Ve Znojmě oslaví vinobraní bohatým kulturním programem

Znojmo, 13. září 2012 – V pátek 14. září začíná začíná ve Znojmě dvaadvacátý ročník Znojemského historického vinobraní. V pátek a v sobotu nabídne kvalitní víno, burčák, gastronomii, celou řadu historických zážitků a atrakcí, ale také vystoupení mnoha populárních českých hudebníků a hudebních skupin, mezi jinými Chinaski, Support Lesbiens. V České republice se jedná o největší slavnosti vína.

znojmo

Návštěvníci vinobraní se mohou těšit na opravdu nabitý program, jemuž budou vévodit koncerty populárních českých interpretů. V pátek vystoupí například pop-rockoví Chinaski, kteří za osmnáct let své existence vydali šestnáct alb a dvakrát získali cenu Anděl udělovanou Akademií populární hudby. Ze Slovenska přijede zahrát skupina Polemic, hrající již více než dvacet let let v rytmu ska a reggae. Ve svých pětašedesáti letech přijede do Znojma Vladimír Mišík. Ten po vážných zdravotních problémech opět koncertuje se svojí skupinou Etc.

Sobotní program na hlavním pódiu nabídne ještě ostřejší kontrasty. Dvacátá a třicátá léta připomene Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Meziválečný styl se projevuje nejen v hudbě, ale také v odění, projevu, gestech a stepařských výkonech frontmana tohoto tělesa. Ivan Hlas Trio je trojice hudebníků v čele s písničkářem a rockerem Ivanem Hlasem, jejichž produkce se opírá o zpěv, kytary a také méně tradiční violoncello a mandolínu. Současnou hudbu budou reprezentovat Tata Bojs a jejich zakládající členové Milan Cais a Mardoša. Největšího úspěchu dosáhla kapela po vydání Nanoalba v roce 2004, kdy získala čtyři Anděly. Rytmické pop-rockové uskupení Support Lesbiens slaví dvacet let své existence. Kryštof Michal, frontman kapely, zpívá převážně anglicky, výjimečně lze očekávat také české texty, například v písních k lyrickému snímku Máj.

znojmo_pruh

Kromě hlavního pódia nabídne hudební produkci vedlejší pódium na Horním náměstí. Zde vystoupí převážně místní umělci hrající od rocku, přes bluegrass, country, swing, cimbálovku až po dechovku.

Vinobraní láká na historické průvody, scény i gastronomii

Hudební vystoupení populárních kapel jsou však pouhým zlomkem rozsáhlého programu Znojemského historického vinobraní 2012. Celé centrum města bude prostoupeno historickými scénami, které nabídnou středověkou hudbu, divadlo, šermířské souboje, jezdecká klání na kolbišti, vojenské ležení a mnoho dalších prvků, které navodí autentickou atmosféru středověkého královského města. V obou dnech Znojmem projde historický průvod se čtyřmi stovkami účastníků v čele s králem Janem Lucemburským a jeho ženou Eliškou Přemyslovnou. Ti budou rovněž protagonisty ústředního představení na hlavním pódiu. Program vinobraní v sobotu zakončí velkolepý ohňostroj.

Návštěvník Znojemského historické vinobraní bude mít také možnost ochutnat středověkou kuchyni. „Dřívější stravování bylo mnohem zdravější, než je to současné. Lidé neznali konzervanty ani éčka a vše bylo na přírodní bázi. Dnes bychom tomu řekli bio. Dříve lidé dokázali z přírody použít téměř vše, výjimkou není ani kaše ze žaludů nebo zpracování všech vnitřností zvířete," vysvětluje Magdaléna Horká, která se výrobě středověkých pokrmů věnuje již řadu let. Lidé tak budou moci poznat kuchyni doby, která neměla ani ponětí o bramborách pěstovaných v Americe či o průmyslové výrobě cukru, kdy lidé měli jen omezené možnosti chovu dobytka a sběru medu, neznali genetické ani chemické prostředky k posilování produkce potravin.

Své si v programu najdou i děti. Pro ně budou připravena četná představení, včetně těch pohádkových. Pro některé děti však může být dvoudenní slavnost vyčerpávající, proto pořadatelé zřídili klidovou zónu, již umístili do prostor hradebního příkopu. I zde čeká historický program, jejž organizátoři nazvali Tradiční i netradiční historické a outdoorové hry o „Mistra cechů" pro všechny děti do 99 let.

Přesný harmonogram a přehled účastníků hudební produkce na Znojemském historickém vinobraní 2012 najdete na www.znojemskevinobrani.cz/program.

ZHV 2012 je dalším ročníkem tradičních historických vinobraní konaných v královském městě Znojmě. Jde o propojení ústřední slavnosti vinařského roku, historie města Znojma, jeho starobylé památkové zóny s četnými skvosty středověké architektury a kulturního vyžití všeho druhu, včetně vystoupení moderních hudebních hvězd. Tradičně hostí více než 80 tisíc návštěvníků.

(red), foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...