Moravský kras, jak jej znáte i neznáte

Výstava Moravského zemského muzea představuje Moravský kras jako nejvýznamnější krasovou oblast České republiky, ale i krajinu, o niž se intenzívně zajímají odborníci různých oborů. Je však i územím důležitým z hlediska cestovního ruchu a turistiky. Výstavu můžete navštívit v Dietrichsteinském paláci až do února příštího roku.

kras01

Expozice „Moravský kras známý i neznámý" se věnuje historii objevování a zpřístupňování krasového podzemí a zdejší živé i neživé přírodě. Zvláštní pozornost je zaměřena na místa, která nejsou návštěvníkům přístupná, ale která hrála významnou roli v historii pravěkého osídlení, jako je například jeskyně Býčí skála nebo Kůlna. Výstava připomíná i významné osobnosti vědy a badatele, jejichž profesionální dráha byla těsně spjata s Moravským zemským muzeem.

Příroda

Návštěvníci se nejdříve seznámí s geologickým vývojem Moravského krasu. Velmi složitý a stovky miliónů let trvající vývoj neživé přírody Moravského krasu dokumentují informační texty, schematická geologická mapa, mapa krasových skupin, obrázky zachycující prakontinent Pangea a základní fáze jeho rozpadu na jednotlivé kontinenty, vzorky hornin, ukázky paleontologických nálezů a fotografie krasových jevů. Lahůdkou pro návštěvníky je dioráma jeskyně s krápníkovou výzdobou. Poblíž je umístěna figurína oblečená do skafandru T. K. Divíška ze třicátých let 20. století, který spolupracovníkovi K. Absolona umožnil podnikat potápěčské průzkumy v řečišti Punkvy na dně Macochy. Dnešní přírodu Moravského krasu představují působivé fotografie jednotlivých biotopů a zoologické preparáty. Zvířena Moravského krasu je neméně pozoruhodná jako rostlinstvo. Za zmínku stojí bohatý výskyt vrápenců a netopýrů.

kras02

Člověk a jeskyně

Výstava pokračuje částí zasvěcené vývoji a podobě historicky proměnlivých vztahů mezi člověkem a jeskyní. O nehostinnou oblast jeskyní a skal Moravského krasu se člověk se zvýšenou intenzitou zajímal od střední fáze starší doby kamenné, což dokládají například jednoduché kamenné nástroje z jeskyně Kůlna z doby asi před 130 000 lety. Z Kůlny a Švédova stolu pocházejí i kosterní zbytky neandertálců.

Kromě velkoplošných fotografií jeskynních portálů Kůlny a Pekárny upoutá návštěvníkovu pozornost dioráma Býčí skály, jedné z nejvýznamnějších archeologických lokalit nejen u nás, ale i v celé Evropě. Svědectvím o těžbě železné rudy a zpracování železa v Moravském krasu jsou trojrozměrné modely několika typů železářských pecí, představující různé výrobní technologie, model hamru, příklady odlitků a pracovní nástroje. Za první významný doklad zdejšího hutnictví je považován Wankelův objev kovářské dílny v Býčí skále.

kras03

Výzkum

Významný prostor je věnován i archeologickému průzkumu. Na návštěvníky čeká setkání s předními badateli, kteří se soustavně věnovali výzkumům jeskyní v Moravském krasu, z nichž nejvíce proslul Jindřich Wankel, pokládaný za „otce moravské archeologie". Seznámit se mohou i se životními osudy a vědeckým odkazem Karla Absolona, jedné z nejvýznamnějších osobností moravské archeologie a přírodních věd, který roku 1908 nastoupil jako kustod zoologických sbírek do Moravského zemského muzea. Nechybí ani informace o historii ochrany přírody v Moravském krasu a působnosti Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Dokumentována je i činnost Správy jeskyní ČR a České speleologické společnosti.

Zdroj: MZM
Foto: Jan Cága


5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události