Na festivalu Cinema Mundi je k vidění Oscar z roku 1934

Brno, 6. března 2011 (MEDIAFAX) - Pravého Oscara z roku 1934 si mohou až do středy každý den odpoledne prohlédnout návštěvníci filmového festivalu Cinema Mundi ve Velkém Špalíčku v Brně. V neděli o tom informoval majitel slavné sošky Jiří Menšík.

oscar2-250

"Soška patří k vůbec nejstarším. Je z roku 1934 a je za zvuk k muzikálu One Night of Love. Ten získal celkem dvě sošky, kromě zvuku i za hudbu," vysvětlil Menšík.

Jde o sošku z pozlaceného bronzu s nízkým podstavcem z černého mramoru a popiskem zespodu. "Během války byly podstavce kvůli nedostatku kovu nahrazeny sádrovými replikami. Od roku 1945 mají současnou podobu s vysokým soklem a štítkem zepředu," popsal historii slavné ceny sběratel.

Získal ji loni v dubnu z jedné celosvětové aukční síně, která ho sama oslovila a rytíře držící meč mu nabídla. "Letěli jsme pro ni Los Angeles. Neměl ji ten zvukař, ale celou dobu ležela v depozitáři studia Columbia. Proto je tak zachovalá," nastínil Menšík. To ale nebylo vše, bylo ještě nutné potvrdit, že nejde o falzifikát. Za pravost získaného pokladu se mu nakonec zaručila jak aukční síň, tak Akademie.

"Sošek s nízkým soklem je jenom hrstka. Odhaduju, že jich může být na světě dochovaným 50 až 70 kusů," řekl Menšík s tím, že přesnou hodnotu vzácné skulptury neprozradí. Podle něj by se ale cena sošky dala přirovnat k deseti luxusním automobilům.

Vysoké sumy za sběratelské skvosty ilustroval na nákupech režiséra Stevena Spielberga, který pravidelně všechny volně dostupné Oscary vykupuje a vrací zpět Akademii. „Známá je dražba sošky z roku 1934, která je ze stejné várky jako ta vystavená v Brně. Jako nejlepší film byl tehdy vybrán snímek Stalo se jedné noci s Clarkem Gablem v hlavní roli. A právě jeho sošku získal Spielberg za téměř 700 tisíc amerických dolarů v roce 1999,“ uvedl Menšík. Vůbec nejdražší sošku ale podle Menšíka koupil Michael Jakcson. V témže roce zaplatil 1,5 milionu dolarů za Oscara pro snímek Jih proti severu z roku 1939.

Bankovní poradce a sběratel Menšík ale touží mít ve své sbírce ještě jednu oscarovou sošku, konkrétně za film Obchod na korze. „Ta jediná se tehdy ztratila. Byla na ústředí československého filmu na Barrandově. V roce 1969 si ji vzal jako podporu Ján Kadár do Ameriky. Už ji hledám sedmým rokem,“ objasnil Menšík. Pátrání ztěžuje to, že režisér neměl žádné děti, manželka a tchýně zemřely a neměly dědice. „Všechny stopy ale vedou k Billu Schwartzovi, který dělal Kadárovi asistenta při natáčení snímku Co mi táta nalhal,“ věří sběratel, že se mu ji nakonec podaří vypátrat.

Jiří Menšík vlastní také Zlatý glóbus z roku 1972 za dokument Elvis na turné. Rád by také získal sošky Emmy a Grammy.

Druhý ročník filmového festivalu Cinema Mundi, který v Brně představuje kandidáty na Oscara z celého světa, nabízí od 2. do 9. března téměř 80 snímků.

Základní cena vstupenek na jednotlivé projekce je 99 korun, studenti zaplatí o 20 korun méně. Zájemci si mohou koupit i Festival pass (4+1 zdarma), který přijde na 396 korun, studentská varianta pak na 316 korun.

Michal Vanác

5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události