasinkami probíhalo po dobu dvou měsíců. Vůně je květinová s ovocnou kompozicí meruňky a s intenzivním aroma, které se velmi podobá nalomené větvičce černého rybízu. Plná ovocná chuť s citrusovými tóny je vyváženě doplněna delikátními kyselinkami. Víno je možné pít ihned, harmonie vína se však zvýší i zráním na láhvi (2 - 4 roky). Doporučujeme podávat k pikantním úpravám bílého masa, s čerstvými kozími sýry.

 

10-Weisser_Burgunder_2011-Weingut_EBNER-EBENAUER_250

Weisser Burgunder 2011

Weingut EBNER-EBENAUER
Rakousko, Weinviertel, Poysdorf
390 Kč (WVE)

Rulandské bílé s delikátní květinovou vůní, s tóny lískových ořechů a náznakem pikantní minerálnosti, hrušek, karamelu a exotického ovoce. Plné, s pevným tělem a dlouhým závěrem. Uplatnění nachází v gastronomii jako vhodný společník mnoha pokrmů. Alkohol 13 %, doporučeno k pití mezi roky 2012 a 2016.

10-Aurelius_2011_pozdni_sber-Adamkovo_vinarstvi_250Aurelius 2011 pozdní sběr

Adámkovo vinařství
Morava, Znojemská podoblast, Miroslav, Weinperky
270 Kč (VGA)

Bílé suché víno zlatavé barvy s 6,8 g/l zbytkového cukru, 6,4 g/l kyselin a 12,0 % alkoholu. Intenzivní květinová vůně s nádechem koření, v chuti plné, ovocně kořeněné, v dochuti stopy citrusů a vanilky. Víno z edice Karel Roden.

10-Frankovka_2011_vyber_z_hroznu-Vinarstvi_Gotberg_250Frankovka 2011 výběr z hroznů

Vinařství Gotberg
Morava, Mikulovská podoblast, Popice, Svidrunk
220 Kč (OBE, KRA, PEC, ROZ)

Tradiční odrůda s neproniknutelnou, rubínově červenou barvou s fialovými tóny, jenž se snoubí s lehkou, ovocnou vůní i chutí lesního ovoce. V dochuti nese stopy kávy a hořké čokolády. Suché víno s 0,2 g/l zbytkového cukru, 5,5 g/l kyselin a 13,0 % alkoholu. Frankovka je nachystána k okamžité konzumaci, ale i k archivaci.

Uvedené ceny jsou doporučené koncové, včetně DPH. Jsou platné v den uveřejnění článku a můžou se tak výrazně lišit od aktuální nabídky.

Jan Přikryl, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Více na Novinky brněnských vinoték

Říjnový přehled vinoték

CRU Crustum ROZ Rozverný hrozen
KRA Kratochvílovci SKR Vinotéka Škroupova
MAL Vinotéka Maloměřice SON Vinotéka Sonneck
MBV Moravská banka vín U3K Vinotéka U Tří knížat
OBE Oberland VGA Vinná Galerie
PAE
Don Pealo VUK Vinotéka Vinařství U Kapličky
PEC Petit Cru WVE Wine Veritas

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...