Na festivalu Cinema Mundi je k vidění Oscar z roku 1934

Brno, 6. března 2011 (MEDIAFAX) - Pravého Oscara z roku 1934 si mohou až do středy každý den odpoledne prohlédnout návštěvníci filmového festivalu Cinema Mundi ve Velkém Špalíčku v Brně. V neděli o tom informoval majitel slavné sošky Jiří Menšík.

oscar2-250

"Soška patří k vůbec nejstarším. Je z roku 1934 a je za zvuk k muzikálu One Night of Love. Ten získal celkem dvě sošky, kromě zvuku i za hudbu," vysvětlil Menšík.

Jde o sošku z pozlaceného bronzu s nízkým podstavcem z černého mramoru a popiskem zespodu. "Během války byly podstavce kvůli nedostatku kovu nahrazeny sádrovými replikami. Od roku 1945 mají současnou podobu s vysokým soklem a štítkem zepředu," popsal historii slavné ceny sběratel.

Získal ji loni v dubnu z jedné celosvětové aukční síně, která ho sama oslovila a rytíře držící meč mu nabídla. "Letěli jsme pro ni Los Angeles. Neměl ji ten zvukař, ale celou dobu ležela v depozitáři studia Columbia. Proto je tak zachovalá," nastínil Menšík. To ale nebylo vše, bylo ještě nutné potvrdit, že nejde o falzifikát. Za pravost získaného pokladu se mu nakonec zaručila jak aukční síň, tak Akademie.

"Sošek s nízkým soklem je jenom hrstka. Odhaduju, že jich může být na světě dochovaným 50 až 70 kusů," řekl Menšík s tím, že přesnou hodnotu vzácné skulptury neprozradí. Podle něj by se ale cena sošky dala přirovnat k deseti luxusním automobilům.

Vysoké sumy za sběratelské skvosty ilustroval na nákupech režiséra Stevena Spielberga, který pravidelně všechny volně dostupné Oscary vykupuje a vrací zpět Akademii. „Známá je dražba sošky z roku 1934, která je ze stejné várky jako ta vystavená v Brně. Jako nejlepší film byl tehdy vybrán snímek Stalo se jedné noci s Clarkem Gablem v hlavní roli. A právě jeho sošku získal Spielberg za téměř 700 tisíc amerických dolarů v roce 1999,“ uvedl Menšík. Vůbec nejdražší sošku ale podle Menšíka koupil Michael Jakcson. V témže roce zaplatil 1,5 milionu dolarů za Oscara pro snímek Jih proti severu z roku 1939.

Bankovní poradce a sběratel Menšík ale touží mít ve své sbírce ještě jednu oscarovou sošku, konkrétně za film Obchod na korze. „Ta jediná se tehdy ztratila. Byla na ústředí československého filmu na Barrandově. V roce 1969 si ji vzal jako podporu Ján Kadár do Ameriky. Už ji hledám sedmým rokem,“ objasnil Menšík. Pátrání ztěžuje to, že režisér neměl žádné děti, manželka a tchýně zemřely a neměly dědice. „Všechny stopy ale vedou k Billu Schwartzovi, který dělal Kadárovi asistenta při natáčení snímku Co mi táta nalhal,“ věří sběratel, že se mu ji nakonec podaří vypátrat.

Jiří Menšík vlastní také Zlatý glóbus z roku 1972 za dokument Elvis na turné. Rád by také získal sošky Emmy a Grammy.

Druhý ročník filmového festivalu Cinema Mundi, který v Brně představuje kandidáty na Oscara z celého světa, nabízí od 2. do 9. března téměř 80 snímků.

Základní cena vstupenek na jednotlivé projekce je 99 korun, studenti zaplatí o 20 korun méně. Zájemci si mohou koupit i Festival pass (4+1 zdarma), který přijde na 396 korun, studentská varianta pak na 316 korun.

Michal Vanác

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...