Divadla upozorní sérií představení pro veřejnost na problémy s financováním

Praha, 5. září 2012 (MEDIAFAX) - Kampaň, která má upozornit na kritický systém financování regionálních divadel, zahájila ve středu Asociace profesionálních divadel ČR. Veřejnost seznámíme s realitou financování regionálních divadel, na které stát a kraje přispívají pouze z deseti procent, uvedl ředitel asociace Jan Burian.

divadlo

"Nepořádáme žádnou stávku nebo protest. Do divadel přijde pět milionů diváků a ty chceme oslovit happeningy v podobě představení pro veřejnost," uvedl Burian. Kampaň s názvem "Pomozte svému divadlu" začne ve středu v 14.30 vystoupením Městského divadla Brno na piazzetě Národního divadla v Praze. "Cílem kampaně je přimět stát, aby podporoval divadla tak, jak stojí ve vládou schválené Koncepci účinnější podpory umění na léta 2007 - 2013. Reálně však na podporu umění vláda nepřispívá ani jedním procentem ze státního rozpočtu," prohlásil Burian.

Asociace není také spokojená se systémem přerozdělování financí. "Nechceme vyvolávat rivalitu mezi pražskými a regionálními divadly, ale nelíbí se nám, že naprostá většina dotací jde do metropole, kde žije 15 procent obyvatel," řekl ředitel asociace s tím, že v roce 2010 dotoval stát regionální divadla pouze 60 miliony korun, kdežto do metropole "připluly" finance desetkrát větší. Většinu regionálních divadel tak musí dotovat města, v nichž sídlí i přesto, že většina diváků do divadel dojíždí.

Od 5. do 21 záři se ve městech po celé České republice budou konat představení pod širým nebem. Seriál vystoupení začíná i končí symbolicky na piazzetě Národního divadla. Představení doplní vystoupení ředitelů divadel a hereckých osobností v čele s Martinem Stránským, kteří budou vysvětlovat důležitost petiční akce spojené s kampaní. Vstup na představení je zdarma.

František Bužek

Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
141516171820
212223252627
282930    
Nejbližší akce

Žádné události