V Národním divadle Brno ani o divadelních prázdninách nemají volno

Sezóna 2009/2010 se blíží ke svému závěru. S koncem června přijdou divadelní prázdniny, které jen zdánlivě vypadají jako velký čas dovolené, protože divadlo se i o prázdninách vydává na hostování a také se pilně připravuje na novou sezónu, která začne v září.

Národní divadlo Brno

Poslední premiéra sezóny

Poslední premiérou letošní sezóny je inscenace podle románu Brama Stokera Nemrtvý aneb Upír z Transylvánie. S ďábelským Draculou, kterého ztvárňuje Bedřich Výtisk, se poprvé můžete setkat na prknech Mahenova divadla 18. června. Dramatizace a režie patří Romanu Groszmannovi, který již na Mahenově jevišti uvedl například komedii Náměstíčko či pohádku Jana Karafiáta Broučci.
Slavný horor o pravzoru moderních upírů vyšel poprvé v roce 1897. Spisovatel Bram Stoker, člen slavného anglického okultního Řádu Zlatého úsvitu, se zabýval různými hrůzostrašnými pověstmi, tajemnými vědami i nejrůznějšími pověrami. Orientalista Arminius Vambera seznámil Stokera s historickou postavou valašského vojvody Vlada, panujícího ve druhé polovině 15. století, jehož ukrutnost a krvavé skutky byly tak pověstné, že podle lidového podání byl prý spolčen s ďáblem. Příběh je umístěn do viktoriánské Anglie, do typicky měšťanské společnosti, ve které se silou tmy, zkázy a nicoty zápolí obyčejní lidé, nucení bojovat zbraněmi stejnými jako síla zla – symboly a prostředky čerpanými ze středověkých mýtů.
Režisér Roman Groszmann už několik let v sobě nosil tuto látku s výraznou představou o sugestivní scénické podobě. V jeho vlastní dramatizaci je příběh vyprávěn s důrazem na archetypální zemitost a syrovost, která se nevylučuje s mysteriózností. Groszmann mimořádně zdůrazňuje téma nesnesitelné touhy silně erotické povahy, navíc zdařile vystihuje zvláštní oscilaci příběhu mezi pokleslostí, laciností, morbidností a heroickým zápasem všudypřítomného zla, jenž probíhá neustále – zápasem, který zdánlivě nemohou lidé nikdy vyhrát.
Reprízy Nemrtvého v této sezóně: 19. a 21. června.

V červnu se bude tančit

Poslední červnové dny v Národním divadle Brno budou patřit tanečnímu umění, a to sedmnáctému ročníku Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Tanec Brno 10. Od 20. do 26. června vystoupí v Divadle Reduta různé soubory. Přehlídku zahájí Polské taneční divadlo, nejprogresívnější soubor tance v Polsku, který často hostuje v zahraničí, kde sklízí úspěchy. Opět v Divadle Reduta pak 25. června představí Lenka Bartůňková To nejlepší z české taneční platformy pod názvem Ryba. Inscenace obdržela Cenu Sazky 2008 za objev v tanci. Poslední den festival uzavře Taneční laboratoř – Praha – Brno – Bratislava.

Čeká nás i Rodinný večer

Divadlo Reduta, nejmenší scéna Národního divadla Brno, připravuje k příležitosti prvního ročníku festivalu Divadelní svět Brno premiéru scénického čtení hry Václava Havla s názvem Rodinný večer. První samostatná Havlova dramatická práce je z roku 1960. Ve známost vešla až v roce 1999, kdy vyšel text v autorových Spisech. V příběhu rodiny s jejími rituály, stereotypním chováním, prázdným tlacháním a nízkými horizonty vystihuje nesmyslnost, prázdnotu a zbytečnost lidské existence. První uvedení Havlova Rodinného večera se uskuteční 18. června v Divadle Husa na provázku. Od příští sezóny bude scénické čtení uváděno již na své domovské scéně v Divadle Reduta. První repríza se koná 12. září. V hlavních rolích uvidíte například Bohumila Klepla či Tomáše Matonohu.

Pohled do nové sezóny

A ještě krátce k nové sezóně. Na podzim se bude konat druhý ročník Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2010 (první ročník se uskutečnil v roce 2008). Hlavním organizátorem je Národní divadlo Brno, které spolupracuje s dalšími významnými brněnskými kulturními institucemi: Filharmonií Brno, Moravským zemským muzeem, Janáčkovou akademií múzických umění, Masarykovou univerzitou a Domem umění. Pod tématem Janáček a expresionismus je ukryt velice zajímavý program, jehož těžiště je ve scénickém zpracování Janáčkových oper různými režiséry a dirigenty. Ovšem nebudou chybět ani koncerty, a to ani komorní, workshopy, výstavy, matiné a další.
„Nejsem si jistý, jestli má město Brno nějaký symbol. Myslím si, že festivalem Janáček Brno má šanci se tímto významným symbolem stát,“ uvedl na prvním ročníku festivalu v roce 2008 anglický režisér James Conway. „Janáček vstoupil do repertoáru téměř každého operního domu v Evropě a Severní Americe. Přestože byl skladatelem, který byl spojován s prázdnými operními sály a bylo velmi těžké přilákat diváky na jeho opery, dnes je jedním z nejpopulárnějších operních skladatelů na světě. Proto si myslím, že Janáček je pro Brno, v němž strávil podstatou část svého života, velkým symbolem.“
Program je uveden na www.janacek-brno.cz.


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události